Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki o Jamajce dla dzieci

jamajka ciekawostki dla dzieci

Poznaj interesujące informacje o Jamajce, a jednocześnie ciesz się wieloma ciekawostkami, które są przygotowywane specjalnie dla dzieci.

1. Krzysztof Kolumb wylądował na Jamajce w 1494 roku.

2. Hiszpanie rządzili na Jamajce aż do 1655 roku, kiedy to Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Jamajką.

3. Na wyspie znajduje się zagrożony gatunek motyla Papilio homerus, największy motyl na półkuli zachodniej. Rozpiętość skrzydeł wynosi 25 cm, co sprawia, że owad ten jest większy niż wiele ptaków na wyspie.

4. Obserwatorzy ptaków cieszą się z 250 gatunków ptaków, które można zobaczyć na wyspie, w tym 26 ptaków, które nie występują nigdzie indziej. Znajduje się tu koliberek miodowy, drugi najmniejszy ptak na świecie. Ten malutki koliber ma tylko 8 cm długości.

5. Jamajka szczyci się ponad 200 storczykami i 550 różnymi paprociami. Jedna czwarta z 3000 gatunków roślin to gatunki występujące tylko na Jamajce.

6. Jamajka jest górzystą wyspą na Morzu Karaibskim, około 965 kilometrów na południe od Miami na Florydzie. Jest częścią łańcucha karaibskich wysp nazywanych Wielkimi Antylami, wraz z Kubą, Haiti i Portoryko.

7. Jamajka jest wierzchołkiem góry wznoszącej się od dna morza. Prawie połowa wyspy znajduje się na wysokości ponad 330 metrów nad poziomem morza. Istnieją pagórki, które są idealne dla rolnictwa i nadmorskich regionów plażowych, które są popularne wśród turystów.

8. Stolicą i największym miastem na Jamajce jest Kingston.

9. Na Jamajce mieszka 2 844 000 osób.

10. Powierzchnia wynosi 10 991 km²

11. 87% dorosłych potrafi czytać.

12. Ludzie mieszkający tutaj mogą żyją średnio przez 75 lat.

13. Językiem urzędowym Jamajki jest język angielski.

14. Jamajka jest nadal członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i uznaje królową Elżbietę. Jamajka ma premiera i wybranych urzędników.

15. Około 56 procent Jamajczyków jest chrześcijanami. Inne religie to hinduizm, judaizm i islam. Wiele osób należy do religii rastafaryjskiej, która jest religią chrześcijańską, która rozpoczęła się w latach 30. Rastafarianie nie wierzą w przemoc. Często mają dredy i noszą ubrania czerwone, żółte i zielone – kolory flagi etiopskiej.

16. Ich gospodarka jest gospodarką mieszaną, która skupia się na rolnictwie, turystyce, górnictwie i przemyśle. Ponad połowa gospodarki Jamajki pochodzi z turystyki.

17. Jamajka to także kwitnący przemysł lotniczy, który skupia się na produkcji i naprawie samolotów.

18. Najdłuższy łańcuch górski na Jamajce nazywany jest Górami Błękitnymi.

19. Główne produkty rolne Jamajki to banany, cukier i kawa.

20. Nazwa wyspy, Jamajka, pochodzi od arawakowskiego słowa Xaymaca, które prawdopodobnie oznacza „krainę drewna i wody” lub „krainę źródeł”.

21. Jamajka jest trzecią co do wielkości wyspą Karaibów i największą anglojęzyczną wyspą na Morzu Karaibskim.