Ciekawostki

Niedźwiedź Grizzly

grizzly

Niedźwiedź Grizzly to podgatunek niedźwiedzia brunatnego. Te ogromne zwierzęta pochodzą z Europy i Azji, ale dziś można je spotkać tylko w Ameryce Północnej i Kanadzie. Oto ciekawostki i inne informacje o niedźwiedziach Grizzly.

1. Przednie szpony grizzly mogą mieć do 12 cm długości, czyli szpony są tak długie jak ludzkie palce.

2. Populację grizzly szacuje się na 50000 zwierząt w Ameryce Północnej.

3. Od czasu objęcia ich ochroną na mocy amerykańskiej ustawy o gatunkach zagrożonych wyginięciem, populacja niedźwiedzi grizzly wzrosła. U.S. Fish and Wildlife Service ustanowiła strefy odnowy dla niedźwiedzi i dąży do poprawy relacji między ludźmi i niedźwiedziami poprzez edukowanie społeczeństwa na temat tych zwierząt.

4. Żyją w lasach i dolinach w pobliżu rzek.

5. Samice niedźwiedzi żyją nieco dłużej niż samce. Średnia długość życia wynosi około 22 lat dla samca i 26 lat dla samicy. Różnica ta jest najprawdopodobniej spowodowana obrażeniami, jakie samce niedźwiedzi doznają podczas walki o samice.

6. W latach siedemdziesiątych liczba niedźwiedzi grizzly znacznie spadła z powodu masowych polowań. Od tego czasu prawo zabrania polowania na niedźwiedzie, a ich liczba z czasem stopniowo wzrasta. Dzisiaj niedźwiedź grizzly jest gatunkiem mało zagrożonym.

7. To mit, że grizzly nie potrafią wspinać się na drzewa. Choć ich ciężar i długie pazury utrudniają wspinaczkę i potrzebują wsparcia z równomiernie rozłożonych gałęzi, grizzly mogą poruszać się pionowo w górę, jeśli się na to zdecydują.

Alaska

8. Niedźwiedzie grizzly mogą rozmnażać się z innymi niedźwiedziami brunatnymi, czarnymi i niedźwiedziami polarnymi. Te mieszańce są jednak rzadkie.

9. Chociaż niedźwiedzie grizzly są duże to 75% ich diety składa się z jagód, liści i orzechów. Lubią również jeść ryby, gryzonie i łosie. Są wszystkożercami.

10. Dorosłe niedźwiedzie grizzly mogą być zaskakująco małe. Klasyczny obraz niedźwiedzia grizzly przedstawiającego masywnego niedźwiedzia złotobrązowego jest rzeczywistością, jednak na przykład na wschodnich zboczach Alberta Rookies dojrzały niedźwiedź grizzly może ważyć wiosną zaledwie 120 kilogramów, czyli mniej niż czarny niedźwiedź.

11. Zwierzęta te potrzebują dużo przestrzeni – ich zasięg może obejmować do 1500 kilometrów kwadratowych, więc ich idealnym środowiskiem jest takie, które jest odizolowane od miast i ma mnóstwo pożywienia.

12. Samiec grizzly preferuje samotne życie. Można je zobaczyć w dużych grupach podczas sezonu migracyjnego łososia. Niedźwiedzie wchodzą do płytkiej wody i łapią ryby, gdy wyskakują z wody.

13. Kiedy przygotowują się do hibernacji, zjadają do 25 ryb dziennie, aby zdobyć jak najwięcej zapasów tłuszczu. Hibernacja trwa od 5 do 8 miesięcy. Podczas hibernacji ich procesy metaboliczne, oddychanie i tętno ulegają spowolnieniu. W czasie hibernacji grizzly może się obudzić w każdej chwili.

14. Oprócz tego, że są wszystkożerne, grizzly można również klasyfikować jako kanibale. W Kanadzie zostały zauważone, że zjadają tusze czarnych niedźwiedzi.

ssak

15. Sezon godowy trwa od późnej wiosny do wczesnego lata, ale samice zachodzą w ciążę w momencie przejścia w stan hibernacji. Na kilka miesięcy przed zakończeniem hibernacji rodzą 2 młode.

16. Młode pozostaną z matką 2-4 lata. Jest opiekuńcza i jeśli zbliżysz się do jej młode, może zaatakować.

17. W pełni rozwinięty niedźwiedź grizzly to ogromna bestia. Kiedy chodzi na czworak, zazwyczaj ma 0,9-1,2 metra wzrostu. Kiedy stanie na tylnych nogach, może mieć nawet 2,4 metra wzrostu.

18. Niedźwiedzie, które widzimy podczas leniuchowania na wolności, wyglądają zazwyczaj ciężko i na powolne, jak większość rzeczy ważących prawie pół tony. Ale w wyścigu lądowym, nawet mistrzowie olimpijscy byliby na przegranej pozycji z Grizzly. Grizzly może podobno jechać z prędkością 50 kilometrów na godzinę.

19. Spotkania niedźwiedzi grizzly można zaobserwować na głównych łowiskach Alaski, gdy łosoś biegnie w górę rzeki na letnie tarło. W tym sezonie dziesiątki niedźwiedzi mogą zbierać się, by ucztować na rybach, łaknąc tłuszczy, które utrzymają je przez długą zimę.

20. Niedźwiedź grizzly ma brązowe futro, ale sierść na ramionach i plecach mają białe wierzchołki, które nadają niedźwiedziowi konkretny wygląd.

niedźwiedź brunatny

21. Niedźwiedzie Grizzly nie hibernują tak naprawdę, ale energia samicy jest przekierowywana na ciążę podczas snu.

22. Niedźwiedzie grizzly można rozpoznać po garbie na plecach. Garb jest stworzony z mięśni.

23. Chociaż europejskie osady za czasów kolonizacji stopniowo wyeliminowały niedźwiedzie z dużej części ich pierwotnego siedliska, populacje grizzly nadal można znaleźć w częściach Wyoming, Montany, Idaho i stanu Waszyngton.

24. Niedźwiedzie Grizzly osiągają dojrzałość płciową około piątego roku życia. Łączą się w pary w lecie. Implantacja embrionów jest opóźniona do momentu, gdy samica poszukuje jamy na zimę. Jeśli w lecie nie przybierze wystarczającej wagi, poronią.

25. Odkrywca Zebulon Pike postanowił w 1807 roku podarować swojemu przyjacielowi prezydentowi Thomasowi Jeffersonowi dwa grizzly. Jefferson niechętnie przyjął je i trzymał w klatce w pobliżu północnego wejścia do Białego Domu, a następnie przekazał je operatorowi muzeum Charlesowi Willsonowi Peale’owi. Niestety, jeden z nich został zastrzelony po tym, jak stał się zbyt agresywny wobec rodziny Peale’a.

26. Grizzly niedźwiedź jest wielkim zwierzęciem. Większość niedźwiedzi waży od 150 do 400 kilogramów, ale niektóre schwytane zwierzęta ważyły do 700 kilogramów.

27. Niedźwiedzie grizzly mogą spożywać dziennie do 45 kg pokarmu.

Pytania i odpowiedzi

Co jest specjalnego w tym niedźwiedziu grizzly?

Niedźwiedzie grizzly są potężnymi drapieżnikami, ale większość ich diety składa się z orzechów, jagód, owoców, liści i korzeni. Niedźwiedzie zjadają również inne zwierzęta, od gryzoni po łosie. Mimo imponujących rozmiarów, grizzly biegnąć mogą z prędkością 50 km na godzinę.

Co niedźwiedzie grizzly robią dla zabawy?

Grizzly, znany z tego, że kopie więcej niż jakikolwiek inny gatunek niedźwiedzia, spędzają nadmierną ilość czasu, przedzierając się przez ziemię i rozrywając na strzępy zgniłe kłody w poszukiwaniu korzeni, cebulek roślin, owadów czy gryzoni.

Jak silny jest niedźwiedź grizzly?

Niedźwiedź grizzly ma dużą siłę zgryzania: 1200 psi.

Jakie zwierzę mogą zabić niedźwiedzia grizzly?

Lwy zabijały niedźwiedzie grizzly w walkach organizowanych przez trenerów cyrkowych. Nawet znacznie mniejsze pumy od czasu do czasu zabijały niedźwiedzie grizzly. Są też słonie i nosorożce, które są na tyle duże i potężne, że mogą zabić niedźwiedzia grizzly.