Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o Stegozaurze

stegozaur
źródło: ArthurWeasley / Wikipedia

Stegozaur to jeden z dinozaurów, które żyły na terenie dzisiejszej Ameryki Północnej w okresie jury. Mieliśmy okazję widzieć jego wizualizację w wielu filmach oraz muzeach z ekspozycjami poświęconymi prehistorii.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jego temat.

1. Przez wiele lat wskutek badań specjalistów i odkryć uważano, że stegozaur występował tylko na terenie Ameryki Północnej. W 2006 roku odkryto jednak jego szczątki w Portugalii, co jest bezsprzecznym dowodem na to, że stegozaury żyły również w Europie.

2. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych dinozaurów na świecie ze względu na płyty znajdujące się na grzbiecie oraz ogon pokryty kolcami.

3. Nazwa „stegozaur” pochodzi od starogreckiego słowa „stegosaurus”, co oznacza zadaszonego jaszczura. Nazwa ta nawiązywała do jego nietypowej budowy.

4. Jeśli chodzi o znane nam pozostałości po tym gatunku, to do dnia dzisiejszego odkryto około osiemdziesięciu osobników, które żyły około 150 milionów lat temu. Oczywiście, nie wszystkie szkielety są kompletne.

5. Stegozaur miał bardzo masywną posturę i zaokrąglony grzbiet, a jego sztywny ogon był trzymany wysoko w powietrzu. Kolce na ogonie najpewniej służyły do obrony, a z kolei płyty na grzbiecie mogły odgrywać ważną rolę podczas termoregulacji.

6. Stegozaur był czworonożnym roślinożercą, ale prezentował się bardzo groźnie. Odnalezione podczas wykopalisk szczątki świadczą o tym, że miał on rozmiary standardowego autobusu, a więc miał około 9 metrów długości i około 4 metrów wysokości.

7. Jego wielkie rozmiary nie mogły jednak robić wrażenia na wielu innych zauropodach, od których był dużo mniejszy. W jego czasach i otoczeniu żyły potężne gatunki takie, jak allozaur czy ceratozaur, dlatego w pełni uzasadniony wydaje się fakt, że miał kolce i możliwość bronienia się.

8. Niskie położenie jego głowy sugeruje badaczom to, że żywił się przede wszystkim roślinnością rosnącą niezbyt wysoko. Tezę tę potwierdza brak przednich zębów, które zostały zastąpione dziobem, a z kolei tylne zęby były płaskie i trójkątne, co świadczy o tym, że rośliny były przez stegozaura miażdżone przed połknięciem.

9. Mimo ogromnych rozmiarów całego ciała, jego mózg był porównywalny z mózgiem psów. Chociaż całe zwierzę ważyło około 4,5 tony, to jego mózg wagowo nie przekraczał 80 g.

10. Stegozaur został odkryty po raz pierwszy pod koniec XIX wieku, kiedy trwała tak zwana wojna o kości. Wówczas dwóch badaczy, Cope i Marsh, rywalizowali ze sobą i ścigali się w tym, kto odkryje więcej szczątków dinozaurów. Ty konfliktowym dżentelmenom ludzkość zawdzięcza wiele niesamowitych odkryć w tej dziedzinie.

11. Stegozaur nie był szybkim zwierzęciem, ponieważ jego przednie kończyny były znacznie krótsze od tylnych, a przy rozwinięciu większej prędkości tyle wyprzedzałyby przednie. Szacuje się, że maksymalnie mógł poruszać się z prędkością 7 kilometrów na godzinę.

12. Każdy stegozaur posiadał 17 płyt skórnych na grzbiecie, które przypominały nieco budową elementy współczesnych krokodyli i jaszczurek. Sterczały w skórze i nie łączyły się w żaden sposób ze szkieletem.

13. W XIX wieku Marsh odkrył w szczątkach komorę znajdującą się nad biodrami, która była znacznie większa niż komora mózgowa. To dało początek znanej tezie, że dinozaur ten miał dwa mózgi. Przestrzeń ta była jednak magazynem glikogenu.

14. Ślady odkryte przez naukowców z Kolorado świadczą o tym, że stegozaury żyły w stadach składających się z osobników w różnym wieku.

15. W 1982 roku stegozaur został wybrany na dinozaura stanu Kolorado.