Ciekawostki

32 interesujące ciekawostki o kozach

koza

Kozy i ludzie mają razem długą i produktywną historię. W ciągu tysiącleci znaleźliśmy wiele interesujących zastosowań dla tych niesamowitych zwierząt – które są również zdolne do kilku niewiarygodnych wyczynów.

Kozy to ssaki z rogami i kopytami. Istnieją dwa rodzaje kóz: kozy domowe (Capra hircus), które są hodowane jako zwierzęta gospodarskie oraz kozy górskie (Oreamnos americanus), które żyją na stromych, skalistych obszarach amerykańskiego północnego zachodu. Warto zapoznać się z ciekawostkami i mało znanymi informacjami o kozach.

1. Zarówno samce jak i samice kóz mogą mieć brody.

2. Są to jedne z najczystszych zwierząt i są znacznie bardziej selektywne w żywieniu niż krowy, owce, świnie, świnie, a nawet psy.

3. Kozy górskie mogą ważyć od 57 do 82 kilogramów i rosną od 124 do 178 centymetrów długości. Ich czarne rogi rosną od 20 do 30 cm) długości.

4. Udomowienie kóz miało miejsce około 11 tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie. Wydarzenie to było przełomowym momentem w historii ludzkości, który stanowił kluczowe przesunięcie ludzkości z myśliwych-zbieraczy do społeczeństw opartych na rolnictwie.

5. Kozy górskie występują w Górach Skalistych, zwykle na Alasce, zachodniej Montanie, w centrum Idaho, Południowej Dakocie, Kolorado i Waszyngtonie. Szerokie rozstawienie ich kopyt pozwala im z łatwością wspinać się na strome zbocza gór. Zazwyczaj żyją na wysokości od 1000 do 5000 metrów nad poziomem morza.

6. Nie mają zębów w górnej przedniej szczęce.

7. Kozy mogą rodzić się z rogami lub bez rogów.

8. Istnieje ponad 210 ras kóz, które są znane.

9. Kozy mają 24 zęby trzonowe i 8 siekaczy.

10. Odkładają mniej tłuszczu na zewnątrz i więcej tłuszczu wewnątrz (wokół organów) w porównaniu z owcami i bydłem.

11. Kozy były jednymi z pierwszych zwierząt, które zostały przywiezione do ameryki. Najwcześniejsi europejscy osadnicy w Ameryce sprowadzili kozy na Mayflower. W 1630 r. w spisie powszechnym w Jamestown kozy zostały wymienione jako jedno z najcenniejszych dóbr tej kolonii.

12. Na całym świecie jest około 450 milionów kóz.

13. Mogą wspinać się na drzewa.

14. Kozy są bydłem i są ściśle spokrewnione z krowami i antylopami.

15. Mają prostokątne źrenice. Ten niezwykły kształt, wspólny dla owiec i kilku innych zwierząt kopytnych, daje im pełniejszy zakres widzenia niż ludziom i innym zwierzętom z okrągłymi źrenicami. Kozy mogą widzieć pod kątem od 320 do 340 stopni.

16. Zwierzęta te są istotami bardzo społecznymi i żyją w grupach, które mają nawet 20 osobników.

17. Kozy po raz pierwszy zostały przywiezione do Ameryki przez Kolumba w 1493 roku.

18. Łania może mieć od 1 do 6 dzieci na miot, jednak 4 do 6 małych to dosyć rzadkie zjawisko.

19. Naturalna długość życia kóz wynosi około 8 do 12 lat, a w niektórych przypadkach, kozy mogą żyć ponad 15 lat.

20. Nie lubią być mokre i wolą szukać schronienia, kiedy pada deszcz.

21. Kozy przez wiele lat służyły na statkach. Zapewniały mleko, więc można było wytwarzać na jego bazie kolejne produkty. Zajmowały mniej miejsca niż krowy, więc były bardziej praktyczne. W razie konieczności mogą nawet płynąć wpław.

22. Mleko kozie jest najbardziej popularnym rodzajem mleka na świecie. Mimo że prawie wyłącznie w Polsce pije się mleka od krowy, to na całym świecie więcej ludzi spożywa i pije mleko kozie.

23. Według Smithsonian Institution istnieje około 200 ras kóz domowych, więc ich rozmiary znacznie się różnią. Jedna z najmniejszych ras, nigeryjska koza karłowata, waży około 9 kg.

24. Zwierzęta te są roślinożercami, co oznacza, że jedzą tylko roślinność. Ich ulubionym pokarmem jest trawa, choć kozy górskie jedzą również mchy i rośliny. Wiele kóz domowych zjada również śmieci, rośliny domowe lub inne przedmioty, które znajdują w pobliżu.

25. Kozy są inteligentnymi i ciekawymi zwierzętami. Ich ciekawa natura przejawia się w ciągłym dążeniu do odkrywania i badania wszystkiego, co jest im obce.

26. Zwierzęta te są bardziej podatne na pasożyty i inne choroby zakaźne, kiedy są źle zarządzane.

27. Kozy były regularnie przywożone do Ameryki na początku XX wieku.

28. Wiek dojrzewania samic kóz wynosi od 7 do 10 miesięcy.

29. Kozy są zwierzętami towarzyskimi i wpadają w depresję, jeśli są oddzielone lub odizolowane od swoich towarzyszy.

30. Zwierzę te jest jednym z 12 chińskich zwierząt zodiakalnych. Reprezentuje introwersję, kreatywność, nieśmiałość i bycie perfekcjonistą.

31. Kozy mają cztery żołądki. Czterokomorowy żołądek pomaga kozom trawić trawę i siano.

32. Tętno kóz wynosi od 70 do 135 uderzeń na minutę.