Ciekawostki

Zeberki Ile Żyją, Cena, Dla Kogo, Wymagania, Jak Oswoić

zeberka

Zeberka zwyczajna jest to gatunek małego ptaka z rodziny astryldowatych. Pochodzą one z Autrali, występują głównie w środkowej, która jest ich naturalnym środowiskiem. Spotkać można je również na Małych Wyspach Saudyjskich. Zeberki żyją w stadzie.

W naturalnym środowisku możemy spotkać w jednej grupie od 10 nawet do 100 osobników. Ptaki te potrafią przeżyć nawet kilka tygodni bez wody, ponieważ przystosowane są one do suchego klimatu, jednak warto codziennie zapewnić im ten napój. Najlepsza będzie woda przegotowana. Ważną informacją dla hodowców jest to, że ptaki nie rosną duże, a jedynie około 10 centymetrów.

Długość życia zeberki

Na wolności potrafią dożyć do 5 roku, w niewoli jednak dłużej, nawet do 12 lat. Warunkiem jest jednak ich odpowiednia pielęgnacja oraz odpowiednie otoczenie.

Cena zeberek

Za jednego ptaka hodowca zapłaci około 180 złotych, natomiast za parę trzeba będzie dać kwotę około 200-300 złotych. Z domowych hodowli, które z pewnością można znaleźć w Internecie, zeberki są jednak tańsze. Zapłacimy za nie już kilkadziesiąt złotych.

Zeberki – dla kogo

zeberka

Zeberki są ptakami energicznymi i ruchliwymi, dlatego pasować będą one do osób o podobnym charakterze. Są one również bardzo ciekawskie, kiedy widzą człowieka uroczo przekręcają główkę.

Zeberka – na co zwrócić uwagę przy kupnie

Uwagę warto zwrócić na ogólną kondycję ptaka, jego upierzenie, czystość dzioba oraz oczu, a także kuperka. Zdrowe osobniki są ruchliwe, wesołe i rozśpiewane.

Wymagania odnośnie zeberek

Przy wyborze klatki należy kierować się zasadą – im większa, tym lepsza. Ptaki są ruchliwe i dużo latają, dlatego nie warto odbierać im większej powierzchni. Minimalne wymiary klatki to 80x50x50 centymetrów. Świetnym rozwiązaniem będzie woliera zewnętrzna. Ptaki na zewnątrz można trzymać w okresie od kwietnia do października, w inne miesiące warto trzymać je jednak w domu. Dół woliery warto wysypać piaskiem, który będzie przypominał im o naturalnym środowisku i ptaki będą czuć się wtedy lepiej. Wewnątrz woliery dobrze zamontować będzie również baseniki, które umożliwią zeberkom regularne i indywidualne mycie piórek. Ich azyl umieścić warto w miejscu słonecznym, jednak nie upalnym, a także z dala od przeciągów. Ważne jest również to, aby woliera stała na wysokości wzroku właściciela, aby ptaki mogły czuć się komfortowo, kiedy ktoś będzie się do niej zbliżał. Klatka powinna być też wyposażona w żerdki do siedzenia, najlepiej drewniane, które umożliwią zeberkom ścieranie pazurów.

Dieta zeberek: karma w postaci ziaren, głównie prosa, sepia (szkielet mątwy), świeże warzywa, owoce, zioła, bazylia, melisa, mniszek lekarski, pietruszka, mięta, marchewka, buraki, jabłka, jaja ugotowane na twardo, larwy mącznika, suszone lub żywe.

Zeberka – jak oswoić?

Ptaki te najłatwiej oswoić poprzez komunikację wokalną. Warto zagwizdać, jeżeli chcemy zbliżyć się do klatki, aby zeberki miały świadomość, że ktoś się zbliża i nie czuły się atakowane. Kontakt najlepiej zawsze inicjować za pomocą tego samego dźwięku, dzięki temu ptaki będą wiedziały, że podchodzi do nich właściciel.