Ameryka Północna

CN Toronto – 18 ciekawostek, informacji i faktów

CN Toronto

CN Tower nigdy nie miała być najwyższą budowlą na świecie. Jej głównym celem było przekazywanie sygnałów radiowych ponad wysokimi budynkami Toronto.

W 2010 roku straciła ona tytuł najwyższej wolnostojącej budowli na świecie, kiedy to Burj Khalifa w Dubaju, mierzący nieco ponad 829 metrów, odebrał jej ten zaszczyt.

Choć w hollywoodzkich filmach często jest usuwana cyfrowo, trudno przeoczyć jej obecność w Toronto. Jedną z cech CN Tower jest to, że działa jak staroświecki system nawigacji dla mieszkańców miasta. Jeśli planujesz wycieczkę do Toronto, powinieneś odwiedzić jeden z najbardziej znanych zabytków i ikonę panoramy miasta – CN Tower. Oto ciekawostki i zaskakujące informacje o CN Toronto:

1. CN Tower waży 130000 ton.

2. Jej nazwa „CN” pierwotnie odnosiła się do Canadian National, spółki kolejowej, która zbudowała wieżę.

3. Mierząca 553,33 m, jest najwyższą wolnostojącą konstrukcją na półkuli zachodniej. Wieża CN Tower znajduje się na Front Street w rozrywkowej dzielnicy Toronto. Każdego roku przyciąga ponad 1,5 miliona zwiedzających.

4. Jej antena została ukończona 2 kwietnia 1975 roku.

5. 26 czerwca 1976 wieża zostaje otwarta dla publiczności, a 1 października 1976 r. odbywa się uroczyste otwarcie wieży.

6. Odwiedzający muszą przejść przez wykrywacze metalu, a wszystkie bagaże podlegają kontroli.

7. Posiada najwyższe metalowe schody na Ziemi o łącznej liczbie 2579 stopni.

8. 1537 odważnych robotników pracowało przez całą dobę, pięć dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, aby ją zbudować.

9. Pioruny uderzają w CN Tower około 75 razy w ciągu roku. Ta potężnie wysoka wieża jest największym piorunochronem Toronto.

10. 1995 – Wieża zostaje nazwana jednym z siedmiu cudów współczesnego świata przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budowlanych.

11. Jednym z powodów jej budowy jest wyeliminowanie problemu słabego sygnału telewizyjnego w tym rejonie.

12. Budowa trwa około 40 miesięcy.

13. Wieża może poszczycić się najwyższym na świecie zewnętrznym przejściem bez użycia rąk, 356 metrów nad ziemią (116 pięter).

14. CN Tower stara się być przyjazna dla ptaków. Przyciemnia niepotrzebne światła zewnętrzne podczas sezonów migracji ptaków, aby zapobiec obrażeniom naszych latających przyjaciół.

15. Restauracja 360 na CN Tower wykonuje pełny obrót co 72 minuty. Dzięki temu goście restauracji mają stale zmieniający się widok na Toronto.

16. Czerwiec 2018 – Na poziomie LookOut zostaje zakończony projekt renowacji, w ramach którego zostaje otwarta nowa jadłodajnia o nazwie Bistro. Platforma została zaprojektowana tak, aby była bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych.

17. Miłośnicy przygód mogą zapisać się na EdgeWalk, który pozwala na spacer wzdłuż gzymsu na szczycie głównej części budynku – na zewnątrz.

18. W ramach uroczystego otwarcia wieży w 1976 roku, w ścianie na poziomie LookOut budynku umieszczono kapsułę czasu. W kapsule czasu znajdują się egzemplarze trzech lokalnych gazet, kanadyjskie monety, listy od dzieci oraz list od ówczesnego premiera Kanady Pierre’a Trudeau. Plan zakłada otwarcie kapsuły w 2076 roku.