Informacje i Ciekawostki o Estonii dla dzieci
Estonia jest jednym z północnoeuropejskich krajów, oficjalnie nazywana Republiką Estonii. Otaczają ją ogromne ilości wody i składa się z wielu wysp, jak również z lądu stałego. Estonia jest krajem nizinnym, graniczy z Morzem Bałtyckim, Łotwą i Rosją. W całym kraju znajduje się wiele jezior, rzek i lasów.
Starożytni Estończycy przez tysiące lat mieszkali na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Są to jedne z najdłużej zasiedlonych ludów na kontynencie europejskim. Pozostali niezależni aż do 1200 roku, kiedy to zostali podbici przez wiele różnych imperiów, w tym Danię, Niemcy, Szwecję i Rosję.
W czasach nowożytnych Estonia została w 1940 r. zmuszona do przyłączenia się do Związku Radzieckiego. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, w 1991 r. Estonia uzyskała wolność i niepodległość. Estonia jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku.
Ciekawostki o Estonii
Całkowita wielkość: 45 226 km2
Współrzędne geograficzne: 59 00 N, 26 00 E
Region świata lub kontynent: Europa
Teren ogólny: bagnisty, nizinny. Płaski na północy, pagórkowaty na południu
Niski punkt geograficzny: Morze Bałtyckie 0 m
Wysoki punkt geograficzny: Suur Munamagi 318 metrów
Klimat: morski, mokry, umiarkowane zimy, chłodne lata
Duże miasta: TALLINN (stolica) 399 000 (2009), Tartu
Rodzaj rządu: republika parlamentarna
Języki mówione: Estoński (oficjalny) 67,3%, rosyjski 29,7%, pozostałe 2,3%, nieznany 0,7% (spis powszechny z 2000 r.)
Religie: Ewangelicki luterański 13,6%, prawosławny 12,8%, inny chrześcijański (w tym metodysta, adwentysta dnia siódmego, rzymskokatolicki, zielonoświątkowy) 1,4%, niepowiązany 34,1%, inny i nieokreślony 32%, brak 6,1% (spis powszechny z 2000 roku).
Hymn narodowy lub pieśń narodowa: Mu isamaa, mu onn ja room
Język estoński jest ściśle związany z językiem fińskim, ale nie przypomina języków innych republik bałtyckich, Łotwy i Litwy, ani języka rosyjskiego.
Około jedna czwarta ludności jest pochodzenia rosyjskojęzycznego.
Stolica, Tallinn, jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie, a turystyka stanowi 15% estońskiego PKB. Gospodarka jest napędzana przez inżynierię, produkty żywnościowe, metale, chemikalia i produkty z drewna.
Na przestrzeni dziejów wiele innych narodów, które rządziły tym regionem – Duńczycy, Niemcy, Szwedzi, Polacy i Rosjanie – miało wpływ na kuchnię estońską. Do tradycyjnych potraw należą marynowany węgorz i kapusta kiszona z wieprzowiną.
Estonia, najbardziej wysunięty na północ z krajów bałtyckich, odzyskała niepodległość od Związku Radzieckiego w 1991 roku. Jest to głównie płaski kraj na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, z wieloma jeziorami i wyspami. Duża część gruntów jest uprawiana lub zalesiana.
Słynni Estończycy
- Carl Robert Jakobson- pisarz, jeden z twórców odrodzenia narodowego w Estonii
- Friedrich Reinhold Kreutzwald- estoński Mickiewicz, twórca estońskiej epopei narodowej- „Kalevipoeg”:
- Lennart Meri – pisarz, filmowiec, dyplomata i polityk
- Johann Voldemar Jannsen- twórca hymnu Estonii
- Jaan Kross – pisarz, którego praca została przetłumaczona na co najmniej 20 języków
- Jakob Hurt- estoński pastor luterański,
- Carmen Kass -estońska modelka