Ciekawostki

10 ciekawostek o liczbach

liczby

Liczby poznajemy już w pierwszych latach życia, są one bardzo ważne. Posługujemy się nimi na co dzień, życie dzięki nim jest często łatwiejsze. Okazuje się, że liczby to bardzo ciekawy temat. Czytaj dalej, a poznasz najlepsze ciekawostki o liczbach.

10 ciekawostek na temat liczb

Fascynują Cię liczby? A może po prostu lubisz ciekawostki? Oto kilka interesujących informacji o liczbach, które warto znać:

1. Ogromne znaczenie liczbom przypisywano już w czasach starożytnych. Może świadczyć o tym wyjątkowa sentencja wymyślona przez Pitagorasa. Jej treść: „Co jest najmądrzejsze? Liczba. Co jest najpiękniejsze? Harmonia. Czym jest świat? Liczbą i harmonią”.

2. Liczby porządkują nasz świat już od wielu lat. Każdy człowiek mniej lub bardziej pragnie uporządkowania. Niestety już w czasach starożytnych pojawił się problem nieskończoności. Myślano wówczas, że nie można przypisać jej żadnej wartości.

3. Sześćdziesiątkowy system liczbowy był używany przez Babilończyków oraz starożytnych Summerów. System ten nie wyszedł z mody. Używa się go dzisiaj do zapisu czasu.

4. Wszystkie liczby sfeniczne (liczby naturalne, które są iloczynem trzech różnych liczb pierwszych) mają dokładnie 8 dzielników.

5. Istnieje dzień liczby Pi, jest to 14 marca. Warto wiedzieć, że tego dnia urodził się Albert Einstein.

6. Tabliczka mnożenia jest nazywana również mianem tabliczki Pitagorasa. Dlaczego? Ponieważ jest on uważany za jej twórcę.

7. W niektórych rejonach Azji liczba 4 uważana jest za pechową. Słowa „cztery” i „śmierć” mają bardzo podobną wymowę w języku japońskim, wietnamskim, chińskim oraz koreańskim. Niektóre budynki nie mają czwartego piętra. Po trzecim od razu jest piąte. Okazuje się, że strach może mieć naprawdę wielką moc.

8. Istnieją liczby doskonałe. Mowa tutaj o takich, które są równe sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od nich samych. 6 to pierwsza liczba doskonała.

9. Ruletka bardzo często nazywana jest grą szatańską. Dlaczego? Ponieważ suma liczb na jej kole to 666.

10. Suma liczb od 1 do 100 to dokładnie 5050.

Świat liczb jest naprawdę bardzo ciekawy. Powyższe ciekawostki to tylko niektóre z wielu przykładów.