Ciekawostki

Fascynujące ciekawostki o Województwie Świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części Polski. Wiele miejscowości wchodzących w skład tego regionu jest popularnymi kierunkami turystycznymi, np. Sandomierz albo Kielce. Przeszłość tej ziemi skrywa sporo ciekawostek wartych poznania. Także współczesność obfituje w przydatne informacje, których znajomość przyczyni się do lepszej wiedzy o województwie świętokrzyskim.

1. LICZBA MIESZKAŃCÓW

Aktualnie na obszarze całego województwa mieszka ponad 1 200 000 ludzi. Mniej osób żyje jedynie w województwie podlaskim, lubuskim i opolskim.

2. POWIERZCHNIA

Cały teren, który podlega województwu świętokrzyskiemu wynosi 11 711 km2. Mniej zajmuje jedynie województwo opolskie (9 412 km2).

3. LICZBA MIAST

W województwie są 44 miasta. Jedna miejscowość działa na prawach powiatu – Kielce.

4. NAJMNIEJSZA LICZBA MIESZKAŃCÓW W MIEŚCIE

Miastem w województwie świętokrzyskim z najmniejszą liczbą mieszkańców jest Opatowiec. Zameldowanych jest w nim 329 osób.

5. KOZIOŁEK MATOŁEK

W województwie znajduje się Pacanów – miejsce, do którego wędrował Koziołek Matołek. Obecnie stoi tam pomnik tego bohatera powieści Kornela Makuszyńskiego.

6. PARKI

Obszar województwa wypełnia jeden Świętokrzyski Park Narodowy, 9 parków krajobrazowych oraz 11 obszarów chronionego krajobrazu. Ponadto wyznaczono tu 701 pomników przyrody, 67 rezerwatów przyrody i 8 zespołów przyrodniczo-krajobrazowych.

7. OJCIEC MATEUSZ

W Sandomierzu kręcony jest popularny serial „Ojciec Mateusz”. Miasto jest jego scenerią od 2008 roku.

8. WYBORY WYGRYWA SIĘ W KOŃSKICH

Końskie stały się słynne w całej Polsce za sprawą powiedzenia polityka PO Grzegorza Schetyny. Powiedział on, że wybory wygrywa się w Końskich, a nie Wilanowie. Na fali popularności tej frazy zorganizowano nawet w mieście debatę prezydencką.

9. ŁAŃCUCH GÓRSKI

W województwie wznoszą się Góry Świętokrzyskie zaliczane do najstarszych w Europie. Najwyższym szczytem jest Łysica, która sięga 614 metrów n. p. m.

10. SPORTOWY PREZYDENT

Prezydentem Kielc jest Bogdan Wenta, były piłkarz ręczny i charyzmatyczny trener polskiej reprezentacji w tej dyscyplinie, który zdobył z nią srebrny medal w 2007 roku. Obecny urząd pełni od 2018 roku, kiedy wygrał wybory samorządowe.