Ciekawostki

10 Ciekawostek o Aleksandrze Kwaśniewskim

fot. Palladinus / Wikipedia

Aleksander Kwaśniewski to jeden z najbardziej znanych prezydentów w całej historii Polski. Wiele osób uważa również, że to jednocześnie jeden z najlepszych, jakich Polska w ogóle miała na tym niezwykle ważnym stołku. Ale to także osoba, z którą wiąże się wiele interesujących ciekawostek, które znacznie przybliżają jego osobę i pokazują, jak dużym fenomenem cieszy się jego osoba i jak na to miano zapracował.

1. Handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim

Nie każdy o tym wie, ale Aleksander Kwaśniewski studiował w swoim życiu handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ciekawy jest tu również fakt, że nie zdał egzaminów, jak i również nie podjął się nawet próby złożenia pracy magisterskiej.

2. Prezydencka kadencja

Bardzo ciekawy fakt miał miejsce podczas jego prezydenckiej kadencji. Otóż ułaskawił on Sławomira Sikorę, który stał się tak zwanym pierwowzorem jednego z istotnych bohaterów popularnego filmu „Dług”.

3. Ukraina

Kolejna z ciekawostek dotyczy czasu trudnej sytuacji na Ukrainie. To właśnie wtedy Aleksander Kwaśniewski podczas tak zwanej pomarańczowej rewolucji na Ukrainie mianowany został mediatorem, co pokazywało jakim uznaniem cieszył się na terenie całej Europy.

4. Ordery Państwowe

Aleksander Kwaśniewski znany jest również z faktu, iż wielokrotnie był odznaczany orderami państwowymi za różnorakie zasługi dla kraju, jak i również w polityce zagranicznej.

5. Doktora honoris causa

Bardzo interesujący jest również fakt, że aż trzykrotnie został uhonorowany tytułami doktora honoris causa. Miało to miejsce na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, Uniwersytecie Wileńskim, jak i również w Akademii Kijowsko- Mohylańskiej.

6. Nagroda „Wiktora”

Aleksander Kwaśniewski trzykrotnie wygrywał również nagrodę „Wiktora”, przyznawaną za telewizyjną osobowość. Miało to miejsce w latach 1993,1995 i w roku 2000.

7. Niezwykle medialny

Aleksander Kwaśniewski był osobą niezwykle medialną, ale nie zawsze było to dobrze. To właśnie on jako pierwszy urzędujący prezydent wytoczył proces cywilny w Polsce przeciwko przedstawicielom mediów.

8. Akcesja Polski

Znany był również z tego, że to on aktywnie uczestniczył w kampanii na rzecz akcesji Polski do Unii Europejskiej. W 2003 roku dokonał ratyfikacji traktatu o przystąpieniu Polski do UE.

9. Przewodniczący Socjaldemokracji Rzeczypospolitej

Aleksander Kwaśniewski był również zarówno współtwórcą, jak i również pierwszym przewodniczącym Socjaldemokracji Rzeczypospolitej.

10. Irak

To również za jego rządów zostali wysłani do Iraku pierwsi polscy żołnierze.