Ameryka Północna

13 ciekawostek o Edmonton w Kanadzie

centrum miasta

Miasto Edmonton leży w zachodniej Kanadzie, nad rzeką Saskatchewan Północny. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych miast, w całej Kanadzie, co sprawia, że wycieczki turystyczne do tego miasta, są roku na rok, coraz bardziej popularne.

Miasto leży na prerii kanadyjskiej i ma naprawdę wiele do zaoferowania ludziom, którzy szukają zarówno relaksu i odpoczynku, jak i rozrywki. Te parę ciekawostek, powinno przybliżyć obraz tego pięknego i wyjątkowego miasta.

1. Edmonton zostało stolicą kanadyjskiej prowincji Alberta, dokładnie w 1905 roku.

2. Historia tego miasta sięga końcówki XVIII wieku, ponieważ w 1795 roku, zostało ono założone, jako osada, która będzie związana z handlem futrami. Głównym właścicielem tej osady, była Handlowa Kompania Hudsońska.

3. Miasto pełniło bardzo ważną rolę, podczas gorączki złota w Klondike. To właśnie w Edmonton poszukiwacze zaopatrywali się w niezbędny prowiant i ekwipunek, ciągnąc dalej na zachód i północ.

4. Edmonton bardzo szybko się rozwijał, o czym może świadczyć fakt, iż w 1901 roku, liczba mieszkańców, wynosiła zaledwie 2, 5 tysiąca. Kiedy zrobiono ponowny spis ludności w 1912, liczba mieszkańców miasta podwoiła się. Kiedy w 1913 roku otwarto nowy most, który w jeszcze większym stopniu, zwiększył napływ nowych osadników, to liczba mieszkańców, przekroczyła wówczas 50 tysięcy.

5. Edmonton zostało nazwane Wrotami Północy, ponieważ miasto zarówno kiedyś, jak i dziś, pełni niesamowicie ważną rolę łączącą północ z południem oraz zachód ze wschodem. Po prostu każdy, kto wybierał się w podróż wzdłuż, czy w poprzek kraju, musiał wstąpić do Edmonton, po zapasy, czy prowiant. Miasto stało się zarówno przystankiem dla podróżnych, jak i celem migracji dla farmerów z okolicznych wiosek.

6. Chwilę po zakończeniu II Wojny Światowej, w pobliżu miasta okryto spore złoża ropy naftowej. Czarne, płynne złoto, bardzo szybko przekształciło Edmonton w jeden z największych ośrodków petrochemicznych w całej Kanadzie. W bardzo szybkim czasie zaczęły powstawać prężnie działające rafinerie i charakterystycznie kiwające się żurawie pompowe, zwane też powszechnie kiwonami. Najszybszym okresem rozwoju branży petrochemicznej, były lata 70te, kiedy przez bliskowschodni kryzys naftowy i związany z nim drastyczny wzrost cen ropy, firmy naftowe z Edmonton, osiągnęły bardzo wysokie zyski.

7. Co ciekawe, zaledwie kilkanaście lat później, bo w 1987 roku 31 lipca, miasto nawiedziło potężne tornado. Siła żywioły była tak wielka, że poważnym uszkodzeniom uległy instalacje naftowe, a śmierć spowodowaną siłą żywiołu, poniosło aż 27 osób.

8. Gospodarka Edmonton oparta jest w głównej mierze, na przychodach związanych z uprawą rolną oraz na produkcji mięsa. Drugą, bardzo silną gałęzią gospodarki tego miasta, jest ciągle prężnie rozwijający się przemysł naftowy. Ważnymi sektorami dla Edmonton są także takie odnogi przemysłu, jak produkcja cementu, wyrobów skórzanych (bo przecież osada, która stała w miejscu miasta handlowała właśnie głównie skórami) oraz wszelkiego rodzaju wyroby metalowe. Pomimo kryzysu z 2008 roku, który teraz wydaje się już w znacznej części zażegnany, bezrobocie w mieście stale utrzymuję się na niskim 5 procentowym poziomie.

9. Obecnie populacja miasta wynosi 730 372 mieszkańców. Większość z nich posługuje się językiem angielskim, ponieważ język angielski, jest językiem ojczystym, aż dla 70% obywateli. Język francuski to język ojczysty, dla około 20% mieszkańców Edmonton.

10. Jeśli chodzi o kwestie religijne, to najwięcej w Edmonton jest osób wyznających protestantyzm i katolicyzm, czyli ogólnie mówiąc chrześcijan, jednakże miasto jest bardzo otwarte i tolerancyjne, na wszystkie światowe religie. Drugą największą grupę osób, stanowią ateiści. Co ciekawe, to w Emonton, powstał pierwszy meczet w Ameryce Północnej, a jest nim świątynia Al.-Rashid.

11. Obecnie miasto zajmuje dość dużą powierzchnię, jeśli popatrzy się na stosunek liczby mieszkańców, do obszaru miejskiego. W Edmonton jest mniej wieżowców i drapaczy chmur, niż w innych miastach Ameryki Północnej, o podobnej wielkości. Do najwyższych budynków należą, Commerce, ATB Place, wieżowiec Bell Tower i CN Tower. Miasto rozrasta się bardziej na boki, niż do góry, dlatego też wieżowców i drapaczy chmur, nie jest wcale dużo.

12. W Edmonton znajduje się Uniwersytet Alberty, który został założony w 1908 roku. W obecnym czasie uczęszcza do niego ponad 30 tysięcy studentów, a wykładowców, którzy wykładają na uniwersytecie, jest aż 4084.

13. Jak niemalże w każdym mieście Ameryki Północnej, ilość Polonii i w Edmonton, jest dość imponująca, ponieważ ich ilość szacowana jest na około 40 tysięcy osób. Polonia jest skupiona głównie wokół polskich ośrodków, takich jak Dom Polski w Edmonton, Parafia Matki Bożej Królowej Polski, czy Polska Szkoła im. Jana Pawła II.