Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Oceanach

woda

Mimo że nasza planeta składa się głównie z mórz i oceanów, podwodny świat wciąż stanowi zagadkę dla naukowców. Nie ma bardziej enigmatycznych sfer na Ziemi, gdzie nie odkryto jeszcze wszystkich gatunków fauny i flory, a dno usiane jest wrakami, z których każdy stanowi odrębną historię. Poznajcie interesujące informacje i ciekawostki o oceanach. Sprawdź też inne nasz teksty na temat ciekawostek o wodzie w ciele człowieka i też ciekawostki o wodzie mineralnej.

1. Oceany stanowią siedemdziesiąt procent powierzchni naszej planety, a stworzenia, które je zamieszkują ponad dziewięćdziesiąt procent wszystkich stworzeń, jakie istnieją. Oceany mają więc gigantyczną przewagę nad lądem.

2. Najdłuższy łańcuch górski na Ziemi znajduje się właśnie pod wodą i jest zbadany w o wiele mniejszym stopniu niż sąsiednie planety. Mid Ocean Ridge ma długość aż sześćdziesiąt pięć tysięcy kilometrów.

3. Ocean produkuje aż siedemdziesiąt procent tlenu, którym oddychają mieszkańcy naszej planety. Powstaje on dzięki algom morskim.

4. Największym oceanem jest Ocean Spokojny, na którym znajduje się rekordowa ilość dwudziestu pięciu tysięcy wysp.

5. Pod powierzchnią oceanu odkryć można również jeziora i rzeki, które odznaczają się innym składem chemicznym, a także setki tysięcy wraków i przedmioty, które same w sobie stanowią największą ekspozycję muzealną w historii. Choć rzadko kiedy odwiedzaną.

6. Co roku do oceanów trafia ponad siedem milionów ton śmieci z różnorodnych tworzyw sztucznych. Przez ten tragiczny proceder ludzie nie tylko zanieczyszczają planetę, ale również doprowadzają do tego, że ryby są coraz mniej zdrowe dla człowieka.

7. W 1992 roku kontener płynący z Chin do Ameryki zgubił w oceanie tysiące gumowych kaczuszek. Wyławiane w różnych miejscach na Ziemi pozwoliły lepiej zbadać prądy oceaniczne.

8. Płyty kontynentalne stale się ruszają, dlatego Ocean Atlantycki staje się coraz szerszy, a pod jego powierzchnią raz na jakiś czas zastyga świeża magma.

9. Rów mariański to najgłębszy rów oceaniczny na Ziemi. Znajduje się pod Oceanem Spokojnym i jest głęboki na prawie jedenaście tysięcy metrów.

10. W Oceanie Indyjskim ruch prądów morskich dwa frazy w roku ulega odwróceniu wraz ze zmianą kierunku monsunów.

Czytaj dalej: Ciekawostki o wodzie