Ciekawostki

Orzeł – 10 informacji i ciekawostek dla dzieci

orzeł

Orły to niezwykle majestatyczne i piękne ptaki. Są symbolem odwagi, odrodzenia i siły. W Polsce orzeł ma szczególne znaczenie: w końcu jego podobizna widnieje zarówno na herbie, jak i na polskich monetach. Przedstawiamy 10 ciekawostek o orłach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Najdłuższym przedstawicielem orłów jest orzeł filipiński – wyjątkowo rzadki, chroniony ptak, który osiąga długość ponad 1 metra i wagę nawet 8kg.

2. W Polsce najczęściej można zaobserwować orła przedniego. Jest to gatunek ptaka drapieżnego, który występuje w całej Europie. Orzeł przedni jest wyjątkowo silny i może osiągać prędkość nawet ponad 160km/h.

3. Słynny w Polsce bielik, choć jak orły należy do rodziny jastrzębiowatych, w rzeczywistości nie jest orłem. To drapieżny ptak euroazjatycki, którego cechą charakterystyczną jest jasne upierzenie i mocny dziób. Do dziś nie jest pewne, czy na polskim herbie widnieje podobizna jednego z gatunków orła czy właśnie bielika.

4. Jednym z najmniejszych orłów jest wężojad nikobarski, który zamieszkuje zaledwie trzy wyspy na Oceanie Indyjskim. Osiąga długość zaledwie 40 centymetrów i waży kilkaset gramów.

5. Orły są ptakami mięsożernymi. Polują na inne, mniejsze ptaki, drobne ssaki, czasem także na ryby.

6. Postać orła często występuje w różnych religiach i mitologiach. W mitologii nordyckiej Wielki Orzeł zamieszkujący na mitycznym drzewie Yggdrasil jest symbolem wiedzy i mądrości.

7. Jednym z największych i najsilniejszych orłów jest harpia wielka. Ptak ten zamieszkuje Amerykę Północną i Środkową, a jego masa dochodzić aż do 9 kilogramów, co czyni do jednym z największych ptaków drapieżnych na świecie.

8. Podobizny orłów bardzo często widnieją na herbach różnych państw. Są symbolem nie tylko Polski, ale również Austrii, Czech, Czarnogóry, Armenii i Meksyku.

9. Jednym z najpiękniejszych przedstawicieli orłów jest orzeł australijksi. Posiada piękne czarne lub brązowe upierzenie, a rozpiętość jego skrzydeł może dochodzić nawet do 2,5m!

10. Określenie „orzeł” oznacza dużego, jastrzębiowatego ptaka drapieżnego. W sumie na świecie występuje około 60 różnych gatunków orłów.