Ameryka PółnocnaCiekawostki

Interesujące Ciekawostki o Grenlandii

Sprawdź te fascynujące fakty, ciekawostki oraz mało znane informacje dotyczące największej wyspy świata.W krainie zdominowanej przez pokrywy lodowe znajdują się liczne atrakcje przyrodnicze.

1. Grenlandia jest według obszaru największą na świecie wyspą, która nie jest kontynentem. Z populacją 56615 osób (styczeń 2011 r.) jest to jeden z najmniej zaludnionych krajów na świecie.

2. Mistrzostwa Świata w golfie na lodzie odbywają się w marcu w mieście – Uummannaq. Pole dla tej zamarzniętej wersji Golfa to pola śniegowe wraz z lodowcami pomiędzy nimi. Jest to dwudniowe wydarzenie.

3. Pierwsi ludzie prawdopodobnie przybyli około 2500 r. p. n. e.

4. W Grenlandii mieszka około 55 000 Grenlandczyków, z czego 90% mieszka w 16 miastach, zaś reszta w małych miejscowościach.

5. Stolicą jest Nuuk, liczący około 16 500 mieszkańców.

6. Językiem urzędowym jest grenlandzki z językiem duńskim i angielskim jako językiem drugim.

7. Grenlandia nie była znana aż do X wieku, kiedy to na południowo-zachodnim wybrzeżu osiedlił się islandzki Wiking. Ta część Grenlandii była najwyraźniej bezludna w czasie kiedy przybyli Wikingowie. Uważa się, że bezpośredni przodkowie współczesnych Grenlandczyków Eskimosów przybyli z północnego zachodu około 1200 roku.

8. Całkowity obszar Grenlandii wynosi 2 166 086 km2 (w tym inne mniejsze wyspy przybrzeżne), z czego powierzchnia pokrywy lodowej Grenlandii obejmuje 81% powierzchni, czyli 1 755 637 km2, a jej powierzchnia wynosi około 2 850 000 km2. Najwyższym punktem na Grenlandii jest Gunnbjorn Fjeld na wysokości 3 700 metrów. Większość Grenlandii znajduje się jednak na wysokości mniejszej niż 1500 m.

9. Północno-wschodni Grenlandzki Park Narodowyjest największym parkiem narodowym na świecie o powierzchni 972 000 km2. Jest to jedyny park narodowy w Grenlandii i najbardziej wysunięty na północ park narodowy na świecie. Park obejmuje całą północno-wschodnią linię brzegową i wewnętrzne części Grenlandii.

10. Powierzchnia lodu lub pokrywy lodowej w głębi lodu wynosi 1,8 mln km2. Objętość 2,7 mln km3 lodu – równowartość około 7% całej wody słodkiej na ziemi, szacowana na 7 metrów wzrostu poziomu morza na całym świecie, jeśli lód stopi się.

dryfujący lód

11. W całej Grenlandii występują lodowce, które mniej lub bardziej aktywnie produkują góry lodowe w różnych porach roku, głównie latem. Najbardziej wydajny jest lodowiec Sermeq Kujalleq z Ilulissat Icefjord, który jest również najczęściej odwiedzany. Jednak góry lodowe występują w większości Grenlandii, wszystkie są wyjątkowe pod względem kształtu, koloru i wielkości.

 

 

Czytaj dalej:  ciekawostki o Grenlandii dla dzieci