Ciekawostki

10 Ciekawostek o samolotach pasażerskich

Samoloty pasażerskie to obecnie jeden z najpopularniejszych środków transportu na terenie całego świata.

Wiele osób uważa je również za te najbezpieczniejsze do podróżowania, dlatego ich popularność urosła w niezwykle zawrotnym tempie, a co istotniejsze każdego dnia rośnie jeszcze mocniej.

Dlaczego zdecydowanie warto zapoznać się z najlepszymi i jednocześnie najciekawszymi ciekawostkami na temat samolotów pasażerskich, które jeszcze dobitniej pokażą, skąd bierze się ich tak ogromny fenomen.

1. Maski tlenowe

Pierwsza ciekawostka dotyczy znajdujących się w nich masek tlenowych. Otóż mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że mają one dość krótkie działanie. Udowodniono, że taka maska może działać maksymalnie do 12 minut, po czym przestaje być użyteczna.

2. Butle z tlenem

W powyższej kwestii piloci, którzy zajmują się pilotowaniem takiego samolotu, są w o wiele lepszej sytuacji, gdyż korzystają oni z butli z tlenem, które sprawiają, że powietrza wystarcza im nawet na dwie godziny.

3. Paliwo

Ciekawy jest również fakt, że samoloty praktycznie tankują paliwo ponad stan, niż wymaga tego dana trasa. Dzieje się tak, gdyż zapas może być przydatny w przypadku wycieku, lub konieczności zmiany trasy lądowania.

4. Tragedie

Ciekawostką jest też fakt, że zdarzały się tragedie z powodu zapatrzenia się pilota w telefon komórkowy. Były przypadki, że z tego powodu jeden z pilotów zapomniał wysunąć podwozia, a jeszcze inny ledwo dał radę wznieść maszynę.

5. Boeing

Interesujący jest fakt, że przeciętny samolot Boeing ma w sobie ponad 240 kilometrów (150 mil) przewodów, czyli praktycznie tyle, ile wynosi odległość pomiędzy południem Belgii a Amsterdamem.

6. Okna

Okna w samolotach pasażerskich są okrągłe, gdyż dzięki temu mogą być wielokrotnie wystawiane na bardzo wysokie ciśnienia podczas danego lotu.

7. Kuloodporne drzwi

Ciekawy jest także fakt, że piloci w takich samolotach siedzą za specjalnymi kuloodpornymi drzwiami, które dodatkowo posiadają kod bezpieczeństwa.

8. Temperatura

Temperatura w samolotach pasażerskich jest najczęściej trochę niższa, gdyż pozwala to uniknąć przegrzania powietrza. Warto wiedzieć, że temperatura i ciśnienie mogą doprowadzić do utraty przytomności spowodowaną niedotlenieniem.

9. A320

Najpopularniejszym i najczęściej używanym samolotem pasażerskim na świecie jest A320.

10. British Airways

Ciekawy jest fakt, że na pokładach samolotów pasażerskich linii British Airways spożywa się w ciągu roku prawie 10 milionów butelek wina i szampana.