Ciekawostki

10 ciekawostek o Lechu Wałęsie

lech wałęsa
foto – Wikipedia

Były prezydent Rzeczypospolitej Polskiej urodził się 29 września 1943 roku. Przez tyle lat wydarzyło się w jego życiu bardzo wiele. Okazuje się, że można podać wiele ciekawostek na ten temat. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka najciekawszych. Zapraszamy do lektury.

Oto 10 najlepszych ciekawostek o Lechu Wałęsie:

1. Lech Wałęsa odbył służbę wojskową w Koszalinie. Miało to miejsce w latach 1936-1965. Następnie w roku 1967 zaczął pracować jako elektryk w stoczni Gdańskiej. Po kilku latach musiał jednak pożegnać się z miejscem pracy. Zwolniono go bowiem za krytykowanie związków zawodowych.

2. Często można było zauważyć wizerunek Maryi wpięty w klapę marynarki Lecha Wałęsy. Człowiek ten jest bowiem głęboko wierzący.

3. Lech Wałęsa wymyślił wiele powiedzonek, które są dzisiaj słynne. „ Nie chcem, ale muszem” czy „Jestem za, a nawet przeciw”. Te słynne zdania można usłyszeć bardzo często, nie każdy jednak jest świadomy, kto je wymyślił.

4. Lech Wałęsa uwielbia wędkować. Można powiedzieć, że jest to jego wielkie hobby.

5. Były prezydent reprezentował Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w USA w Salt Lake City w roku 2002.

6. Wałęsa jest znany nie tylko w Polsce, ale także w innych zakątkach świata. Otrzymał wiele nagród międzynarodowych.

7. W 1991 roku Wałęsa wydał książkę. Jej tytuł to „Droga do wolności”. Książka zawiera wiele informacji na temat wspomnień rodzinnych.

8. Lech Wałęsa otrzymał tytuł Człowieka Roku magazynu Times. Stało się to w roku 1981.

9. W roku 1995 Wałęsa założył Instytut swojego imienia. Zadaniem tej pozarządowej organizacji jest prowadzenie działalności badawczo-edukacyjnej w sferze polityki oraz historii. Instytut Lecha Wałęsy zajmuje się także działalnością promocyjną Polski.

10. Były prezydent ma doczekał się ośmiorga dzieci. Ich imiona to Bogdan, Sławomir, Przemysław, Jarosław, Magdalena, Anna, Maria Wiktoria, Brygida.