Ameryka Północna

Ameryka Północna – Ciekawostki dla dzieci

Ameryka Północna informacje dla dzieci

Ważne informacje i ciekawostki o Ameryce Północnej dla dzieci.

Ziemia składa się z siedmiu części ziemi zwanych kontynentami. Siedem kontynentów to: Europa, Azja, Australia, Afryka, Antarktyka, Ameryka Północna i Południowa.

Ameryka Północna leży na półkuli północnej, a większość znajduje się również na półkuli zachodniej.

Kontynent graniczy z wieloma oceanami: Ocean Arktyczny od północy, Pacyfik od południa i zachodu oraz Atlantyk od wschodu.

Na południu Ameryka Północna graniczy zarówno z Ameryką Południową i Morzem Karaibskim.

1. Ameryka Północna jest domem dla Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Grenlandii. Klimat i krajobraz na tym kontynencie jest bardzo zróżnicowany. Grenlandia i większość Kanady jest zimna. Północne Stany Zjednoczone, w tym Alaska, również mają bardzo mroźne zimy, podczas gdy południe jest ciepłe i suche.

2. Meksyk ma największą liczbę ludności, ale jest najbiedniejszym krajem Ameryki Północnej, podczas gdy Kanada ma najmniejszą liczbę ludności. Stany Zjednoczone są najbogatszym krajem w Ameryce Północnej. Przez tysiące lat, rodzime plemiona żyły w Ameryce Północnej i zajmowały się ziemią. Kiedy odkrywcy przybyli tu z Europy, sytuacja się zmieniła. Obecnie większość ludzi w Ameryce Północnej to potomkowie imigrantów z Hiszpanii, Włoch, Francji, Irlandii, Anglii, Niemiec i innych krajów europejskich.

3. Ponad 500 milionów ludzi mieszka w Ameryce Północnej.

4. Ameryka Północna jest jedynym kontynentem, który ma każdy rodzaj klimatu.

5. Dominującymi językami Ameryki Północnej są języki hiszpański, angielski i francuski.

6. Ameryka Północna, zajmująca około 4,8% całkowitej powierzchni Ziemi, cieszy się opinią trzeciego co do wielkości kontynentu.

7. Najwyższym punktem Ameryki Północnej jest góra McKinley na Alasce.

8. Ameryka Północna produkuje jedną piątą światowej produkcji pszenicy.

9. Największym krajem pod względem powierzchni jest Kanada.

10. Pierwszą pisaną konstytucją świata jest konstytucja Stanów Zjednoczonych.

11. Największym miastem Ameryki Północnej jest miasto Meksyk.

12. Obecna 50-gwiazdkowa flaga amerykańska została zaprojektowana przez 17-latka jako projekt szkolny w 1958 roku. Dostał ocenę B- czyli 4-.

13. Pierwszy list wysłany z Ameryki Północnej był napisany przez Johna Ruta.

14. 24 kraje, w tym USA tworzą kontynent Ameryki Północnej.

15. Około połowa światowej kukurydzy uprawiana jest w Ameryce Północnej.

16. Glidden Sholes wynalazł maszynę do pisania w Ameryce Północnej.

17. Niagara to jeden z najpopularniejszych wodospadów Ameryki Północnej na świecie.

18. Kanada ma największą na świecie liczbę jezior.

19. Najruchliwszym lotniskiem jest Hartsfield Jackson w Atlancie.

20. Kontynent Ameryki Północnej zdobył jak dotąd największą liczbę medali olimpijskich.

21. Jest czwartym co do wielkości kontynentem pod względem liczby ludności.

22. W Ameryce Północnej znajdziemy najdłuższą autostradę na świecie.

23. Hollywood znany jest jako stolica kina.

24. Najbardziej podatnym na trzęsienie ziemi krajem jest Meksyk.

25. Najbardziej ruchliwym węzłem kolejowym świata jest Chicago Railway Junction.

26. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Ameryki Północnej był Krzysztof Kolumb.

27. Ameryka Północna została nazwana na cześć włoskiego odkrywcy, Americo Vespucci.

28. Najdłuższą rzeką na tym kontynencie jest rzeka Mississippi.

29. Ameryka Północna zajmuje czwarte miejsce pod względem liczby ludności.

30. Największe słodkowodne jezioro, Lake Superior, znajduje się w Ameryce Północnej.

31. Największa wyspa na świecie, Grenlandia, znajduje się również w Ameryce Północnej.

32. Dolina Śmierci w Kalifornii jest najniższym punktem na kontynencie. Dolina Śmierci jest również rekordowo najcieplejszym i najsuchszym regionem na naszej planecie.

33. Niektóre z głównych zwierząt występujących w Ameryce Północnej to niedźwiedzie brunatne, ptaki drapieżne, orły bieliki i żaby.

34. Kuba, kraj Ameryki Północnej, jest największym na świecie eksporterem cukru.

35. Mimo, że Krzysztof Kolumb jest powszechnie uznawany za odkrywcę Ameryki, wiele osób mieszkało już w Ameryce Północnej na długo przed przyjazdem Europejczyków. Pierwszymi mieszkańcami kontynentu północnoamerykańskiego byli Paleoindianie.

Ciekawostki Krzysztof Kolumb

36. W miarę upływu czasu rozrosły się one do wielu różnych społeczności i kultur na całym kontynencie.

37. Największe i najbardziej zaawansowane cywilizacje Ameryki Północnej to cywilizacja Azteków w Meksyku i Majów w Ameryce Środkowej.

38. W latach XVII wieku Europejczycy zaczęli przyjeżdżać do Ameryki Północnej i przejęli znaczną część kontynentu. Kolonizacja przez Europejczyków wymazała ludność tubylczą i rozpoczęła erę dominacji europejskiej. Dziś na kontynencie Ameryki Północnej żyją ludzie z każdego zakątka świata.

39. Aztekowie są najbardziej znani z tego, że jedli czekoladę, dawali w ofierze ludzi, a w końcu zostają pobici przez Hiszpanów. Są znani jako wojownicza, barbarzyńska rasa, głównie z powodu niesamowitej liczby zabitych przez nich ludzi.

40. Jednak wbrew powszechnemu przekonaniu nie obyło się bez kultury. Aztekowie mieli niezwykle złożoną systemową strukturę społeczną i mocno wierzyli w edukację, rodzinę i sztukę. Nawet ich system niewolnictwa był specyficzny.

41. Podróże Krzysztofa Kolumba pochłonęły o wiele więcej wysiłku, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Poszukiwanie było zaplanowane jako poszukiwanie zachodniego szlaku morskiego do Azji, a Portugalia, Anglia i Francja odpowiedziały w ten sam sposób na wnioski Kolumba o finansowanie: nie. Nawet Hiszpania, która w końcu powiedziała „tak” i sfinansowała podróż, potrzebowała wielu lat, aby ją przekonać.

42. Głównym powodem, dla którego jego wyprawa nie była zbyt popularna był fakt, że wielu ekspertów uważało, że kalkulacje Kolumba dotyczące wypłynięcia do Azji były błędne, a podróż zajęłaby znacznie więcej czasu niż planowano. Jak się okazało, mieli rację – Kolumb błędnie obliczył swoją trasę, ale po drodze znalazł Amerykę.

43. Chociaż Kolumb pozostaje wybitną postacią historyczną na całym świecie, wiele szczegółów jego życia pozostaje tajemnicą. W języku włoskim znany jest jako Cristoforo Colombo, które od dawna było jego imieniem, a w języku hiszpańskim Cristóbal Colón. Ale był on również określany przez siebie i innych jako Christoual, Christovam, Christofferus de Colombo, a nawet Xpoual de Colón. Istnieje nawet teoria, że przyjął on imię od pirata nazwisku Colombo.

44. W 1492 r. Kolumb żeglował na oceanie. Żeglował też po nim w 1493, 1498 i 1502 roku. Chociaż wielu ludzi może mieć obraz Kolumba wsadzającego flagę w dolną część Florydy, naprawdę odkrył on tylko niewielki obszar Karaibów, w tym Bahamy, Kubę i Jamajkę oraz część Ameryki Środkowej.

45. Przed Wiekiem Odkryć, było co najmniej 1000 różnych języków wśród ludności tubylczej. Jednak w okresie spadku liczby ludności tubylczej wiele z nich wymarło.

46. Języki rdzennej społeczności Ameryki Północnej nie różnią się mocno od języków spotykanych w innych częściach świata. Nie mają one unikalnych cech.

47. Jeśli chodzi o języki europejskie, którymi dziś się posługujemy, wzorce językowe podążają za historią kolonizacji. Na przykład język angielski jest głównym językiem używanym w USA, podczas gdy hiszpański jest drugim i pierwszym językiem w Meksyku.

48. W Kanadzie język francuski jest językiem ojczystym około 30% ludności. Do 2009 roku język duński był jednym z języków urzędowych Grenlandii i nadal jest używany przez większość ludności.

49. Kanada posługuje się dwoma językami urzędowymi: Angielskim i francuskim. Językiem urzędowym w prowincji Quebec jest francuski. Prowincja Nowy Brunszwik posiada jako język urzędowy zarówno francuski, jak i angielski. We wszystkich pozostałych prowincjach język angielski jest językiem urzędowym, ale język francuski jest w pewnym stopniu uznawany w Ontario i Manitoba.

50. 20% Amerykanów w wieku powyżej pięciu lat mówi w swoim domu w języku innym niż angielski.

51. Jedynie cztery z dominujących rodzin językowych uważane są za niezagrożone: Quechua (9 mln osób mówiących po angielsku) i Aymara (2,2 mln osób mówiących po angielsku), Guarani (5 mln osób mówiących po angielsku) i Nahuatl (Azteków; 1,5 mln osób mówiących po angielsku).

Karaiby

52. Lista krajów Ameryki Północnej i ich stolice:

 • Antigua i Barbuda – Stolica: Saint John’s
 • Bahamy – Stolica: Nassau,
 • Barbados Stolica: Bridgetown
 • Belize Stolica: Belmopan,
 • Dominika Stolica: Roseau,
 • Dominikana Stolica: Santo Domingo,
 • Grenada Stolica: Saint George’s,
 • Gwatemala Stolica: Gwatemala,
 • Haiti Stolica: Port-au-Prince,
 • Honduras Stolica: Tegucigalpa,
 • Jamajka Stolica: Kingston,
 • Kanada Stolica: Ottawa,
 • Kostaryka Stolica: San Jose,
 • Kuba Stolica: Hawana,
 • Meksyk Stolica: Meksyk,
 • Nikaragua Stolica: Managua,
 • Panama Stolica: Panama,
 • Portoryko Stolica: San Juan,
 • Saint Christopher i Nevis Stolica: Basseterre,
 • Saint Lucia Stolica: Castries,
 • Saint Vincent i Grenadyny Stolica: Kingstown,
 • Salwador Stolica: San Salwador,
 • Stany Zjednoczone Stolica: Waszyngton

53. Najmniejszy kraj to Grenada która ma tylko około 10 tysięcy mieszkańców. Ten wyspiarski kraj położony jest na Morzu Karaibskim i znany jest z przypraw gałki muszkatołowej.

54. Ameryka Północna została po raz pierwszy zaludniona około 90 tysięcy lat temu, kiedy ludzie przemieszczali się przez Morze Beringa między Syberią a Alaską.

55. Ludność tubylcza żyła w różnych skupiskach, od małych grup rodzinnych do dużych imperiów na całym kontynencie.

56. Europejscy odkrywcy przybyli w większej liczbie dopiero po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku. Toczyły się walki o władzę między kolonizatorami z Anglii, Francji i Hiszpanii, a także rewolucje miejscowej ludności autochtonicznej, które później doprowadziły do powstania różnych niezależnych państw.

57. W Meksyku największymi rdzennymi grupami mniejszościowymi są Majowie. Majowie stanowią największą grupę etniczną, a wielu z nich mieszka również w Gwatemali, Belize, Salwadorze i Hondurasie.

Stany Zjednoczone ciekawostki

58. Największymi miastami Ameryki Północnej są:

 • Meksyk (Meksyk): 21,3 mln mieszkańców.
 • Nowy Jork (USA): 20,2 mln mieszkańców.
 • Los Angeles (USA): 13,3 mln mieszkańców.
 • Chicago (USA): 9,5 mln mieszkańców.
 • Dallas (USA): 7,1 mln mieszkańców.
 • Houston (USA): 6,6 mln mieszkańców.
 • Toronto (Kanada): 6,1 mln mieszkańców.

59. Najsłynniejsze atrakcje Ameryki Północnej:

Naturalne:

 • Wielki Kanion, USA
 • Wodospad Niagara, USA/Kanada
 • Mauna Kea, Hawaje/USA

Stworzone prze człowieka:

 • Statua Wolności, USA.
 • Most Golden Gate, USA
 • Chichen Itza, Meksyk

60. W 1886 roku Statua Wolności była faktycznie darem ludu francuskiego dla Stanów Zjednoczonych. Być może, symbol Stanów Zjednoczonych, Statua Wolności jest jednym z najsłynniejszych kawałków historii, które trzeba zobaczyć w Nowym Jorku.

61. Jeszcze we wczesnych latach XIX wieku Alaska nie była częścią USA. W rzeczywistości była ona częścią Rosji. Dopiero sprzedana Amerykanom stała się terytorium USA. Dopiero prawie sto lat później, w 1959 roku, Alaska stała się stanem. Obecnie stan ten posiada liczne parki narodowe, a nawet najwyższą górę w USA, Denali.

62. Hawaje to niezwykle piękny archipelag wulkaniczny. Składa się z licznych wysp, z których każda ma swój urok. Co ciekawe, jest to jedyny stan USA, który składa się wyłącznie z wysp.

63. Dzwon Wolności powstał w tym samym miejscu, co Big Ben w Londynie. Odlewnia dzwonów Whitechapel wykonała oba dzwony i jest jednym z najstarszych, prywatnych producentów dzwonów na świecie. Do odlewni dzwonów Whitechapel można jeszcze dziś wejść.

64. Park Narodowy Mamut Cave ma najdłuższy system jaskiń na świecie i miejsce, które jest jednym z najciekawszych miejsc do zwiedzania.

informacje o Kanadzie

65. Kanada jest drugim co do wielkości krajem na świecie.

66. Sześć kanadyjskich miast liczy ponad milion mieszkańców: Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton i Ottawę.

67. Kanada ma najdłuższą linię brzegową spośród wszystkich krajów na świecie, wynoszącą 243 977 km.

68. Kanada liczy sześć stref czasowych.

69. Montreal jest drugim co do wielkości miastem francuskojęzycznym na świecie po Paryżu.

70. Kanada ma 9% udziału w światowym zaopatrzeniu w wodę ze źródeł odnawialnych.

Meksyk Ciekawostki

71. Meksyk charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną topografią, na którą składają się góry z wysokimi wzniesieniami, pustyniami, wysokimi płaskowyżami i niskimi równinami przybrzeżnymi.

72. Klimat Meksyku jest zmienny, ale jest to głównie klimat tropikalny lub pustynny. Jego stolica, Meksyk, ma najwyższą średnią temperaturę w kwietniu w wysokości 26°C, a najniższą w styczniu w wysokości 5.8˚C

73. Na przykład, jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 5700 metrów, a najniższy -10 metrów.

74. Jedynym językiem urzędowym w Meksyku jest hiszpański.

75. Głównymi grupami etnicznymi w Meksyku są: indyjsko-hiszpańska (Mestizo) 60%, indyjska 30%, kaukaska 9%, pozostałe 1%.

76. Dziś Meksyk jest uważany za republikę federalną, w której szef państwa i szef rządu tworzą jego organ wykonawczy. Należy jednak zauważyć, że oba te stanowiska są obsadzane przez Prezydenta.

77. Meksyk ma 9330 km linii brzegowej, z czego 7338 km od Oceanu Spokojnego i Zatoki Kalifornijskiej, a pozostałe 2 805 km od Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego.

78. Meksyk podzielony jest na 31 stanów i jeden okręg federalny (miasto Meksyk) dla administracji lokalnej.

Kuba ciekawostki

79. Kuba jest 17 co do wielkości wyspą na świecie pod względem powierzchni lądowej i zamieszkuje ją 11,3 mln ludzi.

80. Na Kubie znajduje się około 7000 różnych gatunków roślin, z których połowa występuje tylko na wyspie.

81. Kuba ma 70 tysięcy wykwalifikowanych lekarzy. Natomiast cała Afryka ma tylko 50 tysięcy.

82. Spośród 350 gatunków ptaków, które nazywają Kubę domem, co najmniej 12 z nich jest spotykany tylko na wyspie.

83. Przeciętny Kubańczyk zarabia miesięcznie około 20 USD za miesiąc.

84. Każdego roku Kubę legalnie odwiedza średnio co najmniej 150 tysięcy licencjonowanych podróżnych z USA.

85. Każdego roku wyspę odwiedza również średnio co najmniej 50 tysięcy nielegalnych turystów z USA.

jamajka

86. Jamajka jest górzystą wyspą na Morzu Karaibskim, około 965 kilometrów na południe od Miami na Florydzie.

87. Obserwatorzy ptaków cieszą się z 250 gatunków ptaków, które można zobaczyć na wyspie, w tym 26 ptaków, które nie występują nigdzie indziej.

88. Stolicą i największym miastem na Jamajce jest Kingston.

89. Główne produkty rolne Jamajki to banany, cukier i kawa.

90. Krzysztof Kolumb wylądował na Jamajce w 1494 roku.

91. Chociaż oficjalnym językiem jest angielski, większość Jamajczyków posługuje się dialektem angielskim, znanym jako patois.

92. Wielorasowa populacja Jamajki, licząca około 2,5 miliona mieszkańców, to przede wszystkim dziedzictwo afrykańskie, europejskie, wschodnioindyjskie i chińskie, a motto Jamajki – „Spośród wielu, jeden naród” – opiera się na tych wielorasowych korzeniach.

93. Państwo uzyskało niepodległość od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii w 1962 roku 6 sierpnia. W czasach niepodległości Jamajka stała się członkiem Wspólnoty Narodów, a głową państwa została królowa Elżbieta II

Kostaryka

94. 8 września 1502 roku Krzysztof Kolumb został pierwszym europejskim odkrywcą, który wylądował na Kostaryce. Schronił się u wybrzeży pomiędzy maleńką wyspą Uvita a obecnym portem w Limon.

95. Kostaryka twierdzi, że dr Clodomiro „Clorito” Picado odkrył właściwości penicyliny przed dr Alexandrem Flemingiem, na podstawie artykułu dr Picado opublikowanego w 1927 roku na temat tego, jak penicylina hamowała wzrost paciorkowców u jego pacjentów.

96. Średnia dzienna pensja pracownika wynosi około 10 USD, co stanowi najwyższy poziom w Ameryce Środkowej.

97.  Kostaryka ma 4,1 mln mieszkańców. Stolicą jest San Jose, z populacją obszaru metropolitalnego wynoszącą około 2 mln osób.

98. Podstawowymi składnikami diety Kostaryki jest ryż i fasola czarna wraz z chlebem, kurczakiem lub mięsem, warzywami, sałatkami i owocami. Ryż i fasola zmieszane razem na śniadanie nazywane są „Gallo Pinto”.

99. Stany Zjednoczone są około 181 razy większe niż Kostaryka.

100. Na Kostaryce znajduje się ponad 121 formacji wulkanicznych, z których siedem jest aktywnych.

101. Na Kostaryce znajduje się ponad 5 % światowej różnorodności biologicznej, mimo że jej zasoby lądowe mają jedynie 0,03 % powierzchni planet.