Ciekawostki

Nietoperze – 20 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci

do góry nogami

Nietoperze są częścią naturalnej równowagi w przyrodzie i są potrzebne, aby utrzymać wszystko w porządku. Istnieją różne rodzaje nietoperzy na całym świecie i każdy z nich rozwinął się w zależności od swojego miejsca w którym żyje.

Nazywane strasznymi, przerażającymi i upiornymi, nietoperze często mają złą opinię. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o nietoperzach dla dzieci.

1. Nietoperze to jedyne ssaki, które potrafią latać i w przeciwieństwie do ptaków, ruchy ich skrzydeł nie jest symetryczny, a kształt ulega zmianie w zależności od potrzeb.

2. W celu przeżycia zimy, nietoperze wyruszają na żer, a zmagazynowana tkanka tłuszczowa stanowi wówczas ponad dwadzieścia procent masy ich ciała.

3. Największym zagrożeniem dla nietoperzy są ludzie i ich działalność. Nietoperz wybudzany z hibernacji może umrzeć z głodu, dlatego najbardziej szkodzimy im, kiedy zwiedzamy jaskinie i groty zimą.

4. Niektóre gatunki nietoperzy mają przezroczyste skrzydła, dzięki czemu mogą obserwować otoczenie, nawet kiedy odpoczywają i są nimi szczelnie otulone, wisząc do góry nogami.

w lesie

5. Zdecydowana większość nietoperzy jest owadożerna, a dorosły osobnik może zjeść nawet kilka tysięcy komarów w ciągu jednej nocy.

6. Tylko kilka gatunków nietoperzy z Ameryki Południowej żywi się krwią ssaków i ptaków. Pozostałe gatunki jedzą głównie owady, rośliny i owoce.

7. Niektóre nietoperze uwielbiają mango i banany, a ich obecność ma wielki wpływ na proces zapylania ponad pięciuset różnych roślin.

8. Podczas snu zimowego nietoperze nie są w stanie bronić się przed innymi drapieżnikami, dlatego często padają ofiarami lisów i innych dzikich zwierząt, które atakują je, kiedy te śpią.

latający nietoperz

9. Ludzie nie mają żadnych powodów, by obawiać się nietoperzy, ponieważ nie są obiektami ataku. Nie jest też prawdą, że nietoperze wplątują się kobietom we włosy. Jest to stary przesąd wiejski, który miał zniechęcać kobiety do opuszczania domów po zmroku.

10. Nietoperze mają zdolność do echolokacji, czyli orientacji w terenie i rozpoznawania przeszkód dzięki akustyce. Umiejętność ta doskonale zastępuje im wzrok, choć wcale nie jest prawdą, że są ślepe.

11. W kulturze starożytnych Chińczyków nietoperze były utożsamiane ze szczęściem, a słowa oznaczające oba zjawiska brzmiały identycznie.

nietoperz

12. Nietoperze występują na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

13. Nietoperze najczęściej jedzą podczas lotu, a polują tak szybko, że niemal niemożliwe jest uwiecznienie tego momentu.

14. Stworzenia te doskonale radzą sobie w miastach, gdzie znajdują odpowiednie warunki, na przykład w wieżach kościołów czy ciemnych dzwonnicach, nieosiągalnych dla innych stworzeń.

15. Dźwięki, które nietoperze wykorzystują do orientacji w terenie, są tak wysokie, że człowiek nie jest w stanie ich usłyszeć.

ostre zęby

16. Polskie nietoperze przypominają mysz ze skrzydłami i należą do niezbyt dużych, natomiast na świecie odkryto nietoperze wielkości kotów.

17. Guano, czyli odchody nietoperzy, jest niezwykle cenne. Stanowi ono doskonały nawóz, a poza tym kiedyś tworzono z niego saletrę, która była niezbędna do produkcji prochu strzelniczego.

18. Niektóre nietoperze biją rekordy prędkości lotu, lecąc z prędkością nawet stu kilometrów na godzinę. Potrafią również pływać, za to nie wszystkie wykształciły umiejętność chodzenia. Niektóre potrafią tylko przesuwać się po powierzchni, kiedy wiszą na niej do góry nogami.

19. Są to jedyne zwierzęta, które potrafią długo wisieć głową w dół, a co więcej, jest to dla nich najwygodniejsza pozycja, co ma związek z budową ich kończyn.

20. Nietoperze mają wielki wpływ na światowy ekosystem i przenoszą wirusy zarówno ludzkie, jak i zwierzęce. Niebezpieczne jest więc ugryzienie przez nietoperza, jak i spożycie jego mięsa. Zjedzenie mięsa nietoperza przynajmniej dwa razy skończyło się fatalnie dla ludzkości, doprowadzając do epidemii eboli i koronawirusa.