Ciekawostki

Ciekawostki, fakty oraz informacje o ssakach

ssaki ciekawostki

Ssaki są różnej wielkości, od małego nietoperza do ogromnego wieloryba. Ryjówka etruska waży tylko około 2 gramy. Płetwal błękitny jest największym zwierzęciem na Ziemi. Może mieć ponad 30 metrów długości i może ważyć 180 ton. Zapoznajcie się z ciekawostkami i zaskakującymi informacjami o ssakach.

1. Istnieje od 4500 do 5500 gatunków ssaków.

2. Konie mają większe oczy niż jakikolwiek inny ssak żyjący na lądzie.

3. Konie można krzyżować z osiołkami.

4. Ssak o najdłuższym okresie ciąży wynoszącym 22 miesiące jest słoń. Dydelf wirginijski ma jeden z najkrótszych okresów ciążowych, wynoszący zaledwie 12 dni.

5. Gepardy są najszybszymi zwierzętami lądowymi, a także ssakami. Potrafią biec z prędkością do ponad 110 kmh.

6. Ssaki mają wysoko rozwinięty mózg. Mózg ssaków jest najbardziej skomplikowanym znanym organem. Ten złożony mózg pozwala ssakom uczyć się na podstawie doświadczeń i dostosowywać swoje zachowanie.

lew

7. Poszczególne ssaki lub grupy mogą mieszkać na terenach zwanych terytoriami. Ssaki mogą walczyć z innymi ssakami tego samego gatunku, które próbują dostać się na ich terytorium. Niektóre grupy ssaków migrują lub przemieszczają się między miejscami w różnych porach roku.

8. Lwy mogą osiągnąć prędkość do 81 kilometrów na godzinę, ale niezbyt długo, ponieważ w miarę szybko się męczą sprintem.

9. Lis rudy jest najbardziej rozpoznawalnym i rozpowszechnionym gatunkiem lisa na naszej planecie.

10. Koale śpią najdłużej ze wszystkich zwierząt. Śpią 22 godziny na dobę.

11. Trąba słonia nie ma kości, dlatego jest tak wiotka i plastyczna. Słoń potrafi nią unieść nawet do 400kg.

12. Mimo że hipopotamy przebywają w wodzie przez dużą część życia, nie potrafią pływać. Chodzą lub stoją na powierzchniach pod wodą. Hipopotamy spędzają dzień w wodzie, aby chronić swoją skórę przed słońcem.

młoda zebra

13. Gdy zobaczysz słonia przy wodopoju, powinieneś wiedzieć, że słoń za jednym razem potrafi wypić nawet 5 litrów wody.

14. Twój pies jest tak mądry jak dwulatek! Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dzieci w tym wieku wydają się mieć szczególną więź z psem rodzinnym? Może dlatego, że mówią tym samym językiem, w przybliżeniu 250 słów i gestów.

15. Nowo narodzone żyrafy stoją na wysokości około 180 cm co czyni je wyższymi od większości dorosłych ludzi.

16. Psy i ludzie mają ten sam rodzaj snu REM, więc psy mogą mieć sny. Ruchy, które pojawiają się podczas snu, są oznakami tego, że Twoje zwierzę śni.

17. Orka oceaniczna jest właściwie rodzajem delfina. Jest najbardziej rozpowszechnionym i dobrze znanym typem delfina.

18. W przeciwieństwie do większości ssaków, niedźwiedzie rozpoznają kolory. W naturze nic nie dzieje się bez przyczyny. Niedźwiedzie rozpoznawać barwy, ponieważ żywią się owocami i ta umiejętność pozwala im łatwo znaleźć je w liściach i trawie.

19. Pomimo długich szyi, żyrafy mają taką samą liczbę kręgów szyjnych jak ludzie. Jest ich tylko siedem. Każdy pojedynczy kręg jest duży, mierzący do 25 centymetrów długości.

20. Przednie szpony grizzly mogą mieć do 12 cm długości, czyli szpony są tak długie jak ludzkie palce.

21. Ryjówki mają tak mało tłuszczu w organizmie, że nie mogą przetrwać więcej niż kilka godzin bez jedzenia. Brak posiłku to pewna droga do szybkiej śmierci.

22. Koty są najbardziej popularnym zwierzęciem domowych na świecie. Jest ponad 500 milionów kotów domowych.

tygrys

23. Ludzie od dawna polegają na ssakach, jeśli chodzi o mleko i mięso. Co więcej, skóra ssaków była wykorzystywana do produkcji odzieży wraz z innymi produktami. Wiele rodzajów ssaków jest zagrożonych przede wszystkim z powodu polowań i niszczenia ich siedlisk.

24. Konie mogą spać zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.

25. Najszybsza zarejestrowana prędkość sprintu konia wynosiła 88 km/h. Zwykle galopują z prędkością około 44 km/h.

26. Orki są jednymi z najstraszliwszych łowców wszystkich zwierząt. Są one znane z tego, że atakują wieloryby, a nawet niedźwiedzie polarne.

27. Najgłośniejszym ssakiem na Ziemi jest Wieloryb Błękitny. Jego wołanie może być głośne na 188 decybeli, co jest głośne jak wybuchająca bomba.

28. Ssaki ewoluowały wraz z dinozaurami. Najbardziej obfite ssaki były małe, nocne i żywiły się głównie owadami, aby przetrwać. Gdy dinozaury wyginęły, ssaki zaczęły się rozwijać.

29. Nietoperze szczególnie upodobały sobie „znajdowanie domu” w kościołach, na strychach, w wieżach i dzwonnicach. Często zamieszkują one dość tajemnicze miejsca, przypominające nieco scenerię horrorów, przez co nie zyskują sobie sympatii ludzi.

Piękny pies

30. Koty śpią średnio od 13 do 14 godzin dziennie.

31. Tapiry są wyposażone w krótką trąbę, którą tworzy zagięty w dół nos, oraz krótki ogon. Dzięki małej trąbie, która zbudowana jest z miękkich tkanek i jest elastyczna, tapir może zbierać liście, które stanowią jego pożywienie.

32. Prawie wszystkie antylopy są zwierzętami społecznymi, żyjącymi w stadach.

33. Nietoperze są jedynymi ssakami, które potrafią latać.

34. Istnieje ponad 150 ras psów, podzielonych na 8 klas.

35. Szczenięta mają 28 zębów, a dorosłe psy 42.

36. Niedźwiedzie mają lepszy węch niż człowiek, a nawet lepszy od psów. Dzięki temu, że ten zmysł jest u nich świetnie rozwinięty, mogą się porozumiewać ze sobą na poziomie zapachów.

37. Ssaki mają większy, bardziej rozwinięty mózg niż inne zwierzęta. Niektóre ssaki, takie jak szympansy, delfiny, a zwłaszcza ludzie, są bardzo inteligentne.

dziecko koło słonia

38. Fenek to najmniejszy przedstawiciel rodziny psowatych – osiąga długość zaledwie 30-40 centymetrów.

39. Dorosły osobnik słonia afrykańskiego potrafi ważyć nawet 6 ton. Jest to tyle co 6 samochodów ważących każdy jeden tonę, lub 3 małe ciężarówki.

40. Nietoperze to jedne z niewielu zwierząt, które przez długi czas potrafią zwisać głową w dół.

41. Każdy człowiek ma unikalne linie papilarne oraz odcisk ust. U kota tak samo działa nos. Nie znajdziemy dwóch kotów o takim samym nosie

42. Ssaki to zwierzęta ciepłokrwiste. Ich temperatura ciała pozostaje mniej więcej taka sama przez całe ich życie.

43. Delfiny nie używają swoich 100 zębów do jedzenia, lecz do połowu ryb, które następnie połykają w całości. W rzeczywistości nie mają mięśni szczęki do żucia jedzenia.

44. Jest więcej szczurów i myszy niż jakiegokolwiek innego rodzaju ssaków na planecie.

45. Niektóre ssaki, w tym wiewiórki ziemne i jeże, hibernują w czasie zimy. Hibernacja jest bardzo głęboką formą snu, podczas której temperatura ciała zwierzęcia spada.

46. Ponieważ delfiny nie mogą oddychać pod wodą, muszą wypłynąć na powierzchnię oceanu, żeby oddychać.

rzeczy do zrobienia przed śmiercią

47. Chociaż naukowcy morscy od dziesięcioleci badają i rejestrują wokalizy delfinów, wiele aspektów języka zwierząt i sposobu ich komunikowania się jest nadal nieznanych. Naukowcy nie rozpracowali jeszcze poszczególnych jednostek dźwięków delfinów.

48. Średnia waga żyrafy wynosi 1192 kg dla dorosłego samca i 828 kg dla dorosłej samicy, przy czym maksymalna waga wynosi odpowiednio 1930 kg i 1180 kg dla samców i samic. Pomimo długiej szyi i nóg, ciało żyrafy jest stosunkowo krótkie.

49. Istnieją trzy różne gatunki słoni – słoń afrykański sawannowy, słoń afrykański leśny i słoń indyjski. Słonie znane są z dużych uszu, ciosów wykonanych z kości słoniowej i trąby które są połączeniem nosa i górnej wargi.

50. Ssaki są jedynymi zwierzętami, które produkują mleko, aby karmić swoje młode. Po porodzie, gruczoły matki produkują mleko. Matka karmi młode tym mlekiem do czasu, aż młode będą na tyle dorosłe, że będą mogły zdobyć pożywienie dla siebie.

51. Dzieci delfinów i wielorybów nie śpią przez pierwszy miesiąc swojego życia.

52. W szesnastym i siedemnastym wieku w Polsce organizowano szkoły dla niedźwiedzi. Akademia Smorgońska, która znajdowała się na terenie dzisiejszej Białorusi, była ośrodkiem, w którym Cyganie tresowali te zwierzęta.

53. Wszystkie ssaki mają włosy na pewnym etapie rozwoju. Włosy pomagają utrzymać ciepło ciała. Kolor i wzór włosów może również pomóc ssakowi wtopić się w jego otoczenie. Dzięki temu ssak może pozostać w ukryciu przed swoimi wrogami.

54. Nietoperze i wieloryby są niezwykłymi ssakami. Większość ssaków ma cztery nogi do poruszania się po lądzie. Ale nietoperze mają dwa skrzydła do latania i dwie tylne nogi do chwytania. Wieloryby mają dwie płetwy i ogon do pływania.

55. Łasica to najmniejszy ssak mięsożerny na świecie.

56. Psy mają poczucie czasu. Mogą przewidywać przyszłe wydarzenia, takie jak regularne godziny spacerów.

Pytania i odpowiedzi

Co czyni ssaka ssakiem?

Ssaki mają włosy lub futro. Są ciepłokrwiste, młode karmione są mlekiem produkowanym przez gruczoły sutkowe matki. Mają bardziej złożony mózg niż inne zwierzęta.

Czy pingwin jest ssakiem?

Pingwiny nie są ssakami. Są ptakami. Wylęgają się z jaj, są ciepłokrwiste i mają ciała pokryte piórami.

Czy delfiny są ssakami?

Jak każdy ssak, delfiny są ciepłokrwiste. W przeciwieństwie do ryb, które oddychają przez skrzela, delfiny oddychają powietrzem za pomocą płuc. Delfiny muszą odbywać częste podróże na powierzchnię wody, aby złapać oddech.

Czy człowiek jest ssakiem?

Ludzie są klasyfikowane jako ssaki, ponieważ ludzie mają te same cechy charakterystyczne, które występują u wszystkich członków tej dużej grupy.

Czy ssaki potrafią pływać?

Niektóre ssaki są wyraźnie naturalnymi pływakami. Wieloryby, foki i wydry ewoluowały, by bez wysiłku poruszać się w wodzie. Wiele ssaków lądowych jest również zdolnymi pływakami. Można by wymienić psy, ale również inne zwierzęta domowe, takie jak owce. Nawet koty potrafią dobrze pływać, chociaż nie są zbytnio zadowolone kiedy znajdują się w wodzie.

Czy rekin jest ssakiem?

Rekiny nie są ssakami. Są gatunkiem ryby. Rekiny mają szkielet, który w całości składa się z chrząstki i jest wyposażony w skórę twardą i pozbawioną łusek. Szkielety te znacznie różnią się od szkieletów ryb kościstych.

Czy wszystkie ssaki mają ciepłą krew?

Definicja bycia ssakiem obejmuje bycie ciepłokrwistym. To prawda, że wszystkie ssaki mogą produkować ciepło od wewnątrz. Oznacza to, że większość gatunków ssaków rzeczywiście ma ciepłą krew.