Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Kubie dla dzieci

Hawana

Poznaj ciekawostki o Kubie dla dzieci. Ten karaibski kraj jest długą i wąską wyspą. Rozciąga się na długości 1200 km od wschodu na zachód, ale w większości miejsc ma tylko 100 km szerokości. Wysokie góry i wzgórza pokrywają około jednej trzeciej Kuby, a pozostałe dwie trzecie wyspy to równiny nizinne, wykorzystywane głównie do celów rolniczych.

Kuba jest największą wyspą na Morzu Karaibskim. Kuba i jej sąsiedzi tworzą Wielkie Antyle, łańcuch wysp, które powstały miliony lat temu, gdy zderzyły się dwie z ziemskich płyt tektonicznych.

Kraj ten słynie z dwóch rzeczy: cygar i cukru. Ogromne plantacje uprawiają tytoń i trzcinę cukrową, które są przetwarzane na cygara i cukier oraz wysyłane na cały świat.

Kuba ma wiele różnych siedlisk, od lasów górskich po dżungle i łąki. Są nawet małe pustynie. Te różne ekosystemy są domem dla unikalnych roślin i zwierząt, z których niektóre nie występują nigdzie indziej na Ziemi.

Kuba była jedną z pierwszych wysp podbitych przez Hiszpanów po odkryciu jej przez Krzysztofa Kolumba. Większość rdzennej ludności została zniewolona do pracy na plantacjach.

Później Hiszpanie sprowadzili niewolników z Afryki. W 1902 r. wojska amerykańskie pomogły Kubie uniezależnić się od Hiszpanii.

W 1959 roku Fidel Castro i jego komunistyczni rewolucjoniści przejęli kontrolę nad krajem. Od tamtej pory Kuba jest krajem komunistycznym. Stany Zjednoczone i większość świata nie popierają komunizmu i od wielu lat są wrogo nastawione do Kuby.

Ciekawostki o Kubie dla dzieci

1. Kubańczycy nazywają wyspę Kubę El Cocodrilo, co przekłada się na słowo krokodyle. Z lotu ptaka wyspa przypomina bowiem krokodyla.

2. Każde dziecko na Kubie w wieku od 6 do 15 lat musi uczęszczać do szkoły. Każde dziecko w szkole nosi mundur, a kolor mundurka przedstawia jego stopień.

3. Taniec jest bardzo ważny na Kubie. W kraju wymyślono Bolero, Mambo i Cha Che.

4. Kubańczycy zazwyczaj nie zapisują swoich przepisów. Zamiast tego, zawsze przekazują je ustnie z pokolenia na pokolenie.

5. Kuba uzyskała niepodległość od Stanów Zjednoczonych w 1902 r. i została republiką Kuby.

6. Głosowanie w wyborach na Kubie jest obowiązkowe.

7. Boże Narodzenie nie było oficjalnym świętem na Kubie przed 1997 rokiem. Papież Jan Paweł II odwiedził Kubę w 1998 roku, aby przygotować się do tej wizyty, Kuba ogłosiła Boże Narodzenie świętem narodowym.

8. Wskaźnik umiejętności czytania i pisania na Kubie wynosi 99,8% i należy do najwyższych na świecie.

9. Do 2008 r. Kubańczykom nie wolno było posiadać telefonów komórkowych.

10. Stany Zjednoczone płacą Kubie ponad $4,000 rocznie za dzierżawę Zatoki Guantanamo. Kuba nie przyjęła płatności od 1959 roku.

11. Przeciętne wynagrodzenie na Kubie według danych z 2013 roku wynosiło około 20 dolarów miesięcznie. Jest to około 70zł miesięcznie.

12. Do 2011 roku zakaz importu do kraju oznaczał, że jedynymi samochodami na drogach były samochody klasyczne z okresu sprzed 1959 roku. Od 2011 roku zakaz ten jest stopniowo znoszony, aby umożliwić korzystanie z bardziej nowoczesnych pojazdów na drogach.

13. Kuba ma najwyższy na świecie stosunek liczby lekarzy do liczby pacjentów, a wielu kubańskich lekarzy jest wysyłanych za granicę, aby pomóc innym krajom, w których nie ma wystarczającej liczby lekarzy.

14. Na Kubie tylko raz padał śnieg. To rzadkie zdarzenie miało miejsce w 1857 roku.

15. W regionie Karaibów Kuba jest największą wyspą spośród wszystkich wysp.

16. Zajmuje drugie miejsce wśród najludniejszych wysp Karaibów.

17. W 2011 r. nikiel stanowił 21% całkowitego eksportu Kuby. W tym roku 4 procent niklu wyprodukowanego na świecie pochodziło z Kuby. Jest więc najważniejszym zasobem mineralnym tego kraju.

18. Kuba, licząca ponad 11 milionów mieszkańców, jest drugą pod względem liczby ludności wyspą Karaibów i 16. pod względem liczby ludności wyspą na świecie.

19. Nazwa Kuba jest uważana za wywodzącą się z języka Taíno i może być tłumaczona jako „gdzie żyzna ziemia jest obfita” (cubao) lub „wspaniałe miejsce” (coabana).

20. Diego Velázquez de Cuéllar założył pierwszą hiszpańską osadę w Baracoa w 1511 roku.

21. San Cristobal de la Habana, która później stała się stolicą Kuby, została założona w 1515 roku. Hawana jest najbardziej zaludnionym miastem na Kubie.

22. Wraz z rozwojem wyspy jako hiszpańskiej kolonii, liczba ludności tubylczej gwałtownie spadła z powodu chorób i trudnych warunków w następnym stuleciu.

23. Duża liczba afrykańskich niewolników została przywieziona do pracy na plantacjach kawy i cukru, a Hawana stała się punktem tymczasowym dla corocznych flot udających się do Hiszpanii z Meksyku i Peru.

24. Do 1898 roku Kuba pozostawała kolonią hiszpańską, chociaż pięciu różnych prezydentów USA – Polk, Pierce, Buchanan, Grant i McKinley- próbowało kupić Kubę od Hiszpanii w latach 1845-1898.

25. W styczniu 1899 roku armia amerykańska przejęła kontrolę nad Kubą jako „protektorat”, rządząc wyspą do 1902 roku.