Ameryka Północna

35 Ciekawostek o Meksyku dla Dzieci

Ciekawostki Meksyk dla dzieci

Meksyk to kraj położony w Ameryce Środkowej, graniczący z USA i Gwatemalą. Jest to trzeci co do wielkości kraj w Ameryce Łacińskiej i jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata. Meksyk słynie z bogatej kultury, pięknych plaż, wspaniałej kuchni i wielu innych atrakcji. Kraj ten jest również znany z wielu zabytków, w tym z ruin Majów i Azteków. Meksyk jest również domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym dzikich koni, jaguarów, kondorów i wielu innych.

Przeczytaj o najwyższej górze w Meksyku, języku, kuchni, kulturze sportu i wielu innych.. Poznaj interesujące informacje o Meksyku, a jednocześnie ciesz się wieloma ciekawostkami, informacjami i faktami które są idealne dla dzieci.

1. Stolicą Meksyku jest miasto Meksyk który jest miastem bardzo zanieczyszczonym.

2. Północna część Meksyku jest pustynią. Ta część Meksyku ma kaktusy saguaro, skorpiony i placki grzechotki. Brakuje tu wody.

3. Południowy Meksyk to tropikalny las deszczowy. Większość ludzi mieszka w środku kraju.

4. Meksyk jest bardzo zatłoczonym krajem.

5. Ponad 50 procent populacji to osoby poniżej 18 roku życia. Oznacza to, że w Meksyku jest wiele dzieci.

6. Trudno jest hodować wystarczającą ilość żywności, by wyżywić wszystkich mieszkających tu ludzi. Meksyk musi kupować żywność z innych krajów.

7. Oficjalna nazwa Meksyku brzmi Estados Únidos Mexicanos (Meksykańskie Stany Zjednoczone).

8. Meksykanie posługują się 68 językami regionalnymi.

9. Głównym językiem, którym posługują się Meksykanie, jest hiszpański.

Pałac sztuk pięknych
Pałac Sztuk Pięknych

10. Meksyk jest największym hiszpańskojęzycznym krajem na świecie, a Stany Zjednoczone są drugim co do wielkości krajem hiszpańskojęzycznym na świecie po Meksyku.

11. Kraj ten jest największym producentem srebra na świecie. Veta madre, 6,8 milowa żyła srebra odkryta w 1548 roku w Guanajuato w Meksyku, uczyniła Guanajuato City wiodącym producentem srebra na świecie w XVIII wieku.

12. Chihuahua, najmniejsza rasa psów na świecie, nosi nazwę największego meksykańskiego stanu pod względem obszaru, Chihuahua.

13. W 2017 roku Meksyk jest dziesiątym pod względem liczby ludności (ok. 130 mln osób) krajem na świecie. Inne kraje znajdujące się w pierwszej dziesiątce najbardziej zaludnionych to Chiny, Indie, Stany Zjednoczone, Indonezja, Brazylia, Pakistan, Nigeria, Bangladesz i Rosja.

14. Większość ludzi jest tu katolikami rzymskokatolickimi. Pozostaje jednak wiele starych tradycji indyjskich.

15. Pico de Orizaba to najwyższa góra Meksyku z wysokością 5636 m n.p.m.

16. Miasto Meksyk leży niebezpiecznie blisko jednego z najbardziej niebezpiecznych wulkanów świata „Popocatepetl”. Wulkan znajduje się 70 km na południowy zachód od miasta Meksyk, w którym mieszka ponad 20 milionów ludzi.

17. Rio Grande jest najdłuższą rzeką w Meksyku, płynącą na długość 3108 km – zaczyna się w Kolorado w Stanach Zjednoczonych i odbywa długą podróż do Zatoki Meksykańskiej.

18. Jezioro Chapala jest największym słodkowodnym jeziorem w Meksyku.

19. Meksykański Peso jest walutą w Meksyku, chociaż dolar amerykański jest powszechnie akceptowany.

Ciekawostki o Meksyku

20. Granica między Meksykiem, a USA. ma 3141 km i jest dziesiątą co do długości na świecie.

21. Meksyk jest 14. krajem na świecie pod względem powierzchni całkowitej.

22. W ciągu ostatnich 100 lat miasto Meksyk zatonęło ponad 9 metrów w niektórych rejonach. W rzeczywistości nieustannie tonie. Zjawisko to wynika z faktu, że miasto w alarmującym tempie wypompowuje wodę z warstwy wodonośnej pod miastem.

23. Miasto meksyk ma najwyższą wysokość i jest najstarszym miastem w Ameryce Północnej. Jest to również jedno z największych miast na świecie.

24. Aktor Anthony Quinn był pierwszym meksykańskim aktorem, który otrzymał Oscara za rolę w filmach Vivy Zapaty z 1952 roku.

25. Meksyk jest największym producentem soli na świecie.

26. Miasto posiada kilka interesujących przydomków, takich jak Miasto Nadziei, Miasto Pałaców i Stolica Ruchu.

27. Meksykański profesjonalny wrestling, zwany lucha libre, jest bardzo popularny. Polega on na szybkim działaniu, serii chwytów i imponujących wysokościach, które zaskakują publiczność.

Chichen Itza

28. Sporty takie jak golf, koszykówka i baseball są szeroko oglądane w Meksyku przez wpływ USA.

29. Uliczne jedzenie jest najlepsze. Najlepsze są te, które można kupić na straganach ulicznych, a nie w eleganckiej restauracji.

30. Największym dzikim kotem w Ameryce Północnej jest jaguar, który znajduje się w południowej dżungli Meksyku.

31. Czekolada została odkryta w Meksyku i została przetworzona przez Mezo-Amerykańczyków na słodki napój przy użyciu naturalnych środków słodzących.

32. Najstarszy uniwersytet w Ameryce Północnej, Narodowy Uniwersytet Meksykański, został założony w 1551 roku.

33. Ponad 5 milionów pasażerów korzysta z metra Meksyku, które jest najtańszym i największym w Ameryce Łacińskiej.

34. Międzynarodowe lotnisko jest najbardziej ruchliwym i największym lotniskiem w Ameryce Łacińskiej.

35. Meksyk jest domem dla ponad 30 obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest popularnym celem wycieczek turystycznych.

Czytaj dalej: ciekawostki o Meksyku