Ciekawostki

17 ciekawostek o roślinach dla dzieci

lilia wodna

Rośliny to organizmy żywe zbudowane z komórek zupełnie innych niż inne organizmy. Wytwarzają one związki organiczne z martwej materii najczęściej w procesie fotosyntezy. Szacuje się, że obecnie na Ziemi istnieje około 500 tys. gatunków roślin, przy czym poznanych i zbadanych jest 310 tys. Do królestwa roślina należą:mszaki, glony, paprotniki, rośliny okrytonasienne i nagonasienne. O roślinach istnieje wiele ciekawostek. Przytoczymy kilkanaście z nich.

1. Najstarszym żyjącym dziś gatunkiem drzewa jest miłorząb. Jest on ogniwem łączącym paprotniki z drzewami nagonasiennymi. Na naszej planecie występował już 1250 milionów lat temu. To prawdziwa żywa skamielina.

2. Najdłużej żyjące drzewo na świecie to sosna oścista. Jej wiek naukowcy szacują na 4789 lat.

3. Najpotężniejszym drzewem na świecie pod względem wysokości, grubości, objętości a także długowieczności jest mamutowiec olbrzymi. Drzewo to osiąga 93,6 m wysokości, średnicę korony 33 m, pierśnicę 8,25 m. To prawdziwy olbrzym.

4. Iglaki to rośliny o korzystnym wpływie na zdrowie. Wiele z nich wydziela do atmosfery fitoncydy. Związki te mają działanie antybakteryjne i łagodzą choroby układu oddechowego.

5. Nasiona maku polnego mogą kiełkować nawet po 40 latach przechowywania.

6. Lotos stał się dla Egipcjan symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego. Uważany był za święty kwiat, który wykorzystywano m. in. przy ceremoniach pogrzebowych. Dlaczego tak uważano?Lotos, jak niewiele innych, jest w stanie przetrwać całe lata suszy, by nagle rozkwitnąć przy pierwszym przypływie wody.

7. W obecnych czasach większość kwiatów raczej nie kosztuje dużo. Nie zawsze było tak łatwo zdobyć kwiaty. W XVII-wiecznej Holandii rekordowe ceny osiągały tulipany. Pojedynczy kwiat kosztował wtedy odpowiednik około 2 tys. dzisiejszych dolarów.

8. Niedawno na Filipinach odkryto najbardziej mięsożernego kwiata na świecie. Jest on w stanie zjeść nawet szczura.

9. Najwyższe drzewo na świecie to eukaliptus królewski. Osiąga 143 m wysokości.

10. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu badają drzewa. Badając ruch drzew specjalnym skanerem zauważyli, że nocą drzewa zmniejszają się. Oznacza to w uproszczeniu, że 5 metrowe drzewo staje się nocą niższe o jakieś 10 cm. Naukowcy zauważają, że najniższe drzewa są przed wschodem słońca.

11. Największe trawy to bambusy Dendrocalamus. Występują w południowo-wschodniej Azji i osiągają 40 metrów wysokości przy 30 cm średnicy.

12. Pojedynczy osobnik perzu właściwego, pospolitego chwasta, może mieć system kłączy, ciągnący się nawet 100 metrów.

13. Choina kanadyjska potrafi rozróżnić kierunki świata. Fenomenem jest fakt, że zawsze swój czubek zwraca w kierunku północno- wschodnim.

14. Słonecznik jest wyjątkową rośliną, postawiony w cieniu ma zdolność odwracania głowy w stronę słońca. Słoneczniki to rośliny miododajne. Z jednego hektara można zebrać nawet 50 kilogramów miodu.

15. Niektóre rośliny owadożerne mogą wchodzić z owadami w symbiozę. Przykładem jest, żyjąca w lasach Borneo, mrówka z rodzaju Colobopsis. Żyje ona wewnątrz ogonka liściowego dzbanecznika. Roślina zapewnia mrówkom schronienie, a te „udrażniają” układ trawienny gospodarza zjadając większe owady.

16. Najszybciej działającą pułapkę w świecie roślin owadożernych i jednocześnie jeden z najszybszych ruchów w całym królestwie roślin posiada pływacz. Klapka w jego pułapce otwiera się z prędkością 1/160 sekundy.

17. Najmniejsze nasiona wytwarzają epifityczne storczyki lasów tropikalnych. Nasiona są drobne i lekkie jak pył. 1, 2 miliona nasion tych storczyków waży zaledwie 1 gram. Nasiona niektórych gatunków są tak drobne jak zarodniki grzybów.