Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o mieście Meksyk

Pałac sztuk pięknych
Pałac Sztuk Pięknych

Ciekawostki o mieście Meksyk – tani transport, zanieczyszczenie powietrza, muzea, jazda pod wpływem alkoholu, tampony, kolorowy drób, otyłość i wiele więcej.

Jest to stolica kraju o tej samej nazwie: Meksyk.

Jest to urozmaicone i rozległe miasto zbudowane nad jeziorem. Jest tak ogromne, że większość odwiedzających jest zdumiona jego wielkością, gdy w nocy wpadają do miasta, obserwując ocean migoczących świateł.

1. W meksykańskich toaletach publicznych można zobaczyć znaki zachęcające do spłukiwania papieru toaletowego zamiast wyrzucania go do śmieci.

2. W Meksyku pijani kierowcy mają to łatwo. Często policja zatrzymuje samochody i pyta kierowców, czy piją. Jeśli kierowca powie „nie”, może jechać.

3. Co zaskakujące, Meksyk szczyci się największą liczbą muzeów na świecie, co czyni z niego centrum kulturalne.

4. Posiada również ponad 30 sal koncertowych i 100 galerii sztuki.

5. Meksyk jest największym na świecie producentem srebra (5600 MT), a następnie Peru (4100 MT) i Chin (3600 MT).

6. Miasto ucierpiało na skutek ekstremalnego zanieczyszczenia powietrza 10 lat temu. Władze ogłosiły, że stanowi to zagrożenie dla społeczeństwa przez 355 dni w roku. Jednakże działania podjęte przez rząd w ogromnym stopniu obniżyły poziom zanieczyszczeń.

7. Na początku lat 2000. w mieście codziennie odnotowywano średnio 478 przestępstw. Jednakże od tego czasu nastąpił ogromny spadek przestępczości. Jest to sprzeczne z sytuacją w niektórych częściach kraju.

8. W przeciwieństwie do tego, co wielu ludzi sądzi o Meksyku, kaktusy nie rosną wszędzie. W rzeczywistości trudno je znaleźć w miastach.

9. Każdy, kto chce znaleźć najlepsze tacos powinien zatrzymać się z dala od eleganckich restauracji i kupić je na straganie ulicznym. Jeśli chodzi o jedzenie uliczne, Meksyk jest porównywalny z Azją.

10. Miasto Meksyk ma powierzchnię 1485 kilometrów kwadratowych. Szacowana populacja stolicy w 2015 roku wynosiła 8,9 mln mieszkańców.

11. Populacja Wielkiego Miasta Meksyku (megalopolis) wynosiła 20,4 miliona ludzi mieszkających na rozległym terenie o powierzchni 2072 kilometry kwadratowe.

12. Na poziomie krajowym obszar lądowy Meksyku obejmuje 1943000 kilometrów kwadratowych. Ludność kraju w 2016 roku liczyła 123,2 mln mieszkańców.

13. Meksyk ogłosił swoją niepodległość od Hiszpanii 16 września 1810 roku. Meksykanie obchodzą Dzień Niepodległości 16 września każdego roku jako święto państwowe.

14. Gęstość zaludnienia w mieście Meksyk równa się szacunkowo 6000 na kilometr kwadratowy.

15. W przypadku Państwa Meksyk ogólna gęstość zaludnienia spada znacząco do średnio 63 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

16. Ubiór w Meksyku jest dość poważny. Niektórzy kierowcy autobusów noszą kombinezony.

17. W Meksyku tampony to drażliwy temat. Chociaż większość Meksykanów twierdzi, że to sprawia, że źle wyglądają, większość ludzi albo się ich boi, albo o nich nie słyszała.

Czytaj dalej: ciekawostki o Meksyku