CiekawostkiEuropa

Najważniejsze informacje i ciekawostki o lodowym hotelu Jukkasjärvi

hotel lodowy
Greenland Travel

ICEHOTEL Jukkasjärvi – światowej sławy hotel i wystawa sztuki z lodu i śniegu. Założony w 1989 roku, co zimę odradza się w nowym wydaniu, w szwedzkiej wiosce Jukkasjärvi – 200 km na północ od koła polarnego.

ICEHOTEL 365 to stała struktura, w skład której wchodzą luksusowe apartamenty, każdy z prywatnymi pokojami wypoczynkowymi i łazienkami, oraz apartamenty artystyczne, wszystkie rzeźbione przez wybranych artystów. Jak również duży bar z lodem, który serwuje szampana, oraz galeria lodowa. To doświadczenie lodowe można zwiedzać przez cały rok i jest chłodzone przez panele słoneczne w miesiącach letnich.

Rzeka Torne była również rdzeniem, kiedy narodził się pomysł na Icehotel. Lata w Jukkasjärvi cieszyły się dużą popularnością wśród turystów i zorganizowano wiele atrakcji, takich jak spływy tratwami po rzekach i inne atrakcje związane z dziką przyrodą, ale zimy były długie i zimne. Na ciekawy pomysł wpadł Yngve Bergqvist, który później założył Icehotel. Zainspirowany japońską tradycją rzeźbiarską z pomocą dwóch profesjonalnych rzeźbiarzy lodu z Japoni, zaprosił artystów na warsztaty w Jukkasjärvi w 1989 roku.

Pierwszy i oryginalny Icehotel został zbudowany w szwedzkiej Laponii, Jukkasjarvi w 1990 r., a jego ukończenie zajęło dwa tygodnie. Od tego czasu trochę się zmieniło.

W marcu Icehotel zbiera lód z rzeki na następny sezon, który jest przechowywany w olbrzymim magazynie w Jukkasjärvi gdzie panuje temperatura -5˚C przez cały rok, aż do zimy.

Każdego roku zbieranych jest 2500 bloków lodu – każdy o wadze 1,6 tony i wymiarach 210 x 100 x 80 cm.

Sam Icehotel wykorzystuje 1000 bloków lodu, czyli 1600 ton – reszta jest wykorzystywana na eksport.

Łóżko w każdym pokoju lodowym składa się z bloków lodu, drewnianej podstawy i materaca pokrytego skórą renifera. Zamiast drzwi, goście dysponują zasłonami. Ściany śnieżne są dźwiękoszczelne.

W hotelu Icehotel znajdują się 4 rodzaje „zimnych pokoi” – pokoje śnieżne, pokoje lodowe, apartamenty typu Art Suites i apartamenty Northern Lights Suites.

Średnia temperatura w jednym z tych pokoi wynosi od -5°C do -7°C .

Około 7.30 rano obudzi Cię jeden z przewodników hotelowych i serwuje do łóżka sok z borówki amerykańskiej.

Lodowy pałac w filmie Jamesa Bonda Die Another Day został zainspirowany prawdziwym Icehotel w Jukkasjärvi.

Jaskinia lodowcowa, część filmu Smilla’s Sense of Snow w reżyserii Billie August, została zbudowana i wykonana w hotelu lodowym.

Każdego roku produkuje się prawie 1 milion szklanek lodu, również zbieranych z lodu w rzece Torne. Są one używane w samym Icehotelu i eksportowane do Icebarów na całym świecie.

Icehotel jest zbudowany z lodu, śniegu i snicy – snice są wykonane z śniegu, wody i powietrza. Jest wykonana z armatek śnieżnych i ma większą gęstość niż sam śnieg, dzięki czemu jest mocniejsza i idealna do celów budowlanych. Małe kryształy lodu z powietrzem pomiędzy nimi w snice sprawiają, że jest biały jak śnieg i izoluje z powodu powietrza. Waży 500-600 kg/m3. Lód 920 kg/m3. Śnieg 200 kg/m3.