Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Gepardach Dla Dzieci

głowa geparda

Gepardy zasłynęły na całym świecie ze względu na swoją umiejętność bardzo szybkiego biegania. Jest to zwierzę, z którym większość z nas nie chciałaby stanąć twarzą w twarz w warunkach naturalnych. Zazwyczaj mamy jednak szansę zobaczyć je na żywo nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo w ogrodach zoologicznych. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam 10 ciekawostek na temat gepardów które przygotowaliśmy dla dzieci, które pozwolą wam lepiej je poznać.

1. Prawie wszystkie gepardy żyjące w środowisku naturalnym możemy spotkać w Afryce Subsaharyjskiej.

2. Jak już wcześniej wspominaliśmy gepardy są bardzo szybkie. Są to najszybsze zwierzęta żyjące na świecie – mogą one rozwinąć prędkość do 113 km na godzinę.

3. W trakcie pościgu ogon geparda ma bardzo ważną funkcję – jest on odpowiednikiem steru.

4. Tak szybki bieg wymaga ogromnej ilości energii od geparda, w związku z tym jest on bardzo ograniczony. Gepard może przebiec około 200-300 metrów w takim tempie co zajmuje mu około minuty.

5. Gepardy żyjące w warunkach naturalnych znacznie zmniejszyły swoją liczbę – jest ich około 7000 tysięcy. Są to obecnie najbardziej zagrożone duże koty żyjące naturalnie.

6. Gepardy mają czarne łzy co ma zapiec oślepianiu ich w trakcie polowania przed promienie słoneczne.

7. Gepardy jako jedyne z dużych kotów nie posiadają zdolności do ryczenia. Mogą one jedynie mruczeń i robią to naprawdę głośno.

8. Koty te przystosowały się do życia w warunkach z deficytem wody. Na jednym napoju mogą przetrwać one od 1 do nawet 4 dni.

9. Nie są to raczej zwierzęta stadne. Samice żyją samotnie lub ze swoimi młodymi. Samce tworzą niewielkie grupy. Samce nie zostają z samicami po urodzeniu młodych.

10. Zwierzęta te żyją około 12 lat w warunkach naturalnych. Te które spotykamy w zoo lub w innych warunkach niewoli dożywają nawet 20 lat. Być może jest to związane z lepszym dostępem do pożywienia oraz z brakiem problemów związanych z utratą siedliska.