Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Beacie Kozidrak

Beata Kozidrak jest niekwestionowaną królową polskiej sceny muzycznej. Do przebojów zespołu Bajm, którego jest liderką, niezmiennie od lat bawią się kolejne pokolenia. Co warto wiedzieć o artystce?Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Działalność muzyczna

Działalność muzyczną Beata Kozidrak zaczęła w latach siedemdziesiątych, kiedy występowała razem ze swoim bratem, Jarosławem Kozidrakiem, który był założycielem zespołu Bajm.

2. Urodziny

Beata Kozidrak urodziła się 4 maja 1960 w Szpitalu Żydowskim w Lublinie i wychowała w rodzinie o tradycjach muzycznych. Na etapie szkolnym pisała wiersze, trenowała szermierkę i gimnastykę artystyczną, a także grała na skrzypcach.

3. Ogólnokrajowa kariera

Ogólnokrajowa kariera zespołu Bajm rozpoczęła się po Festiwalu Piosenki w Opolu. To właśnie wtedy Beata Kozidrak odrzuciła propozycję śpiewania w chórkach Maryli Rodowicz. Nie kontynuowała również nauki po liceum, stawiając wszystko na jedną kartę, a więc na samodzielną karierę muzyczną.

4. Młodość

W młodości Beata Kozidrak była zafascynowana twórczością Czesława Niemena. Słuchała również Pink Floyd, The Beatles, Queen oraz The Rolling Stones.

5. Czterooktawowa skala głosu

Beata Kozidrak posiada czterooktawową skalę głosu i osiąga tak zwany rejestr gwizdkowy, co oznacza, że jej głos ma brzmienie należąca do najwyższych dźwięków skali dźwiękowej.

6. Forbes Polska

Według Magazynu Forbes Polska jest jedną ze stu najcenniejszych gwiazd w Polsce. Za koncertowanie w jednym roku zarabia nawet kilka milionów, a do tego dochodzą jeszcze wpływy z reklam, co czynią ją jedną z najbogatszych polskich artystek.

7. Teatr Współczesny

W 2019 roku na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie wystawiono spektakl „Być jak Beata”, który był inspirowany życiem oraz twórczością Beaty Kozidrak.

8. Andrzej Pietras

Artystka poślubiła Andrzeja Pietrasa w 1979 roku. Był on współtwórcą oraz menadżerem zespołu Bajm. Para rozwiodła się w 2016 roku po dwóch latach separacji.

9. Marilyn Monroe

Beata Kozidrak jest zafascynowana postacią Marilyn Monroe. To właśnie jedna z największych ikon w światowej kinematografii była inspiracją do napisania utworu „Blondynka”.

10. Gdzie występowala

Na przestrzeni kilku dekad Beata Kozidrak zagrała wielokrotnie we wszystkich dużych miastach polskich oraz w setkach mniejszych miejscowości. Ma na koncie również ogromną ilość występów zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Kanadzie i nie tylko.