Ciekawostki

100 ciekawostek z życia wziętych

fontanna

Życie zaskakuje nas codziennie czymś nowym.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zachowanie ludzi, świat kosmosu, niesamowite odkrycia czy o codzienne zjawiska, nad którymi nawet się nie zastanawiamy – życie nie raz nas czymś zaskoczyło i wciąż najpewniej jeszcze zaskoczy.

Niezwykły jest świat zwierząt, budowa ludzkiego ciała, psychologia, a także wiele innych dziedzin życia. Oto 100 ciekawostek z życia wziętych!

1. Słynna kwestia Leonardo Dicaprio „Jestem królem świata!” w znanym na cały świat filmie „Titanic” była improwizowana. Chociaż słów tych nie było w scenariuszu, na pewno nikt z nas nie wyobraża sobie filmu bez tej kwestii!

2. Pojedynczy makaron w słynnym włoskim daniu spaghetti nazywa się „spaghetto”.

3. Słoneczniki mogą wspomóc odtruwanie radioaktywnej gleby. Na przykład Japonia używa tych niezwykłych kwiatów, by naprawić skutki katastrofy w Fukushimie.

4. W stanie Kolorado w Stanach Zjednoczonych, wciąż znajduje się jeden aktywny wulkan. Ostatni raz doszło do erupcji tego wulkanu jeszcze w czasach, gdy Egipcjanie budowali piramidy.

5. Jeśli zbliżysz kluczyki samochodowe do swojej głowy, zwiększy to ich zasięg. Dzieje się tak, ponieważ głowa pełni w tym wypadku funkcję nadajnika radiowego.

6. W chwili narodzin, mała panda ma mniejsze rozmiary niż mysz!

7. Mężczyzna imienia Forrest Fenn, handlarz sztuką oraz autor, przed swoją śmiercią ukrył majątek warty ponad milion dolarów w Górach Skalistych. Wiadomo o śmierci czterech osób, które starały się znaleźć ów skarb, do tej pory jednak nikomu się to nie udało.

8. Obroża z kolcami dla psa wynaleziona została przez starożytnych Greków, którzy chcieli uchronić swoje psy przed atakiem wilków.

9. Jack Daniel (ten sam, który wynalazł rodzaj whisky) zmarł w ten sposób, że kopnął sejf, w wyniku czego doznał urazu palca u stopy, co spowodowało wdaniem się zakażenia i śmiercią.

10. Planeta karłowata Pluton zawdzięcza swoją nazwę pewnej 11-letniej dziewczynce o imieniu Venetia Burney. Zaproponowaną nazwę tłumaczyła tym, że skoro planeta ta jest tak daleko od Słońca, powinna przyjąć imię rzymskiego boga zaświatów – Plutona. Nazwa została oficjalnie zatwierdzona 1 maja 1930 roku.

11. Około 50% złota wydobytego na Ziemi to złoto pochodzące z jednego miejsca, a jest to Witwatersrand – pasmo górskie w Afryce.

12. 75% tego, co spożywają ludzie na całym świecie, bazuje zaledwie na dwunastu roślinach i pięciu różnych gatunków zwierząt.

13. Stolica Albanii Tirana ma dużo wspólnego z innymi europejskimi miastami i stolicami, oprócz jednego. Podobnie jak w Watykanie, w Tiranie na próżno będziemy szukać restauracji McDonald’s.

14. Największa populacja Japończyków poza rejonem Japonii znajduje się w Brazylii, gdzie mieszka 1, 6 miliona Japończyków.

15. Potężne przedsiębiorstwo IKEA zajmujące się produkcją i sprzedażą mebli nazywa się tak dzięki swojemu szwedzkiemu założycielowi. Nazywał się Ingvar Kamprad, jego farma zwała się Elmtaryd, a miejscowość, z której pochodził to Agunnaryd. Pierwsze litery wszystkich tych nazw tworzą nam słowo IKEA.

16. Smyczki skrzypcowe robi się zazwyczaj z włosia końskiego.

17. Marynarka Wojenna Kanady może pochwalić się zaledwie trzydziestoma statkami – to mniej, niż posiada większość krajów trzeciego świata.

18. Johnny Cash wziął jedynie trzy lekcje śpiewu, po czym jego nauczyciel powiedział mu, aby zaprzestał tych lekcji, aby nie wyzbył się swojego naturalnego, charakterystycznego brzmienia. Dla fanów głosu tego muzyka to chyb bardzo dobra informacja, ponieważ gdyby nie to, nie byłoby w nim oryginalności!

19. Ludzie, którzy umieszczają na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram swoje treningi fitness, częściej miewają problemy psychologiczne, niż ludzie, którzy tego nie robią.

20. Średniowieczne pasy czystości to mit. Większość źródeł, na których się dziś opieramy, pochodzi z 18 lub 19 wieku i były wówczas opublikowane jako żart.

21. Duża większość dzieci z autyzmem jest leworęcznych.

22. Aby spalać kalorie, nie trzeba ćwiczyć.. co ciekawe, spalamy kalorie nawet… stojąc! Osoba o przeciętnej wadze spala jakieś 150 kalorii dzięki staniu. Jednak aby spalać więcej, potrzebny jest nam już jakieś aktywne zajęcie.

23. Myszy w warunkach naturalnych żyją jakieś jedyne sześć miesięcy, ponieważ istnieje tak wiele ich naturalnych drapieżników. Jednak w kontrolowanym, bardziej przyjaznym im środowisku, np. w hodowli żyją nawet do dwóch lat.

24. Naukowcy udowodnili, że używanie nitki dentystycznej działa korzystnie na naszą pamięć. Ma to związek z pozytywnym działaniem na ukrwienie mózgowe.

25. Firma Ben&Jerry posiada internetowy cmentarz wycofanych z oferty smaków lodów. Każdy wycofany smak ma zdjęcie, lata „życia” oraz epitafium. Miłośnicy lodów mogą zobaczyć, jak bogatą ofertę miała marka na przestrzeni lat.

26. Naukowcy odkryli, że w pewnym podwodnym aktywnym wulkanie żyją rekiny. Niestety nie jest obecnie możliwe zbadanie ich przez nurków, ponieważ grozi to oparzeniem, a nawet śmiercią.

27. Kalendarz etiopski jest obecnie jakieś 7 i pół raza w tyle za kalendarzem gregoriańskim, ponieważ mieści w sobie trzynaście miesięcy.

28. Często powtarzane w psychologii, że przeciwności się przyciągają, to tak naprawdę mit. Na partnera szukamy raczej kogoś, kto przypomina nam członka rodziny lub siebie samego.

29. Najstarsza nieotwarta butelka wina została odnaleziona w rzymskim grobowcu i liczy sobie jakieś 1650 lat.

30. W Wielkiej Brytanii mamy najwięcej tornad na milę kwadratową, niż w jakimkolwiek innym państwie.

31. Chociaż żadnemu środkowi psychoaktywnemu nie udowodniono działania, które zmuszałoby kogoś do powiedzenia prawdy, takie państwa, jak Kanada, Rosja czy Indie stosują tak zwane serum prawdy.

32. Popularne drażetki Tik Taki zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznemu dźwiękowi, który słyszymy, kiedy cukierki „skaczą” w opakowaniu.

33. Jakieś 50% apartamentów w Los Angeles nie posiada w sobie lodówek. Jest to legalne, ponieważ lodówki są tak uważane za udogodnienie. Właściciele lokali nie czują się zobowiązani do zapewnienia tego typu luksusów.

34. W Wielkiej Brytanii istnieje firma, która umożliwia swoim pracownikom wzięcie wolnego na żądanie, spowodowane … kacem. Pracownicy mają możliwość wzięcia czterech dni wolnego na rok, właśnie z takim uzasadnieniem.

35. Są tylko dwa kraje na świecie, których flaga zawiera kolor fioletowy. Jest to Nikaragua i Dominika.

36. Najcichsze miejsce na świecie znajduje się w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Można je zmierzyć w negatywnych decybelach. Jest tam tak cicho, że można usłyszeć bicie własnego serca i przesuwanie się kości.

37. W języku japońskim znajdziemy słowo „tsunduku”. Jest to określenie na zjawisko kupowania zbyt dużej ilości książek, pozostawiania ich w domu i nie czytania ich w ogóle.

38. Żucie gumy zwiększa wydolność umysłową bardziej niż kawa! Jednak nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.

39. Najszczęśliwsze kraje na świecie mogą również „pochwalić się” najwyższą ilością zażywanych antydepresantów w przeliczeniu na mieszkańca.

40. Mimo, że irlandzki to narodowy język Irlandii, jest więcej osób w tym kraju, które posługują się językiem polskim.

41. Jest pewien bar w Yukon który serwuje drink nazywany „Surtoe Coctail”. Jest to whisky z pływającym w kieliszku ludzkim dużym palcem od stopy. Szacuje się, że około 60 tysięcy ludzi spróbowało tego drinku.

42. Jeśli przetniesz rozgwiazdę, nie będzie krwawić, ponieważ nie posiada ona krwi.

43. 12% wszystkich języków świata to języki używane w Papui-Nowej Gwinei. Używa się tam przeszło ośmiuset języków plemiennych!

44. Kiedy ćwiczysz, spalany tłuszcz metabolizuje się do dwutlenku węgla, który wydychasz w trakcie wysiłku fizycznego. Mówiąc krótko, wydychasz swój tłuszcz.

45. Dorosłe koty miauczą jedynie na ludzi, nigdy na siebie nawzajem. Małe koty miauczą natomiast do swoich kocich mam.

46. Gry video zostały uznane za bardziej skuteczne w zwalczaniu depresji niż terapia.

47. Mona Lisa została ukradziona z Muzeum Luwru w 1911 roku, co przyciągnęło większą ilość turystów w to miejsce.

48. Rosjanie uważają, że jedzenie lodów sprawi, że będzie Ci ciepło.

49. Znak podniesionych w górę kciuków prawdopodobnie wziął się Chin i służył Chińskim pilotom do komunikowania się ze sobą nawzajem.

50. Najwyższa góra w Układzie Słonecznym jest trzy razy wyższa niż najwyższa góra na świecie, Mount Everest.

51. Badania z Uniwersytetu na Harvardzie podaje, że brak przyjaciół może być tak szkodliwy, jak palenie.

52. W Południowej Dakocie, można dostać pozwolenie jazdy samochodem już w wieku 14 lat, za zgodą rodziców.

53. W 2017 roku Adidas sprzedał ponad milion par butów wyprodukowanych z plastiku pozyskanego z oceanów.

54. Funt Brytyjski to najstarsza waluta na świecie, jest w użytku już 1200 lat.

55. Kiedy się rodzimy, boimy się tylko kilku rzeczy – upadku z wysokości oraz wysokich dźwięków. Wszelkie inne lęki rodzą się z czasem.

56. Zanim powieść „Harry Potter” podbiła rynek książkowy, została odrzucona przez dwunastu wydawców.

57. Istnieje firma w Japonii, która ma szkoły uczące, jak być zabawnym. Pierwsza została utworzona w 1982 roku.

58. Jak dotąd, jedyne całkowicie wyeliminowane choroby to ospa czarna oraz księgosusz, choroba bydła.

59. Papugoryba to ryba, która produkuje piasek. Połyka zmiażdżony koral, pobiera z niego substancje odżywcze, a resztę wydala w postaci w piasku.

60. Istnieje jakieś 6 tysięcy odmian trawy.

61. Królowe mrówek mogą żyć nawet 30 lat!

62. Pierwszy na świecie Primark otwarto w Dublinie w 1969 roku. Sklep nazywał się wówczas Penney’s.

63. Jakieś 33% kotów nie ulega żadnemu działaniu wskutek kocimiętki, mimo że podaje się ją jako pobudzenie.

64. Madagaskar zawdzięcza swoją nazwę błędowi w wymowie przez podróżnika Marco Polo. Nazwa jednak została.

65. Tom Hanks posiada własną asteroidę nazwaną od swojego imienia. Nazywa się ona „12818tomhanks”.

66. Liczba gwiazd na fladze Unii Zjednoczonej tak naprawdę nie symbolizuje nic.

67. Wysokie obcasy nie są wymysłem nowoczesnej mody. W 18 wieku wysokie obcasy nocisły nawet dzieci!

68. Słonie prawdopodobnie myślą o ludziach z rozczuleniem, tak samo jak ludzie myślą o małych kotkach czy innych małych zwierzętach.

69. Koty, które mają niebieskie oczy przez całe swoje życie są bardzo często również pozbawione zmysłu słuchu.

70. Jednym z najmądrzejszych gatunków ptaków jest sroka. Potrafi ona nawet rozpoznawać własne odbicie w lustrze.

71. Język to jedyny taki mięsień w ciele ludzkim, który przyczepiony jest jedynie z jednej strony.

72. W Stanach Zjednoczonych przeciętna osoba posiada aż siedem par jeansów! To jedna para na każdy dzień tygodnia!

73. Cała Biblia została przetłumaczona na ponad trzy tysiące języków.

74. Pierwszy na świecie film długometrażowy został wykonany w Australii w 1906 roku.

75. Ponieważ snieg składa się z lodu, może być sklasyfikowany jako minerał.

76. Mieszkańcy Kanady jedzą więcej makaronu i sera niż jakikolwiek inny naród na świecie.

77. Ośmiornice dotykają się tylko w sytuacji zapłodnienia lub agresji.

78. Chociaż wszyscy myślą, że to wytwór włoski, pepperoni tak naprawdę należy do USA. Pierwszy raz zostało użyte w 1919 roku.

79. Dynia należy do tej samej rodziny, co ogórek i cukinia.

80. W chwili narodzin, psy są zupełnie ślepe i głuche. Pierwszy zmysł, jaki odczuwają, to zmysł dotyku.

81. Sudan ma najwięcej piramid na świecie. Ma ich 255. To jest przeszło dwa razy więcej, niż w Egipcie.

82. Węże mogą przewidywać trzęsienia ziemi. Mogą je wyczuć nawet z odległości 75 mil, około pięć dni przez wystąpieniem.

83. Ziewanie zwierząt ma związek z tym, jak duży jest ich mózg. Im większy mózg, tym dłużej zwierzę ziewa.

84. Około jedno na 2 tysiące urodzonych dzieci jest już w posiadaniu jednego zęba.

85. Nutella została wymyślona podczas II Wojny Światowej przez włoskiego ciastkarza.

86. W Szwajcarii nielegalne jest posiadanie tylko jednej świnki morskiej. Jest to spowodowane tym, że są to bardzo społeczne zwierzęta.

87. San Marino jest piątym najmniejszym państwem na świecie i trzecim, jeśli chodzi o kraje europejskie, po Watykanie i Monako.

88. W przeciągu dziesięciu lat szkielet ludzki ulega całkowitej odmianie. Oznacza to, że dziś mas całkowicie inne kości niż dziesięć lat temu!

89. Houston to najbardziej różnorodne miasto w USA, jeśli chodzi o ilość narodowości.

90. Słowo robot pochodzi z języka czeskiego i oznacza słowo „praca”.

91. W popularnym filmie mafijnym „Ojciec Chrzestny” słowo „mafia” nie pada ani raz z ust żadnego bohatera.

92. Animal Planet wypuściło dwa zmyślone dokumenty, które miały udowodnić, że syreny istnieją. Tak wiele osób w to uwierzyło, że rząd USA musiał wydać specjalne oświadczenie.

93. W 18 wieku w Anglii grejpfrut był oznaką dobrobytu. Częściej był używany jako coś, czym ludzie mogli się pochwalić, niż faktycznie owoc do zjedzenia.

94. Każdej sekundy, ludzkie oko wykonuje przeszło pięćdziesiąt ruchów gałką.

95. Zielone oczy posiada zaledwie 2% populacji całego świata.

96. Ludzie w Szwecji, którzy oddali krew, dodają SMSa za każdym razem, kiedy ich krew zostanie wykorzystana.

97. Około 25% krwi z serca idzie do nerek.

98. Spisanie na papierze swoich lęków i zmartwień może znacząco poprawić wydolność umysłową, zwalczyć stres i uzyskać lepsze wyniki.

99. Jeśli jadłbyś jedynie mięso królika, prawdopodobnie umarłbyś z zatrucia białkiem, jako że mięso królika jest bogate w białko i ubogie w tłuszcz.

100. Szwecja ma najwięcej wysp na świecie. Liczy ich jakieś 270 tysięcy.