CiekawostkiPodróże

34 Ciekawostki o Zwierzętach dla Dzieci

Chłopiec i koza

Ciesz się naszą szeroką gamą ciekawostek o zwierzętach dla dzieci.

Zobacz też -> Ciekawostki o  roślinności i zwierzętach na Sawannie

Dzieci będą lubiły czytać szalone, dziwne i zabawne informacje, a także poznają fakty i inne ciekawe informacje o zwierzętach, które pomogą im nauczyć się czegoś interesującego.

Nauka o zwierzętach to świetna zabawa.

Niezależnie od tego, czy są to zagrożone zwierzęta afrykańskie, morskie, dzikie, istnieje tak wiele niesamowitych rodzajów zwierząt, że każde z nich ma swoje własne cechy i zachowania.

Żyjące we wszystkich częściach świata zwierzęta te obejmują rekiny, koty, owady, psy, ptaki, goryle, małpy, konie, łosie, gepardy, żyrafy, słonie, rekiny i wiele innych.

1. Kozy były jednym z pierwszych zwierząt oswajanych przez ludzi i były wypasane 9000 lat temu.

2. Istnieją setki różnych ras psów. Przykładami takich ras są: jamnik, bernardyn, buldog, owczarek niemiecki, labrador, rottweiler, bokser.

3. Szympansy to jedna z „małp człekokształtnych” naszej planety, wraz z gorylami i orangutanami. Mają długie ramiona sięgające poniżej kolan, krótkie nogi i czarne włosy zakrywające prawie całe ciało. Ich twarze są płaskie z dużymi oczami, małym nosem i szerokim ustami.

4. Pies domowy był jednym z najbardziej popularnych zwierząt towarzyskich w historii ludzkości.

5. Najcięższy kot domowy ważył 21,297 kilogramów.

6. Ogółem mówi się, że na świecie jest około 400 milionów psów.

7. Słonie są roślinożercami, co oznacza, że jedzą tylko rośliny. Słoń jest tak duży, że musi zjeść dużo roślin, aby się napełnić. Słonie mogą spędzać do 16 godzin dziennie zbierając i jedząc liście, gałązki, bambus i korzenie.

8. Koty domowe zazwyczaj ważą od około 4 kilogramów do 5 kilogramów.

9. Szympansy żyją w lasach tropikalnych i lasach sawanny z Afryki Zachodniej i Środkowej. Obecnie populacje są rozdrobnione, a największe grupy znajdują się w Gabonie, Demokratycznej Republice Konga i Kamerunie.

10. Najbardziej popularną rasą psów na świecie jest Labrador. Łagodna natura, posłuszeństwo, inteligencja i niemal nieograniczona energia sprawiają, że Labradory to doskonałe rodzinne zwierzęta domowe i niezawodni pracownicy. Często pomagają policji i są często wybierane jako psy przewodnicy.

11. Psy wykonują wiele przydatnych zadań dla ludzi, m. in. polowania, prace rolnicze i dbają o bezpieczeństwo, a także pomagają osobom niepełnosprawnym, takim jak osoby niewidome.

12. Słonie są dużymi, majestatycznymi zwierzętami, które są podziwiane i badane od setek lat. Są one największym ssakiem, który żyje na lądzie i znane są z łagodnej postawy i inteligencji.

13. Koty mają elastyczne ciała i zęby przystosowane do polowania na małe zwierzęta, takie jak myszy i szczury.

14. W naturze szympansy żyją w „społecznościach” liczących od około 15 do 80 członków, na których czele stoi dominujący samiec alfa. W obrębie swoich społeczności, sypiają, podróżują i żywią się w mniejszych podgrupach do dziesięciu. Te podgrupy mogą być bardzo elastyczne, a ich członkowie zmieniają się szybko i regularnie.

15. Udomowienie psów mogło mieć miejsce ponad 15 000 lat temu.

16. Rozpoznawany przez swoją białą głowę, brązowy korpus i haczykowaty żółty dziób, orzeł jest od 1782 roku godłem narodowym Stanów Zjednoczonych Ameryki.

17. Większość lampartów ma jasną barwę i ciemne plamy na futrze. Są też czarne lamparty, których plamy są trudne do dostrzeżenia, ponieważ ich futro jest tak ciemne.

18. Pingwin cesarski jest największym z 17 gatunków pingwinów o wysokości 1,15 m. Jest też jedynym zwierzęciem, które zimą zamieszkuje otwarte lody na Antarktydzie.

19. Skorpiony są pajęczakami i mają osiem nóg jak ich kuzyni – pająki, roztocza i kleszcze. Wyglądają one trochę jak małe homary, wyposażone w szczypce i cienki, podzielony na segmenty ogon, który zakrzywia się na plecach. Są one najczęściej spotykane na pustyniach i obszarach gorących, suchych.

20. Tygrysy są największymi dzikimi kotami na świecie. Dorosłe osobniki mogą ważyć do 363 kg.

21. Słonie należą do rodziny ssaków, co oznacza, że mają włosy, rodzą młode dzieci i żywią się mlekiem dla niemowląt. Mają duże, cienkie uszy, które pomagają je schłodzić i mają długie, mocne trąby.

22. Lamparty można znaleźć w różnych miejscach na całym świecie – mieszkają w Afryce Subsaharyjskiej, Afryce północno-wschodniej, Azji Środkowej, Indiach i Chinach.

23. Koty oszczędzają energię śpiąc średnio od 13 do 14 godzin dziennie.

24. Po człowieku szympansy są najbardziej inteligentnymi z naszych naczelnych zwierząt na naszej planecie. Wypracowały one imponujące sposoby komunikowania się. Ci sprytni krytycy „rozmawiają” między sobą różnymi gestami, mimiką twarzy i licznymi wokalami.

25. Aby przetrwać w tym ciężkim klimacie, pingwiny cesarskie są wyposażone w kilka specjalnych adaptacji. Cztery warstwy piór przypominające łuski chronią je przed lodowatym wiatrem i zapewniają wodoodporną powłokę. Pingwiny mogą przechowywać duże ilości tłuszczu, który izoluje ich ciała, będąc jednocześnie długotrwałym źródłem energii.

26. Dzięki rozpiętości skrzydeł na 2 metry i masie 3-7 kg i całkowitej wielkości 71-96 cm orzeł jest jednym z największych drapieżników na świecie.

27. Na świecie jest ponad 500 milionów kotów domowych.

28. Lamparty są szybkie i mogą biec z prędkością 58 km/h. Są również bardzo sprężyste i mogą przeskoczyć o 6 metrów do przodu przez powietrze – to długość trzech dorosłych osób, które leżą na ziemi.

29. Szympansy są ekspertami w pielęgnacji i spędzają dużo czasu, przesuwając palcami po włosach, aby usunąć brud i pasożyty. Nie tylko utrzymuje to ich w czystości, ale pomaga im budować przyjaźnie i umacniać wzajemne więzi.

30. Koty i ludzie są związani od prawie 10000 lat.

31. Jeśli chodzi o jedzenie, szympansy nie są do końca wybredne. Owoce znajdują się na szczycie ich menu, ale również lubią w liście, kwiaty, nasiona, owady, a nawet inne zwierzęta, takie jak małpy i dzikie świnie.

32. Orki, polują na wszystko od ryb po morsy – foki, pingwiny, kałamarnice, żółwie morskie, rekiny, a nawet inne rodzaje wielorybów. W zależności od pory roku i miejsca, gdzie się znajdują, ich dieta jest zróżnicowana. Przeciętnie orki mogą jeść około 227 kilogramów jedzenia dziennie!

33. Koty są jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najbardziej popularnymi zwierzętami na świecie.

34. Hipopotamy to duże ssaki półwodne, z dużym korpusem w kształcie beczki, krótkimi nogami, krótkim ogonem i ogromną głową. Są one uważane za drugie co do wielkości zwierzę lądowe na Ziemi. Pierwsze miejsce zajmuje słoń. Mogą ważyć nawet 3200 kg.

Czytaj dalej: Ciekawostki o zwierzętach w Afryce