Ciekawostki

Interesujące Informacje i Ciekawostki o Kosach

kos

Kosy należą do powszechnie lubianych i łatwo rozpoznawanych ptaków o średniej wielkości z rodziny drozdów. Są również wyjątkowo aktywnymi śpiewakami, umilającymi nam wieczory swoimi trelami już od marca. Jakie są jeszcze ciekawostki związane z tymi ptakami?

Dorosłe kosy samce mają czarne upierzenie, od którego wyraźnie odróżnia się u nich charakterystyczny żółty dziób i żółta obrączka wokół oczu. Upierzenie samic jest czarno-brązowe, z plamistą piersią. Kolor dzioba mają z kolei brązowy.

Młode kosy również w swojej pierwszej szacie mają odcień brązowy. Dopiero po pierwszym pierzeniu ich pióra okrywowe zaczynają przybierać kolor jak u osobników dorosłych, poza lotkami i sterówkami, które pozwalają oznaczyć ich wiek. Dopiero w środku lata, w drugim roku życia całkowicie zmieniają pióra na dorosłe.

Gniazda kosów zakładane są przez nie od marca do sierpnia, w niewysokich kolczastych krzewach, żywopłotach, na budynkach lub nawet w skrzynkach balkonowych. Ich wnętrza to tzw. wylepa, czyli wyłożone warstwy ziemi i kompostu ze źdźbłami trawy.

młode kosy

3-5 jaj kosów w kolorze zielonkawoniebieskim i rdzawo-brązowo nakrapianym składane są w jednym lęgu. W ciągu roku kosy są w stanie wychować aż 5 lęgów. Młode są początkowo zdane na karmienie przez oboje rodziców, ale po 14 dniach już zaczynają opuszczać gniazdo.

Kosy występują w środowisku naturalnym w lasach i na terenach zadrzewionych, ale mieszkają również w miastach, gdzie ich populacje osiadają na stałe.

Wędrowne kosy z populacji leśnych są w stanie wyśpiewywać bardziej skomplikowane melodie niż ich osiadli w mieście kuzyni. Najprawdopodobniej kosy wędrowne uczą się w trakcie swoich podróży znacznie większej ilości melodii od samców w południowej Europie, a kosy miejskie mogą uczyć się jedynie od ograniczonej liczby samców z sąsiednich terytoriów.

W Polsce kosy znajdują się pod ścisłą ochroną, natomiast w wielu krajach południowej Europy są to ptaki łowne.

Kosy wędrowne z Polski migrują jesienią i spędzają zimę w cieplejszych klimatach krajów położonych wokół Morza Śródziemnego.