Ciekawostki

35 Fascynujących Ciekawostek o Szczurach

szczur

Odkrywanie szczurów w Twoim domu może być bardzo niepokojące. Na szczęście istnieją sposoby na odstraszanie szczurów i zapobieganie zarażeniu. Gryzonie te nękają ludzi od wieków. Są zarówno wytrzymałymi zwierzętami, jak i bardzo sprytnymi. Mogą dostać się przez małe przestrzenie, dlatego nawet najmniejsza dziura w Twoim domu może być potencjalnym punktem dostępu dla szczurów. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o szczurach.

1. Wbrew pozorom, szczury są bardzo czystymi zwierzętami, spędzającymi kilka godzin dziennie na pielęgnowaniu siebie i swoich członków grupy. Spędzają kilka godzin każdego dnia pielęgnując siebie i członków swojej grupy.

2. Ponieważ są one najbardziej aktywne między zmierzchem a świtem, często łatwiej jest dostrzec oznaki jego obecności, niż samego szczura.

3. Szczury są znakomitymi wspinaczami i wspinają się po drzewach. Często dostają się do Twojego domu przez dach.

4. Świątynia poświęcona hinduskiej bogini Karni Mata w północno-zachodnich Indiach jest domem dla ponad 15 tysięcy szczurów. Gryzonie te są czczone i chronione, a wyznawcy świątyni wierzą,

że gdy umrą, zostaną wcieleni w postać szczura.

5. Szczury są niezwykle towarzyskimi i czułymi zwierzętami. Lubią towarzystwo innych szczurów, a szczury domowe również uwielbiają przebywać z ludźmi.

6. Jednym z niebezpieczeństw jest to, że będą przeżuwać przewody i kable elektryczne, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe.

7. Szczurza nora może mieć trzy metry głębokości, ale rzadko przekracza 0,5 metra.

8. Szczury dachowe są doskonałymi wspinaczami. Zazwyczaj żyją wysoko nad ziemią, np. na dachu budynku. Mają bardzo słaby wzrok i są ślepe na kolory, ale mają bardzo silne zmysły słuchu, zapachu, dotyku i smaku.

9. Szczur norweski jest również nazywany „szczurem kanałowym”. Szczury norweskie są zazwyczaj większe i bardziej agresywne wobec zwierząt, ludzi i siebie nawzajem niż szczury dachowe.

10. Na świecie istnieje 56 znanych gatunków szczurów.

11. Brązowe szczury wykazują tendencję do ujemnej geotaksji, co oznacza, że wolą poruszać się w dół niż w górę.

12. Szczury nie pocą się jak ludzie. Szczury kontrolują temperaturę swojego ciała poprzez rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych w ogonach.

13. Zapach, smak, dotyk i dźwięk pomagają skierować je do źródeł pożywienia.

14. Szczury są odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się dżumy w przeszłości, znanej również jako „Czarna Śmierć”.

15. Czarne szczury są lepszymi wspinaczami i mogą wspinać się na każdą lekko chropowatą powierzchnię w górę lub w dół.

16. Szczury mogą przenosić patogeny, które rozprzestrzeniają chorobę. Szczury i myszy mogą rozprzestrzeniać ponad 35 chorób. Są one na przykład odpowiedzialne za wybuch epidemii małpiej ospy w 2003 roku.

17. Dorosły szczur może wcisnąć się do twojego domu przez dziurę tak małą jak 5 groszówka.

18. Co ciekaw, szczur może żyć dłużej niż wielbłąd bez picia wody.

19. Brązowe szczury mogą skakać w pionie ponad 70 cm i 120 cm w poziomie.

20. Szczury zjadają do 10% swojej masy ciała dziennie.

21. Ogony szczurów pomagają im utrzymać równowagę, komunikować się i regulować temperaturę ciała.

22. Szczury, mimo że są bardzo ciekawymi zwierzętami, są również nieśmiałe i wolą uciekać niż stawić czoła potencjalnemu zagrożeniu.

23. Jednocześnie 11-31% wszystkich samic szczurów jest w ciąży.

24. Szczury opiekują się rannymi i chorymi szczurami w swojej grupie.

25. Szczur jest pierwszym z dwunastu zwierząt z chińskiego zodiaku. Ludzie urodzeni w tym roku są uważani za posiadających cechy, które są związane ze szczurami, a mianowicie: kreatywność, inteligencję, uczciwość, ambicję i hojność.

26. Samice szczurów potrafią odróżnić płeć swojego potomstwa po zapachu.

27. Szczury mogą żyć nawet do 18 miesięcy, ale większość z nich umiera zanim skończy rok życia.

28. Samica szczura może rozmnażać się co około trzy tygodnie. W miocie zazwyczaj znajduje się od sześciu do dziesięciu szczurów. Szczury te osiągają dojrzałość płciową w wieku od trzech do czterech miesięcy.

29. Szczury śmieją się, aczkolwiek nie są tak hałaśliwe jak człowiek. Zamiast tego, emitują wysoki, świergoczący hałas.

30. Niektóre rodzaje szczurów mogą pływać po wodzie nawet przez trzy dni i wstrzymać oddech przez trzy minuty.

31. Szczury są znane z gryzienia rzeczy, i to nie bez powodu. Ich zęby mogą dorastać do 12 centymetrów rocznie. Muszą gryźć rzeczy, żeby je ścierać. Oprócz drewna, szczury mogą również gryźć ołów, żużel czy aluminium.

32. Co ciekawe, szczury poddają się presji rówieśników, tak jak ludzie. Brązowe szczury są skłonne do lekceważenia osobistych doświadczeń, aby naśladować zachowanie swoich rówieśników. Pęd do podporządkowania się jest tak silny, że nawet jeśli znajdą się w towarzystwie innych szczurów, zdecydują się zjeść niesmaczne jedzenie.

33. Szczury mają wspaniałą pamięć. Kiedy już nauczą się trasy, nie zapomną jej.

34. Bez towarzystwa szczury mają tendencję do samotności i depresji.

35. Szczury lubią gryźć prawie wszystko. Ale, co szczury lubią jeść? Cóż, to wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. To dlatego, że szczury miejskie i dzikie jedzą różne rzeczy. Wszystkie szczury są wszystkożerne. Nawet na obszarach wiejskich zjedzą wszystko, na co natkną się i zdecydują, że pachnie ciekawie. W naturze szczury zjadają takie rzeczy jak owoce, rośliny, nasiona i częściej są wegetarianami. Jednak szczury miejskie lubią zjadać śmieci i mięso. Spożywają karmę dla zwierząt domowych i prawie każde jedzenie, które napotkają.