Ameryka Północna

36 Ciekawostek o Grenlandii dla Dzieci

Grenlandia jest wyjątkowym krajem o wykwintnej i egzotycznej florze i faunie. Starożytna kultura wraz z przepiękną i urozmaiconą przyrodą jest czynnikiem, który promuje turystykę. Mimo, że jest to teren pokryty przeważnie warstwami lodu, istnieje wiele interesujących aspektów, które można odkryć wokół tego atrakcyjnego miejsca. Poniżej znajduje się lista interesujących faktów, ciekawostek i zaskakujących informacji na temat Grenlandii dla dzieci.

1. Nazwa Grenlandia oznacza „kraj ludzi”.

2. Prawie 80% masy Grenlandii pokryta jest pokrywą lodową i lodowcami.

3. Mieszkańcy Grenlandii pochodzili z Azji Środkowej.

4. Walutą Grenlandii jest korona duńska.

5. Wikingowie odkryli Grenlandię w X wieku.

6. Grenlandia do II wojny światowej miała zamkniętą i samowystarczalną gospodarkę.

7. Grenlandia liczy około 57000 mieszkańców, z których około 15000 mieszka w stolicy – Nuuk.

8. Połowy wielorybów, łowiectwo i rybołówstwo są głównymi źródłami dochodów mieszkańców Grenlandii. W ostatnich latach rozwija się również branża turystyczna.

9. Naukowcy szacują, że pokrywa lodowa Grenlandii liczy od 400000 do 800000 lat.

10. Grenlandia była kolonią duńską aż do 1953 roku, kiedy stała się niepodległym krajem. W 1979 r. utworzono rządy, a w 1981 r. Grenlandia rozpoczęła pełną samorządność. Rząd jest monarchią konstytucyjną, w skład której wchodzi 31-osobowy parlament i premier.

11. Istnieje wiele gorących źródeł, które przyciągają turystów przez cały rok. Osiągają one temperaturę wynoszącą średnio 37 stopni.

12. Największym miastem w południowej Grenlandii jest Qaqortoq.

13. Kościół Hvalsey, który był pierwszym kościołem chrześcijańskim na kontynencie, jest jedną z najlepiej zachowanych ruin.

14. Ilulissat Icefjord, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest największym lodowcem poza Antarktydą.

15. Flaga Grenlandii stworzona zostałą przez Thue Christiansena. Składa się z dwóch pasów: białego na górze oraz czerwonego na dole plus dużej tarczy. Dolna część tarczy jest biała, a górna czerwona.

16. Kraj ten jest geograficznie częścią Ameryki Północnej, ale politycznie jest częścią Europy.

17. Słońce nie zachodzi od 25 maja do 25 lipca. 21 czerwca w najdłuższy dzień roku jest święto narodowe. Lipiec jest jedynym miesiącem, w którym temperatura Grenlandii wynosi ponad zero stopni Celcjusza.

18. „Kajak” i „igloo” to słowa grenlandzkie, które zostały przyjęte przez inne języki.

19. Według badania dotyczącego zmian klimatu na północnym wschodzie Grenlandii od 2003 r. pokrywa lodowa w północno-wschodniej Grenlandii tracie ponad 10 mld ton lodu rocznie.

20. Duża część turystyki w Grenlandii koncentruje się wokół flory i fauny. Do najbardziej poszukiwanych gatunków dzikich zwierząt należą niedźwiedzie polarne, wieloryby, piżmowoły arktyczne, morsy, renifery i orły.

21. Językami urzędowymi kraju to grenlandzki i duński, chociaż język angielski jest powszechnie zrozumiały.

22. Wyspa jest zamieszkana głównie przez Eskimosów i Skandynawów.

23. Hymnem narodowym Grenlandii jest Nunarput utoqqarsuanngoravit.

24. Wyspa ma wiele gór. Wszystkie miasta są na wybrzeżu, bo wszędzie indziej jest gruba warstwa lodu.

25. Główne miasta to Nuuk, Sisimiut, Ilulissat i Qaqortoq.

26. Od lat 50-tych XX wieku naukowcy uważają, że pokrywa lodowa pokrywająca Grenlandię może ukrywać trzy oddzielne wyspy, do których od ostatniej epoki geologicznej lodowcowej dołączyły lodowce.

27. Na Grenlandii nie ma lasów. Na południu, w strefie przybrzeżnej, znajdują się tylko małe drzewa.

28. Ocean Atlantycki graniczy z Grenlandią na południowym wschodzie, Morze Grenlandzkie – na wschodzie, Ocean Arktyczny – na północy, a Baffin Bay – na zachodzie.

29. Najbliższe kraje to Kanada, na zachodzie przez Zatokę Baffina oraz Islandia, na wschód od Grenlandii na Oceanie Atlantyckim. Grenlandia to również największy na świecie park narodowy i jest to największe terytorium zależne.

30. Średnia dzienna temperatura w Nuuk waha się w zależności od pory roku od -8 do 7 °C.

31. Nie ma dróg łączących miasta Grenlandii. Pomiędzy nimi jest zbyt wiele fiordów.

32. W całym kraju jest mniej niż 3000 samochodów. Większość transportu odbywa się statkami.

33. Najwcześniejsi znani mieszkańcy Grenlandii pochodzą z około 2500 r. p.n.e., według znalezisk archeologicznych w zatoce Disco na południowo-zachodnim wybrzeżu.

34. Leif Erikson, jeden z pierwszych osadników Norweskich, prawdopodobnie wypłynął z Grenlandii, aby odkryć Amerykę Północną, 5 wieków przed odkryciem Ameryki Południowej przez Kolumba.

35. Grenlandia stała się częścią imperium norweskiego w XIII wieku. W latach 1380-1397 dołączyła do Danii jako część Unii Kalmar.

36. Osady norweskie stopniowo znikały, prawdopodobnie z powodu pogarszających się warunków pogodowych lub przez piratów.

Czytaj dalej: ciekawostki o Grenlandii