Ciekawostki

15 fascynujących ciekawostek o gwiazdach neutronowych

Gwiazdy neutronowe powstaje w wyniku ewolucji gwiazd, które wyróżniają się wielkością parokrotnie przewyższającą wielkość Słońca. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na ich temat.

1. Materia, z której składa się gwiazda neutronowa, jest bardzo gęsta, a w związku z tym jej łyżeczka może ważyć nawet sześć miliardów ton.

2. Odkrycie gwiazd neutronowych przypisuje się radzieckiemu fizykowi, Lwowi Landau, który już w latach trzydziestych publikował o nich artykuły. Mniej więcej w tym samym czasie wyniki swoich badań na ten temat publikował James Chadwick, czyli angielski laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

3. W 1967 roku Anthony Hewish oraz Jocelyn Bell odkryli pulsar, a tym samym potwierdzili istnienie gwiazd neutronowych.

4. Pulsar to gwiazda neutronowa, która jest w stanie emitować fale radiowe. Jej powstanie dokonuje się w wyniku wybuchu gwiazdy nazywanej supernową.

5. Pulsary wyróżniają się dużą masą porównywalną do masy Słońca, która zapewnia im sporą stabilność. Ich średnica to szacunkowo od 10 do nawet 100 kilometrów. W rezultacie impulsy wysyłane są w równych odstępach czasowych, a ich precyzja dorównuje precyzji zegarów atomowych.

6. Pulsary są w stanie wirować nawet z prędkością siedemdziesięciu dwóch tysięcy obrotów na minutę zanim się rozpadną. Jest to jednak wiedza teoretyczna wynikająca z badań, ponieważ do tej pory badaczom nie udało się zaobserwować aż tak szybko wirującego obiektu.

7. Co ciekawe, wokół pulsarów są w stanie wirować planety. Na chwilę obecną, w trakcie badań trwających od dekad, udało się zaobserwować tylko siedem tego rodzaju obiektów.

8. W 1992 roku polski radioastronom, Aleksander Wolszczan, oraz kanadyjski radioastronom, Dale Frail, odkryli planety, które krążą wokół pulsara PSR 1257+12. Pulsar ten znajduje się w gwiazdozbiorze Panny.

9. Ciekawostką jest fakt, że emitując energię, pulsary zmniejszają swoją prędkość obrotową. Jeśli jednak w układzie podwójnym znajduje się inna gwiazda, z której pobierają materię, prędkość ta ulega zwiększeniu.

10. Gwiazda neutronowa składa się z czterech obszarów, a mianowicie skorupy zewnętrznej i wewnętrznej, a także jądra zewnętrznego i wewnętrznego.

11. Grubość skorupy wewnętrznej gwiazdy neutronowej to około 1 kilometr i składa się ona z elektronów, swobodnych neutronów oraz jąder atomowych. Z kolei skorupa zewnętrza składa się z silnie zdegenerowanych jonów i elektronów. Jej gęstość w dolnej części jest tak wysoka, że pojawia się wyciek neutronów.

12. Gwiazda protoneutronowa to określenie, którego używa się w stosunku do młodych gwiazd neutronowych. Pochłania ona w swoim jądrze neutrina, dla których kula ziemska jest niemalże przezroczysta.

13. Najcięższa gwiazda neutronowa, jaką znamy, wcale nie jest wielka. Ma średnicę wahającą się pomiędzy 20 a 30 kilometrami, ale jej masa jest ponad dwa razy większa niż masa Słońca.

14. Gwiazdy neutronowe mogą osiągnąć punkt krytyczny, kiedy ich gęstość jest tak ekstremalna, że siła grawitacji blokuje neutrony.

15. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia przypuszczają, że zderzenie dwóch gwiazd neutronowych mogło być przyczyną powstania Ziemi.