Rhodesian ridgeback
Według wielu naukowców rodezjan uważany jest za najstarszego przedstawiciela rasy psów.
Malowidła odkryte w Egipcie na których widnieje sylweta tego psa pochodzą sprzed ponad 3000 lat. Można je znaleźć w kilku miejscach co potwierdza istnienie tego psa w starożytnym Egipcie.
Współczesny rys historyczny rodezjanów
Pierwsze wzmianki dotyczące psów rasy rhodesian ridgeback pochodzą z ilustracji książki z 1857 roku. Psy tej rasy dodarły do Egiptu i Afryki północnej wraz z buszmeńskim ludem Hotentotów wywodzącym się z Afryki południowej. Psy te początkowo funkcjonowały jako półdzikie. Łatwość w rozpoznawaniu tej rasy stanowi bardzo charakterystyczna pręga znajdująca się na grzbiecie psa. Do ciekawostek zaliczyć należy odkrycie dokonane na wietnamskiej wyspie Phu Quoc, przedstawiające psa z tą charakterystyczną pręgą na grzbiecie.
Rok 1924 można przyjąć za oficjalne powstanie rasy rhodesian ridgeback, w którym to zostały one zarejestrowane oficjalnie w Południowoafrykańskim Związku Hodowców, a w 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa psów tej rasy.
Budowa i charakter rodezjanów
Rhodesian ridgeback jest dużym psem osiągającym wielkość dochodzącą do 70 centymetrów. Waga osobników może wynosić do 40 kilogramów. Suki są mniejsze. Zaliczany jest do rasy jednorodnej. Wzorzec rasy zakłada, że jest to pies o dobrze wyważonych proporcjach.
Umaszczenie jest określane jako jasnopszeniczne do czerwonopszenicznego z ciemną kufą i uszami.
Szata psa jest krótka, gęsta i gładka.
Charakter psa predestynuje go do życia w grupie z innymi psami czy zwierzętami. Posiada łagodne usposobienie, bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Posiada duży temperament choć zalicza się do psów zrównoważonych. Dobrze zachowuje się w kontaktach z dziećmi pozwalając na dużo więcej niż inni przedstawiciele psich rodzin. Jest czujnym, powściągliwym wobec obcych ludzi. Cechy te sprawiają, że może pełnić rolę stróża. Jak na psa bardzo ruchliwego wymaga odpowiednich warunków na wybieganie się. Ze względu na pewne cechy przynależne tej rasie wykorzystywany jest na służbie w policji.
Pielęgnacja i karmienie
Psa należy szczotkować gumową szczotką. Linieje 2 razy w roku, a włosy jego są ostre i wpijają się w różne sprzęty pokryte obiciówką. Wymaga sprawdzania uszu i obcinania pazurów. Dobrze jest podawać mu specyfiki czyszczące zęby.
Ze względów na fakt szybkiego rośnięcia dieta psa powinna być odpowiednio skomponowana. Najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się specjalisty od hodowli tej rasy i zastosować się do jego wskazówek żywieniowych. Dorosłe osobniki można karmić karmami przeznaczonymi dla dużych psów, pochodzące od renomowanych producentów.