Ciekawostki o Kubie dla dzieci

Hawana

Poznaj ciekawostki o Kubie dla dzieci. Ten karaibski kraj jest długą i wąską wyspą. Rozciąga się na długości 1200 km od wschodu na zachód, ale w większości miejsc ma tylko 100 km szerokości. Wysokie góry i wzgórza pokrywają około jednej trzeciej Kuby, a pozostałe dwie trzecie wyspy to równiny nizinne, wykorzystywane głównie do celów rolniczych.

Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Kuba i jej sąsiedzi tworzą Wielkie Antyle, łańcuch wysp, które powstały miliony lat temu, gdy zderzyły się dwie z ziemskich płyt tektonicznych.

Kraj ten słynie z dwóch rzeczy: cygar i cukru. Ogromne plantacje uprawiają tytoń i trzcinę cukrową, które są przetwarzane na cygara i cukier oraz wysyłane na cały świat.

Kuba ma wiele różnych siedlisk, od lasów górskich po dżungle i łąki. Są nawet małe pustynie. Te różne ekosystemy są domem dla unikalnych roślin i zwierząt, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na Ziemi.

Kuba była jedną z pierwszych wysp podbitych przez Hiszpanów po odkryciu jej przez Krzysztofa Kolumba. Większość rdzennej ludności została zniewolona do pracy na plantacjach.

Później Hiszpanie sprowadzili niewolników z Afryki. W 1902 r. wojska amerykańskie pomogły Kubie uniezależnić się od Hiszpanii.

W 1959 roku Fidel Castro i jego komunistyczni rewolucjoniści przejęli kontrolę nad krajem. Od tamtej pory Kuba jest krajem komunistycznym. Stany Zjednoczone i większość świata nie popierają komunizmu i od wielu lat są wrogo nastawione do Kuby.

Ciekawostki o Kubie dla dzieci

1. Kubańczycy nazywają wyspę Kubę El Cocodrilo, co przekłada się na słowo krokodyle. Z lotu ptaka wyspa przypomina bowiem krokodyla.

2. Każde dziecko na Kubie w wieku od 6 do 15 lat musi uczęszczać do szkoły. Każde dziecko w szkole nosi mundur, a kolor mundurka przedstawia jego stopień.

3. Taniec jest bardzo ważny na Kubie. W kraju wymyślono Bolero, Mambo i Cha Che.

4. Kubańczycy zazwyczaj nie zapisują swoich przepisów. Zamiast tego, zawsze przekazują je ustnie z pokolenia na pokolenie.

5. Kuba uzyskała niepodległość od Stanów Zjednoczonych w 1902 r. i została republiką Kuby.

6. Głosowanie w wyborach na Kubie jest obowiązkowe.

7. Boże Narodzenie nie było oficjalnym świętem na Kubie przed 1997 rokiem. Papież Jan Paweł II odwiedził Kubę w 1998 roku, aby przygotować się do tej wizyty, Kuba ogłosiła Boże Narodzenie świętem narodowym.

8. Wskaźnik umiejętności czytania i pisania na Kubie wynosi 99,8% i należy do najwyższych na świecie.

9. Do 2008 r. Kubańczykom nie wolno było posiadać telefonów komórkowych.

10. Stany Zjednoczone płacą Kubie ponad $4,000 rocznie za dzierżawę Zatoki Guantanamo. Kuba nie przyjęła płatności od 1959 roku.

11. Przeciętne wynagrodzenie na Kubie według danych z 2013 roku wynosiło około 20 dolarów miesięcznie. Jest to około 70zł miesięcznie.

12. Do 2011 roku zakaz importu do kraju oznaczał, że jedynymi samochodami na drogach były samochody klasyczne z okresu sprzed 1959 roku. Od 2011 roku zakaz ten jest stopniowo znoszony, aby umożliwić korzystanie z bardziej nowoczesnych pojazdów na drogach.

13. Kuba ma najwyższy na świecie stosunek liczby lekarzy do liczby pacjentów, a wielu kubańskich lekarzy jest wysyłanych za granicę, aby pomóc innym krajom, w których nie ma wystarczającej liczby lekarzy.

14. Na Kubie tylko raz padał śnieg. To rzadkie zdarzenie miało miejsce w 1857 roku.

15. W regionie Karaibów Kuba jest największą wyspą spośród wszystkich wysp.

16. Zajmuje drugie miejsce wśród najludniejszych wysp Karaibów.

17. W 2011 r. nikiel stanowił 21% całkowitego eksportu Kuby. W tym roku 4 procent niklu wyprodukowanego na świecie pochodziło z Kuby. Jest więc najważniejszym zasobem mineralnym tego kraju.

18. Kuba, licząca ponad 11 milionów mieszkańców, jest drugą pod względem liczby ludności wyspą Karaibów i 16. pod względem liczby ludności wyspą na świecie.

19. Nazwa Kuba jest uważana za wywodzącą się z języka Taíno i może być tłumaczona jako „gdzie żyzna ziemia jest obfita” (cubao) lub „wspaniałe miejsce” (coabana).

20. Diego Velázquez de Cuéllar założył pierwszą hiszpańską osadę w Baracoa w 1511 roku.

21. San Cristobal de la Habana, która później stała się stolicą Kuby, została założona w 1515 roku. Hawana jest najbardziej zaludnionym miastem na Kubie.

22. Wraz z rozwojem wyspy jako hiszpańskiej kolonii, liczba ludności tubylczej gwałtownie spadła z powodu chorób i trudnych warunków w następnym stuleciu.

23. Duża liczba afrykańskich niewolników została przywieziona do pracy na plantacjach kawy i cukru, a Hawana stała się punktem tymczasowym dla corocznych flot udających się do Hiszpanii z Meksyku i Peru.

24. Do 1898 roku Kuba pozostawała kolonią hiszpańską, chociaż pięciu różnych prezydentów USA – Polk, Pierce, Buchanan, Grant i McKinley- próbowało kupić Kubę od Hiszpanii w latach 1845-1898.

25. W styczniu 1899 roku armia amerykańska przejęła kontrolę nad Kubą jako „protektorat”, rządząc wyspą do 1902 roku.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *