Ciekawostki

15 Fascynujących Ciekawostek o Karpiach

karp

Ryba Karp to prawdziwa królowa wśród słodkowodnych stworzeń! Wyobraź sobie, że jest to ryba, która potrafi osiągnąć wspaniałe rozmiary – dorosły karp może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów i osiągnąć długość przekraczającą metr!

Ale to nie wszystko, co czyni karpia tak wyjątkowym. Karpie są bardzo wytrzymałe i odporne na trudne warunki, dzięki czemu potrafią przetrwać nawet w najbardziej zanieczyszczonych akwenach. Co więcej, te wspaniałe stworzenia potrafią żyć przez wiele lat – w niektórych przypadkach nawet ponad 50 lat!

Ale to nie wszystko. Karpie to również prawdziwe mistrzynie przetrwania. W czasie suszy, gdy wody w jeziorach i rzekach maleją, karpie potrafią schować się w mule, który chroni je przed wyschnięciem. Potrafią też przetrwać w czasie mrozu, gdy woda zamarza, dzięki zdolności do oddychania powietrzem z powierzchni wody.

Karpie są również wyjątkowe ze względu na swoje piękne ubarwienie. W zależności od odmiany, mogą mieć różne odcienie złota, brązu, szarości i srebra. Są to naprawdę piękne ryby, które potrafią zachwycić każdego swoim wyglądem.

Nie dziwi więc, że karpie są tak popularne na całym świecie. Są hodowane jako ryby ozdobne, ale także jako źródło pożywienia dla ludzi. I choć mogą wydawać się zwyczajne, to w rzeczywistości są one niezwykle ciekawymi i niezwykłymi stworzeniami. Dowiecie się o ciekawostkach na temat karpi. Ważne informacje  i fakty o których prawdopodobnie nie słyszeliście!

1.  Karpie występują w zlewiskach morza Czarnego, Kaspijskiego i Aralskiego. Liczne odmiany hodowlane istnieją wodach otwartych na całym niemal świecie oraz w hodowli.

2.  Karp żyje w głębokich rzekach, starorzeczach, odnogach lub rozlewiskach.

3. Gatunek ten powstał w okolicy Morza Kaspijskiego, a także w okolicach wschodniej Anatolii. Powstał on na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu.

4. Krajem, który udomowił to zwierzę w najwcześniejszym okresie, były Chiny. Odbyło się to już w V w. p. n. e.

5. W Europie karp stanowił pierwszą rybę o cechach hodowlanych. W Europie hodowla ta pojawiła się już w VII wieku, zwłaszcza w Europie Zachodniej, a także na Bałkanach.

6. Do Polski karp został sprowadzony między wiekiem XII a wiekiem XIII, a nastąpiło to najpewniej z hodowli czeskich i morawskich.

7. Rocznie połów karpia sięga aż 200 tys. ton. Jest to wynik mierzony z całego świata.

8. W Polsce karp stanowi aż połowę z całości odławianych ryb z wód słodkich. Przez wędkarzy gatunek ten uważany jest za rybę, która jest waleczna, a także przebiegła.

9. Największy karp, jakiego udało się złowić w Polsce, ważył aż ponad 34 kg.

10. Ciało tej ryby jest wrzecionowate i wydłużone, a jego przekrój poprzeczny jest niemal okrągły.

11. Otwór gębowy dolny jest mięsisty i wyposażony w 2 pary wąsików.

12. Karp pokryty jest przez łuski cykloidalne, które są duże i mocno osadzone na ciele ryby.

13. Płetwa grzbietowa tego zwierzęcia jest bardzo długa.

14. Grzbiet tej ryby jest zazwyczaj ciemny, w kolorze szarozielonym lub w kolorze, który jest połączeniem zielonego i brązowego.

15. Karp posiada płetwy parzyste i płetwy nieparzyste.