Ameryka Północna

Ameryka Północna – Ciekawostki i Fakty

Ameryka Północna informacje

1. Ameryka Północna jest trzecim co do wielkości kontynentem na świecie, plasując się za Azją i Afryką.

2. Zajmuje obszar 24,71 mln km2. Oznacza to, że 16,5% powierzchni Ziemi zajmuje sama Ameryka Północna.

3. Nazwa „Ameryka” odnosiła się kiedyś tylko do Ameryki Południowej. Kiedy jednak do map dodano masę lądową dzisiejszej Ameryki Północnej, większość producentów map zdecydowała się zachować pierwotną nazwę.

4. Ameryka Północna znajduje się całkowicie na półkuli północnej i zachodniej.

5. Gerard Mercator, geograf, był pierwszym udokumentowanym twórcą map, który w 1539 r. nazwał północną i południową część lądu amerykańskiego „Ameryką”.

6. Ameryka Północna i Południowa są zwykle uważane za subkontynenty, podczas gdy Ameryka jest największym kontynentem, do którego należą te dwa kontynenty.

7. Kanada o powierzchni prawie 10 milionów kilometrów kwadratowych jest największym krajem Ameryki Północnej. Następne są Stany Zjednoczone (9,9 mln kilometrów kwadratowych), Grenlandia (2,2 mln kilometrów kwadratowych) i Meksyk (2 mln kilometrów kwadratowych).

8. Ameryka Północna graniczy z trzema największymi oceanami świata, a mianowicie Atlantykiem, Arktyką i Pacyfikiem.

9. Na podstawie badań mitochondrialnych, naukowcy doszli do wniosku, że wszyscy rdzenni Amerykanie pochodzą z tej samej grupy populacji, która żyła w okresie ostatniej epoki lodowcowej.

10. Później populacja ta rozwijała się przez następne tysiąc lat, a następnie przypuszcza się, że szybko rozprzestrzeniła się po obu Amerykach przez wybrzeże Pacyfiku.

11. Uważa się, że pierwsi rdzenni Amerykanie wyemigrowali z Azji przez lądowy most, który niegdyś łączył oba kontynenty ponad 15 000 lat temu.

12. Dwie największe płyty tektoniczne na świecie znajdują się w Ameryce Północnej. Zderzają się one często wzdłuż Kalifornii i Alaski, co zwykle powoduje gwałtowne trzęsienia ziemi na tym obszarze.

13. Najniższym punktem Ameryki Północnej jest basen Badwater Basin, położony w Parku Narodowym Doliny Śmierci, hrabstwo Inyo w Kalifornii.

14. Ameryka Północna jest podzielona na cztery główne regiony geograficzne: Zachód (obejmuje większość Meksyku, Góry Skaliste, Alaska, Kalifornia,), Wschód (Floryda, Góry Appalachijskie), Wielką Nizinę (Pragi w Kanadzie i w środkowych Stanach Zjednoczonych) oraz Kanadyjską Tarczę.

15. Najwyższym punktem Ameryki Północnej jest góra McKinley (zwana również Denali), która jest szczytem górskim na Alasce.

16. Stany Zjednoczone i Meksyk są najludniejszymi krajami Ameryki Północnej, liczącymi odpowiednio 323 mln i 127 mln mieszkańców.

17. Następne są Stany Zjednoczone (9,9 mln kilometrów kwadratowych), Grenlandia (2,2 mln kilometrów kwadratowych) i Meksyk (2 mln kilometrów kwadratowych).

18. Ameryka Północna graniczy z trzema największymi oceanami świata, a mianowicie Atlantykiem, Arktyką i Pacyfikiem.

19. Na podstawie badań mitochondrialnych, naukowcy doszli do wniosku, że wszyscy rodzimi Amerykanie pochodzą z tej samej grupy populacji, która żyła w okresie ostatniej epoki lodowcowej.

20. Później populacja ta rozwijała się przez następne tysiąc lat, a następnie przypuszcza się, że szybko rozprzestrzeniłasię po obu Amerykach przez wybrzeże Pacyfiku.
Uważa się, że pierwsi rdzenni Amerykanie wyemigrowali z Azji przez lądowy most, który niegdyś łączył oba kontynenty ponad 15 tysięcy lat temu.

21. Dwie największe płyty tektoniczne na świecie znajdują się w Ameryce Północnej. Zderzają się one często wzdłuż Kalifornii i Alaski, co zwykle powoduje gwałtowne trzęsienia ziemi na tym obszarze.

22. Ameryka Północna jest podzielona na cztery główne regiony geograficzne: Zachód (obejmuje większość Meksyku, Góry Skaliste, Alaska, Kalifornia), Wschód (Floryda, Góry Appalachijskie), Wielką Nizinę (Pragi w Kanadzie i w środkowych Stanach Zjednoczonych) oraz Kanadyjską Tarczę.

23. Dolina Śmierci, gdzie znajduje się najniższy punkt Ameryki Północnej, jest również miejscem, gdzie zarejestrowano najwyższą na świecie temperaturę powietrza. 56,7 stopni Celsjusza zanotowano 10 lipca 1913 r.

24. Najbardziej zaludnionym miastem w Ameryce Północnej jest miasto Meksyk, zamieszkałe przez ponad 21 milionów mieszkańców. To więcej niż w Nowym Jorkiem gdzie mieszka 20 milionów mieszkańców.

25. Ameryka Północna jest również godna uwagi za największą liczbę olimpijskich zdobywców złotego medalu na dzień dzisiejszy.

Czytaj dalej: Ameryka Północna ciekawostki dla dzieci