Ciekawostki

Mrówkojad: 11 Ciekawostek

Mrówkojad

Mrówkojad wielki to gatunek ssaka, który należy do rodziny mrówkojadowatych. Gatunek ten występuje na wolności przede wszystkim w Ameryce Środkowej oraz w Ameryce Południowej. Przedstawiamy ciekawe informacje, fakty i ciekawostki o mrówkojadach.

1. Jest to ssak o średniej wielkości ciele. Jego ciało może osiągać ok. 1 m długości (lub też nieco więcej).

2. Ubarwienie tego zwierzęcia to odcienie wpadające w szarości i brunatność. Po bokach ciała, a także przez pierś u tego zwierzęcia biegnie szeroka, czarna pręga.

3. Typową i bardzo swoistą cechą wyglądu tego zwierzęcia jest jego pysk. Jest on bardzo długi w stosunku do reszty ciała, a także w porównaniu do innych tego typu zwierząt. Pysk ten zakończony jest też stosunkowo małym otworem gębowym.

4. Inną, ważną cechą tego zwierzęcia, jest to, że nie posiada ono zębów. Zamiast nich do zdobywania i dostarczania do ciała pożywienia służy mu duży i lepki język, który może osiągać długość nawet do ok. 60 cm. Język ten umożliwia zwierzęciu wyciąganie mrówek i innych owadów, takich jak termity, z ich gniazd.

5. Kończyny przednie tego zwierzęcia to przede wszystkim do grzebania w ziemi. Posiadają one 4 pazury, a z 3 z nich są wyjątkowo silne i bardzo duże.

6. Długość ogona u tych zwierząt waha się od ok. 65 cm do ok. 90 cm.

7. Masa ciała tych zwierząt to rozpiętość od ok. 30 kg, a kończy się na ok. 65 kg, przy czym samiec jest nieco cięższy od samicy.

8. Ciąża u tych zwierząt trwa ok. 180 dni i kończy się porodem 1 młodego.

9. Długość życia tych zwierząt jest stosunkowo długa. Może ona sięgać nawet do 26 roku życia.

10. Zwierzę to może występować w różnych warunkach i różnych środowiskach. Są to przede wszystkim dżungle deszczowe, a także lasy mieszane, jak również stepy i różnego rodzaju trawiaste równiny.

11. Przez większość życia żyją samotnie, a w pary łączą się tylko w okresie godowym.