Ciekawostki

100 Mało Znanych Ciekawostek ze Świata

osiołek

Trzeba zdać sobie sprawę, że świat jest naprawdę niesamowitym miejscem. Od genialnych przypadkowych wynalazków po to, że kichnięcia brzmią inaczej w zależności od tego, w którym miejscu Ziemi mieszkasz. Ta planeta jest pełna informacji, które wciąż nas zadziwiają. Jeśli wciąż Ci mało niesamowitych faktów, sprawdź tę oto listę. Możesz też sprawdzić 100 ciekawostek z życia wziętych lub 30 życiowych ciekawostek o których pisaliśmy.

1. Korea Północna i Kuba to jedyne miejsca, w których nie można w sklepie kupić Coca-Coli.

2. 8 Polaków otrzymało Nagrodę Nobla. Są to: Maria Skłodowska-Curie (dwukrotnie), Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat (polski fizyk żydowskiego pochodzenia), Wisława Szymborska oraz Olga Tokarczuk. Liczba ta nie uwzględnia Polaków, którzy zdobyli Nagrodę Nobla za działalność poza Polską i pod inną narodowością.

3. Według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) w 2021 r. najczęściej odwiedzanym krajem na świecie była Francja. Inne kraje chętnie odwiedzane to: Hiszpania, USA, Turcja, Włochy, Meksyk, Wielka Brytania, Niemcy, Grecja i Austria.

4. Odsetek otyłości w Stanach Zjednoczonych wynosił około 42,4% dla dorosłych osób. Oznacza to, że ponad 2 na 5 dorosłych Amerykanów miało problem z otyłością.

5. W kasynach w Las Vegas nie ma zegarów.

6. 99% drobnoustrojów żyjących w ludziach jest nieznanych nauce.

7. Hiszpania jest uważana za najbardziej górzysty kraj w Europie, a ma ponad 8000 kilometrów plaż.

8. Stany Zjednoczone nie posiadają oficjalnie ustanowionego języka urzędowego na poziomie federalnym. Niemniej jednak, większość komunikacji urzędowej i dokumentów rządowych jest prowadzona w języku angielskim.

9. Według danych Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) z 2019 r., na całym świecie istniało około 17678 komercyjnych portów lotniczych.

10. Miasto Meksyk jest usytuowane na dawnej osuszonej kotlinie jeziora, co powoduje naturalne obniżanie się terenu. W niektórych obszarach miasto obniża się o średnio od kilku do kilkunastu centymetrów rocznie. Niektóre dzielnice w północnej części miasta mogą doświadczać obniżania się terenu na poziomie około 30 cm rocznie.

11. Długość DNA w każdej komórce naszego ciała wynosi około 2 metrów. Biorąc pod uwagę, że w naszym organizmie znajduje się około 37 bilionów komórek, gdybyśmy połączyli całe nasze DNA, długość ta sięgnęłaby blisko 75 miliardów kilometrów. To wystarczyłoby na podróż tam i z powrotem między Ziemią a Słońcem ponad 500 razy!

12. Mówi się, że Wielki Mur można zobaczyć gołym okiem z kosmosu, ale w rzeczywistości tak nie jest.

13. Karaluch może żyć kilka tygodni bez głowy, aż w końcu umrze z głodu.

14. Środkowy palec Galileusza jest przechowywany w Muzeum Nauki we Florencji.

15. IPhone, książki o Harrym Potterze i kostka Rubika to 3 najlepiej sprzedające się produkty w historii ludzkości.

16. Obraz Mona Lisy przez kilka lat wisiał w sypialni Napoleona Bonaparte.

17. Fenomen bombajski to zjawisko, w którym brakuje niektórych elementów krwi. Powoduje to, że osoba ma mieszaną grupę krwi. Tylko 0,0004% światowej populacji ma taką krew. Istnieją nawet specjalne przechowalnie tej krwi, aby ludzie, którzy ją posiadają, mogli w razie potrzeby dokonać transfuzji krwi. Co ciekawe, ta wyjątkowa grupa krwi może zostać przetoczona przez każdą osobę z regularną grupą krwi.

18. Oprócz zmysłów, które wszyscy znamy, takich jak węch i dotyk, człowiek ma także inne zmysły: propriocepcja (świadomość pozycji części ciała).

19. Kiedy założono Los Angeles, miasto nosiło nazwę „El Pueblo de Nuestra Senora Reina de Los Angeles Sobre el Rio Porciuncula”. To, przetłumaczenie z hiszpańskiego, ujawnia piękne znaczenie: „Miasto naszej Pani Królowej Aniołów na rzece Porcjunkuli”.

20. W Niemczech sprzedaje się więcej gier planszowych niż gdziekolwiek indziej na Ziemi.

21. Mayday to słowo, które jest używane zamiast SOS na kontakcie drogą radiową.

22. Postacie Pokemon Hitmonlee i Hitmonchan zostały nazwane na cześć Bruce’a Lee i Jackie Chana.

23. Hiszpańskie słowo „esposas” oznacza zarówno „kajdanki”, jak i „żony”.

24. Niebieski ptak z logo Twittera ma nazwę: Larry. Twórcy sieci społecznościowej nazwali ptaka imieniem koszykarza Larry’ego Birda.

25. W wysokogórskich lasach Nepalu występują gigantyczne pszczoły. Ich długość może wynosić do 2,50 cm. Te pszczoły wytwarzają specjalny miód, który może powodować halucynacje. Gurungowie mieszkający w tej części Himalajów zbierają ten halucynogenny miód.

26. Kiedy przybierasz na wadze lub tracisz na wadze, twoje komórki tłuszczowe nie znikają – po prostu zmieniają swój rozmiar.

27. Niektóre japońskie światła drogowe mają niebieskie zamiast zielonych, ponieważ historycznie oba kolory były nazywane tym samym słowem.

28. W r. 1986 doszło do jednego z najdziwniejszych wypadków w historii lotnictwa, znanego jako „Incydent w Afryce Środkowej”. Podczas lotu linii lotniczych KLM na trasie AmsterdamKilimandżaroNairobi, samolot Boeing 747 zniknął z radarów na około 32 minut. Kiedy nagle powrócił na ekranach kontrolerów lotu, znajdował się w zupełnie innym miejscu niż oczekiwano. Zespół śledczy przeanalizował incydent i odkrył, że piloci samolotu byli w owym czasie skupieni na obserwacji wyjątkowo silnego zorzy polarnej. Ich uwaga była tak skupiona na tym niezwykłym zjawisku, że zupełnie nie zauważyli, że odbiegli od pierwotnego kursu lotu. Po tym zaskakującym incydencie wprowadzono ścisłe zasady dotyczące obserwacji zorzy polarnej przez załogę samolotu, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

29. Ostatnie słowa, które wypowiedział Albert Einstein, są nieznane, ponieważ wypowiedział je po niemiecku do pielęgniarki, która nie znała tego języka.

Einstein

30. Cięcie papierem jest bardziej bolesne niż zwykłe cięcie, ponieważ taka rana prawie nigdy nie krwawi, więc zakończenia nerwowe pozostają otwarte, co powoduje, że dostaje się powietrze. Nerwy są wtedy podrażnione.

31. Wszystkie koty były uważane za święte w starożytnym Egipcie. Jeśli zabiłeś kota, mogłeś być skazany na śmierć.

32. Kiedy bierzesz gorącą kąpiel, spalasz tyle kalorii, ile byś spalił na 30-minutowym spacerze.

33. W 2011 r. Korea Północna przekazała Japonii 500 tysięcy dolarów amerykańskich, kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi.

34. Kiedy ekshumowano ciało Salvadora Dali w czerwcu 2017 r., wąsy miały dokładnie taką długość jak w dniu jego śmierci.

35. Najpopularniejszym prezentem w Dzień Ojca jest krawat.

36. W 1939 r. amerykański kompozytor i pianista Earl Wild dał pierwszy koncert na świecie, który był transmitowany w telewizji na żywo. 58 lat później jego występ był pierwszym koncertem online w Internecie.

37. Jeśli zrobisz kostki lodu za pomocą wody z kranu, będą one białe. Jeśli użyjesz przegotowanej wody, będą one przezroczyste.

38. Nazwiska Lee i Zhang są najbardziej popularne na świecie. Ma je ​​21% całej populacji Chin.

39. Zwierzęta unikają linii energetycznych, ponieważ boją się błysków ultrafioletowych, których ludzkie oko nie widzi. Nawiasem mówiąc, ze wszystkich ssaków na świecie tylko ludzie i małpy nie widzą promieni ultrafioletowych.

40. Tokelau, grupa odległych wysp na Oceanie Spokojnym, generuje 100 procent energii elektrycznej z energii słonecznej.

41. Charles Darwin był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł, aby przymocować koła do krzesła biurowego, aby szybciej się poruszać.

42. W 2011 r. Kobieta o imieniu Aimee Davison zakupiła „niewidoczne” dzieło za 10 000 USD.

43. Najostrzejsza papryczka chili na świecie jest tak ostra, że ​​może cię zabić.

44. Najgęściej zaludniona wyspa na świecie ma rozmiar dwóch boisk do piłki nożnej.

45. Wyspy Kanaryjskie noszą nazwy od psów, a nie ptaków.

Wyspy kanaryjskie

46. Indonezja jest domem dla jednych z najniższych ludzi na świecie.Zgodnie z danymi zebranymi z różnych globalnych źródeł przez Telegraph w 2017 r. Średnia wysokość mężczyzn wynosi 158 cm.

47. Najwyżsi ludzie wśród nas mieszkają w Holandii, gdzie średnia wysokość dorosłego mężczyzny wynosi 184 cm.

48. W niektórych wierzeniach i mitach, liczba 1000 odgrywa ważną rolę, symbolizując wieczność lub niekończące się cykle.

49. Najcichszy pokój na świecie znajduje się w siedzibie Microsoftu w stanie Waszyngton.

50. Są tylko trzy kraje na świecie, które nie korzystają z systemu metrycznego. Dla uproszczenia większość z ponad 200 krajów na świecie używa systemu metrycznego przy opisywaniu rzeczy takich jak długość czy masa. Jednak wyróżniają się trzy kraje: Liberia, Birma i Stany Zjednoczone.

51. Najdłuższa nazwa miejsca na świecie ma 85 liter.

52. Co ciekawe, Radom ma o wiele większą powierzchnię niż Paryż. Liczba ludności Paryża jest natomiast prawie dziesięciokrotnie większa niż w Radomiu

53. Kontynenty zmieniają się mniej więcej w tym samym tempie, w jakim rosną twoje paznokcie.

54. Japonia jest najbardziej narażonym na trzęsienia ziemi krajem na świecie.

55. Na Ziemi jest około 4 „biliardy biliardów” bakterii.

56. Ludzie, którzy obecnie żyją, stanowią około 7 procent całkowitej liczby osób, które kiedykolwiek żyły.

57. Muhammad to najpopularniejsze imię na świecie.

58. Tylko 2 kraje mają w swojej fladze kolor fioletowy. Flaga Nikaragui ma tęczę pośrodku z pasmem fioletu, a flaga Dominiki przedstawia zdjęcie papugi, ptaka z fioletowymi piórami.

59. Afryka i Azja są domem dla prawie 90% ludności wiejskiej na świecie.

60. Najdroższa moneta na świecie została sprzedana za ponad 7 milionów dolarów.

61. Największa na świecie sztuczna rafa ostrygowa została stworzona w Maryland.

62. Rekordowe 92 kraje rywalizowały w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 r.

63. Czarne niedźwiedzie czasami hibernują się na szczytach drzew.

64. „Tysiąc i jedna noc” to znana na całym świecie kolekcja baśni z Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, której tytuł odnosi się do długiego ciągu nocy, podczas których opowiadane są historie.

65. Na świecie mamy 24 strefy czasowe. Jednak w różnych miejscach mogą obowiązywać różne standardy czasowe.

globus

66. Prawie połowa światowej populacji oglądała zarówno mecze Mistrzostw Świata FIFA 2010, jak i 2014.

67. Szacuje się, że Szwecja ma więcej wysp niż jakikolwiek inny kraj.

68. Istnieją 43 kraje, które wciąż mają rodzinę królewską.

69. Wszystkie pandy Wielkie są wypożyczone z Chin oprócz pand w Wiedeńskim ogrodzie zoologicznym. Pandy wielkie nie są już gatunkiem zagrożonym. Populacja zwierząt żyjących na wolności liczy około 1800 osobników.

70. Kanada ma 9% lasów na świecie.

71. Quelea jest najczęstszym ptakiem na Ziemi.

72. W 1889 r. królowa Włoch, Margherita Savoy, zamówiła pierwszą pizzę z dowozem.

73. Więcej osób mówi po chińsku (mandaryńsku) niż w jakimkolwiek innym języku.

74. Około jeden na 200 mężczyzn jest bezpośrednim potomkiem Czyngis-chana.

75. Kopenhaga jest najbardziej przyjaznym rowerom miastem na świecie.

76. Istnieje 41 krajów, które uznają język migowy za język urzędowy.

77. Globalny wskaźnik alfabetyzacji dorosłych wynosi około 86%. Z każdym pokoleniem, które mija, coraz więcej osób uczy się czytać, zgodnie z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO). Dane pokazują „znaczną poprawę wśród młodzieży pod względem umiejętności czytania i pisania oraz stałe zmniejszanie różnic między płciami. Pięćdziesiąt lat temu prawie jedna czwarta młodzieży nie posiadała podstawowych umiejętności czytania i pisania w porównaniu do mniej niż 10% w 2016 r. ”

78. Facebook ma więcej użytkowników niż USA, Chiny i Brazylia łącznie.

Facebook

79. Tylko Gambia i Bahamy formalnie zawierają „The” w nazwach swoich narodów.

80. Wszystkie mrówki na Ziemi ważą mniej więcej tyle samo, co wszyscy ludzie. Całkowita populacja ludzi żyjących na Ziemi nie przekroczyła nawet 8 miliardów. Jednocześnie w danym momencie krąży 10 biliardów (10 000 000 000 000 000) pojedynczych mrówek.

81. Oceany zawierają prawie 200 tysięcy różnych rodzajów wirusów.

82. Nowozelandczycy mają więcej zwierząt domowych niż ludzie w jakimkolwiek innym kraju. 68% gospodarstw domowych w kraju ma zwierzaka. Amerykanie również uwielbiają futrzanych przyjaciół, dlatego ponad połowa wszystkich amerykańskich domów ma psa lub kota.

83. Tokio jest największym miastem na świecie z 37 milionami mieszkańców. Tokio to prężnie rozwijające się miasto, nie tylko według japońskich standardów, ale także w porównaniu z miastami na całym świecie. Kolejne największe miasto to Delhi w Indiach (29 milionów mieszkańców) i Szanghaj w Chinach (26 milionów).

84. Interpol rozpoczął działalność w 1914 r., kiedy prawnicy z 24 krajów spotkali się, aby omówić metody szukania zbiegów.

85. Podczas gdy czworo dzieci rodzi się na Ziemi co sekundę, szacuje się, że około dwóch osób umiera w tym samym czasie. Oznacza to, że co minutę umiera 105 osób, 6316 osób co godzinę, 151 600 osób każdego dnia i 55,3 miliona osób rocznie.

86. Najstarszy hotel na świecie działa od 705 r. n.e. Nishiyama Onsen Keiunkan w Yamanashi w Japonii jest rekordzistą Guinnessa jako najstarszy hotel na świecie. Hotel z gorącymi źródłami znajduje się u podnóża oszałamiających gór Akaishi i działa od czasu założenia go przez Fujiwara Mahito w 705 r. Od tego czasu jest w rękach około 52 pokoleń jednej rodziny od ponad 1300 lat.

87. Ziewanie chłodzi mózg. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Wiedniu sugerują, że ziewanie może odgrywać istotną rolę w chłodzeniu naszego mózgu. Jednak ziewanie w celu ochłodzenia mózgu „nie działa”, gdy temperatura zewnętrzna jest tak wysoka jak ciało, wyjaśnił Jorg Massen, główny autor badania.

88. Przepłynięcie pełnej długości rzeki Mississippi zajmuje 68 dni. 4 lipca 2002 r. Pływak maratonowy Martin Steel rozpoczął podróż w północnej Minnesocie, płynąc rzeką Mississippi o długości 2348 mil, starając się być pierwszą osobą, która płynie na całej jej długości. 9 września osiągnął swój cel, a po niesamowitej 68-dniowej podróży znalazł się w Zatoce Meksykańskiej w Luizjanie. Płynął około 34,5 mil dziennie.

89. Jabłko może istnieć do 10 miesięcy. Według Departamentu Rolnictwa USA, jeśli zerwiesz jabłko z drzewa, minie kilka tygodni, zanim zacznie mięknąć i gnić. Ale jeśli przechowujesz całe zbiory w „kontrolowanych warunkach atmosferycznych”, będzie to istniało do 10 miesięcy.

jabłko

90. Słowo „tragedia” pochodzi od starożytnego greckiego słowa oznaczającego „pieśń kozła”. Chociaż „tragedia” to słowo, którego używamy do określenia strasznego wydarzenia lub smutnego wyniku, wywodzi się ono z angielskiego słowa „tragedia”, które można prześledzić od „tragēdia” średniowiecznej łaciny i łacińskiej „tragoedia”. i które finalnie pochodzi od starożytnego greckiego słowa „tragōidía”, co oznacza „pieśń kozła”.

91. Termin „astronauta” pochodzi od greckich słów oznaczających „Gwiazda” i „marynarz”.

92. Za niegrzeczne uważa się pisanie czerwonym tuszem w języku portugalskim.

93. W każdej chwili na Ziemi ma miejsce około 2000 burz.

94. Michał Anioł nie cierpiał malować Kaplicy Sykstyńskiej i napisał o tym wiersz.

95. Ponad milion planet Ziemi zmieściłby się w jednym Słońcu.

96. Kiedyś litera Z została usunięta z alfabetu na aż 200 lat.

97. Lody o smaku węgorza można kupić w Japonii.

98. Dreszcze, które odczuwasz podczas słuchania muzyki, spowodowane są przez dopaminę uwalniającą do mózgu.

99. Największa na świecie dynia ważyła więcej niż samochód.

100. Przeciętny, dorosły Polak wypija 94 litry piwa rocznie. Wychodzi na to, że statystyczny Polak wypija pół litra piwa co drugi dzień.

Czytaj dalej: Mało znane informacje i ciekawostki ze świata