Ciekawostki

Sójki – 10 ciekawostek dla dzieci

ptak sójka

1. Sójka to ptak bardzo pospolity na terenie całej Europy. Preferuje raczej osiadły tryb życia – wiąże się z najbliższą okolicą swojego gniazda i raczej nie lata dalej. Stąd też wzięło się powiedzenie „wybierać się jak sójka za morze”, czyli zostać w domu, wybierać się w taki sposób, że wiadome jest, że dana osoba zostaje tam gdzie mieszka.

2. Najbliższym krewnym sójki wśród ptaków jest kruk, choć na to nie wygląda. Sójka jest znacznie bardziej barwa – jej pióra są w kolorach niebieskim, czarnym, brązowym, a czasami nawet lekko różowe. Najbardziej charakterystyczne są ich niebieskie prążki.

3. Po niebieskich prążkach na skrzydłach niektórzy rozpoznają wiek sójki. Im jest ich więcej tym starszy jest ptak. Sójka mająca zaledwie rok, ma kilka prążków.

4. Sójki to bardzo hałaśliwe i krzykliwe ptaki. Jeśli coś je zaniepokoi potrafią podnieść alarm na najbliższy obszar, sprawiając, że większość zwierząt albo ucieka, albo skrywa się w swoich kryjówkach. Może to uprzykrzyć życie zarówno myśliwym, jak i osobom, które chcę fotografować przyrodę.

5. Dorosła sójka na jesieni waży nawet 200 gram. Jednak podczas zimy traci prawie 1/4 swojej masy ciała. Na wiosnę ważą więc średnio o 50 gramów mniej.

6. Sójka to ptak wszystkożerny. Jedzą zarówno owady, jak i rośliny w szczególności nasiona orzeszki i jagody. Uwielbia też żołędzie.

7. Sójka potrafi naraz przenieść 12 żołędzi. Tym niejako stała się ulubienicą leśników. Wiele ptaków bowiem nie jada żołędzi gdyż są one zbyt ciężkie, by mogły je zabrać i rozłupać w odpowiednim miejscu lub zanieść młodym. Sójkom to nie przeszkadza. Dzięki temu znacznie przyczyniają się do rozsiewania drzew.

8. Nie wszyscy jednak cieszą się tak z obecności sójek. Na działkach potrafią one wyrządzić szkody, obdziobując jagody, wyjadając orzechy lub owady – zarówno szkodliwe, co nie jest problem, ale też i te pożyteczne.

9. Jako jedyne z krukowatych zamieszkują lasy, również te gęstsze. Regulują tam liczbę szkodliwych owadów, a także rozsiewają dalej drzewa z tak gęstych okolic.

10. Młode sójki wyjątkowo wcześnie opuszczają gniazdo – po niespełna 3 trzech tygodniach.