Ameryka Południowa

40 Ciekawostek Dla Dzieci o Ameryce Południowej

Ameryka południowa dla dzieci

Ameryka Południowa jest czwartym co do wielkości kontynentem pod względem wielkości i piątym co do wielkości kontynentem pod względem liczby ludności. Na kontynencie południowoamerykańskim znajduje się 13 krajów niezależnych i 2 zależne. Kontynent ten znajduje się na półkuli zachodniej i głównie na półkuli południowej. Oto 40 interesujących ciekawostek o Ameryce Południowej, które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci i młodzieży.

1. Mieszka tutaj 418 milionów ludzi (2022).

2. Największy kraj: Brazylia. Kraj ten zajmuje ponad połowę powierzchni kontynentu. Czy wiesz, że Brazylia jest tylko nieznacznie mniejsza niż USA?

3. Największe miasto: Sao Paolo w Brazylii. Z ponad 20 milionami mieszkańców. Sao Paulo jest również jednym z 10 największych miast na świecie.

4. Najmniejszy kraj: Surinam. Kraj ten jest jednym z 10 najrzadziej zaludnionych krajów na świecie.

5. Największa wyspa: Tierra del Fuego (w znaczeniu hiszpańskim: kraina ognia), na południowym krańcu Argentyny i Chile.

6. Najdłuższa rzeka: Amazonka (6 400 km długości).

7. Amazonka ma więcej wody niż pozostałe 10 największych rzek świata łącznie!

8. Najwyższa góra: Aconcagua w Argentynie. Góra (6961 metrów) położona jest w paśmie Andów.

9. Aconcagua jest uważana za drugą co do wielkości szczytów świata po Mount Everest w Azji.

10. Podczas gdy południowoamerykańskie lasy deszczowe są jednymi z najbardziej wilgotnych miejsc na ziemi, pustynia Atacama w Chile uważana jest za najbardziej suche miejsce na ziemi.

11. Podczas gdy większość Ameryki Południowej została wyzwolona z kolonialnych potęg Hiszpanii i Portugalii, dwa niewielkie obszary kontynentu nadal zarządzane są przez kraje europejskie, a pod względem dochodu na głowę mieszkańca są najbogatszymi obszarami kontynentu. Gujana Francuska znajduje się na północnym wybrzeżu kontynentu, natomiast u wschodniego wybrzeża Argentyny Wyspy Falklandzkie, są brytyjskim terytorium zamorskim.

12. Uważa się, że lasy deszczowe Amazonii charakteryzują się największą bioróżnorodnością na świecie, z setkami różnych gatunków zwierząt, około trzydzieści tysięcy gatunków roślin i 2,5 miliona różnych gatunków owadów.

13. Religia jest ważną częścią kultury w Ameryce Południowej.

14. Około 90% ludzi identyfikuje się jako chrześcijanie, z czego 82% uważa się za chrześcijan rzymskokatolickich.

15. La Paz jest uważana za najwyższą stolicę administracyjną na świecie, a na wysokości 3 640 m n. p. m.

16. Ameryka Południowa jest domem dla wielu unikatowych gatunków zwierząt, takich jak leniwce, jaguary, tapiry i wiele różnych gatunków tukanów i papug.

17. W Ameryce Południowej znajduje się także najgłębsze jezioro na kontynencie, Jezioro Titicaca. Jest ono również najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie, znajdującym się na granicy Peru i Boliwii.

18. Kontynent jest bogaty w zasoby naturalne, w tym w największe na świecie złoża srebra (w Peru), złota, i szmaragdów (w Kolumbii), oraz ogromne zasoby ropy naftowej (w Wenezueli i Brazylii).

19. Angel Falls w Wenezueli to najwyższy wodospad na świecie, z wysokością 979 metrów, gdzie woda spada z bezpośredniego, nieprzerwanego lotu na 807 metrów.

20. Tango, jeden z najbardziej znanych tańców latynoamerykańskich, narodził się na przełomie XIX i XX wieku w dzielnicach robotniczych Buenos Aires w Argentynie.

21. W Ameryce Południowej istnieje wiele różnych ekosystemów, od tropikalnych lasów deszczowych po mroźne krainy Patagonii.

22. Kontynent ten jest również domem dla Cieśniny Magellana, jednego z najważniejszych szlaków morskich przed otwarciem Kanału Panamskiego.

24. W kulturze południowoamerykańskiej istotną rolę odgrywają festiwale, takie jak słynny karnawał w Rio de Janeiro, uważany za największe tego typu wydarzenie na świecie.

25. Ameryka Południowa ma silnie rozwinięte tradycje kulinarne, z takimi daniami jak ceviche z Peru, asado z Argentyny czy feijoada z Brazylii.

26. Kontynent ten był domem dla wielu starożytnych cywilizacji, w tym Imperium Inków, które zbudowało rozległą sieć dróg i imponujące miasto Machu Picchu, które przetrwało do dzisiaj i jest jednym z Nowych Siedmiu Cudów Świata.

27. W Brazylii znajduje się archipelag Fernando de Noronha, który jest uważany za jeden z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie ze względu na przejrzystość wody i bogatą faunę morską.

28. Język keczua, który był językiem Imperium Inków, jest nadal używany przez kilka milionów osób w Andach, co świadczy o trwałości kultury rdzennych Amerykanów.

29. Rzeka Parana w Ameryce Południowej jest drugą co do długości na kontynencie i jest kluczowym źródłem energii hydroelektrycznej, zwłaszcza dla Itaipu, jednej z największych tam na świecie, która znajduje się na granicy Brazylii i Paragwaju.

30. Ameryka Południowa ma niezwykle różnorodny klimat, od tropikalnego w Amazonii po subpolarny w południowej Patagonii, co wynika z dużego zróżnicowania geograficznego.

31. Charakterystyczne dla kontynentu są również andyjskie wielbłądowate, takie jak alpaki, lamy i wikunie, które są hodowane dla wełny i mięsa.

32. Kontynent południowoamerykański jest także znany z produkcji wina, zwłaszcza w Chile i Argentynie, które są uważane za światowe potęgi w tej dziedzinie.

33. Galapagos, należące do Ekwadoru, to archipelag wulkaniczny na Pacyfiku znany z gigantycznych żółwi i unikalnej fauny, która zainspirowała Charlesa Darwina do opracowania teorii ewolucji przez dobór naturalny.

34. Pustynia Atacama w Chile jest tak sucha, że w niektórych jej częściach nie odnotowano opadów deszczu od ponad 400 lat. Jednakże, mimo tych ekstremalnych warunków, niektóre gatunki roślin i zwierząt przystosowały się do życia w tych trudnych warunkach.

35. W Brazylii znajduje się budynek kongresu narodowego, zaprojektowany przez sławnego architekta Oscara Niemeyera, który jest uważany za ikonę nowoczesnej architektury.

36. Muzyka jest integralną częścią kultury Ameryki Południowej, z popularnymi stylami takimi jak samba, bossa nova, merengue, salsa, cumbia i reggaeton, które mają swoje korzenie na tym kontynencie.

37. Wenezuela słynie z „relámpago del Catatumbo” czyli „Błyskawicy Catatumbo”, fenomenu atmosferycznego, gdzie nad jeziorem Maracaibo można zaobserwować niemal nieustanne burze z piorunami.

38. Kolumbia jest największym na świecie producentem szmaragdów, a Brazylijskie Minas Gerais słynie z ekstrakcji różnego rodzaju kamieni szlachetnych.

39. Gujana jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można znaleźć unikalny różowy piasek na swoich plażach, co jest wynikiem naturalnego rozbicia i wymywania minerału o nazwie granat.

40. Patagonia w Argentynie i Chile jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można obserwować lodowce przesuwające się wprost do oceanu.

Najwyższe góry w Ameryce Południowej

Na początek poznajcie Andy – najdłuższy łańcuch górski na naszej planecie. Wyobraźcie sobie smoka, który zwinął się w gigantyczną kłębisko i tak śpi sobie, rozciągnięty przez cały kontynent. Andy to właśnie taki smok ziemi, który ma na swoich plecach tysiące szczytów, głębokich dolin i lodowców, które lśnią w słońcu jak diamenty.

Aconcagua – Królowa wśród Szczytów

Ale wśród tych wszystkich górskich olbrzymów jest jedna królowa, która nosi koronę najwyższego szczytu w Ameryce Południowej. To Aconcagua! Ma ona 6,961 metrów wysokości – to więcej niż 19 tysięcy stóp! Wyobraźcie sobie, jak stoisz na szczycie i patrzysz w dół na świata, gdzie chmury są poniżej ciebie, a niebo jest tak blisko, że możesz niemal dotknąć niebieskiej welonu.

Legendy Górskich Duchów

Ludzie, którzy mieszkają u stóp Andów, opowiadają stare legendy o duchach gór, strażnikach tajemnic i skarbów ukrytych wśród skalistych zboczy. Mówią, że każda góra ma swojego ducha, który dba o wszystkie rośliny, zwierzęta i rzeki.

Wspinaczka pełna Przygód

Ale zdobycie tak wysokich gór to nie jest łatwa sprawa. Trzeba być silnym, zarówno na ciele, jak i na duchu, mieć odpowiedni sprzęt i szanować przyrodę. Wspinacze muszą przemierzać śliskie ścieżki, przekraczać lodowce i uważać na zmienne pogody.

Największa dżungla w Ameryce Południowej

Amazonia – Królowa Dżungli

Na początek odwiedzimy Amazonię – niesamowite, bujne królestwo, które jest jak tętniąca życiem układanka, pełna kolorów i dźwięków. To największy las deszczowy na naszej planecie. Amazonka, ogromna rzeka, jest jak krwioobieg tej dżungli, dostarczająca wody tysiącom roślin i zwierząt.

Spotkania z Dziką Przyrodą

W Amazonii możecie spotkać tyle różnych zwierząt, że nawet nie da się ich wszystkich policzyć! Są tu leniwce, które powoli wspinają się na wysokie drzewa, kolorowe papugi ara, które rozświetlają niebo swoimi piórami, a także jaguary, krótko mówiąc, wielkie koty, które są mistrzami w ukrywaniu się wśród liści.

Sekrety Wysokich Drzew

W tej dżungli drzewa sięgają chmur, a ich korony tworzą coś w rodzaju zielonego dachu nad światem. To coś, co nazywamy „baldachimem”. A pod tym baldachimem jest tak wiele życia! Małe rośliny, które zdobywają światło słoneczne, i miliony owadów, które brzmią jak orkiestra grająca muzykę dżungli.

Rzeki Pełne Tajemnic

W dżunglach Ameryki Południowej znajduje się też mnóstwo tajemniczych rzek i strumieni. Czy wiecie, że niektóre z tych wód są domem dla piranii i delfinów rzecznych? Tak, delfinów! Nazywane są delfinami amazońskimi i mają uroczy różowy kolor.

Nocne Życie w Dżungli

Gdy słońce zachodzi, dżungla ożywa na nowo. W nocy możecie usłyszeć koncerty cykad, hukanie małp oraz szelesty, które zdradzają nocnych wędrowców. A niebo? Nigdzie indziej nie zobaczycie tylu gwiazd!

Opiekunowie Dżungli

Ludzie, którzy żyją w dżungli od setek lat, nazywani są jej opiekunami. Oni wiedzą, jak z niej korzystać, nie wyrządzając krzywdy. Uczą nas, jak ważne jest, by chronić te niezwykłe miejsca.

Najdziwniejsze zwierzęta w Ameryce Południowej

1. Leniwiec – Powolny Acz Uroczy

Pierwszym przystankiem w naszej przygodzie jest spotkanie z leniwcem. To wolno poruszające się stworzenie, które większość swojego życia spędza zawieszone na drzewach głową w dół! Posiada długie pazury, które są jak haki do wieszania na gałęziach, a jego powolny tryb życia pomaga mu ukrywać się przed drapieżnikami.

2. Tukan – Ptak z Gigantycznym Dziobem

Kolejna niespodzianka to tukan, ptak z bajkowo kolorowym i ogromnym dziobem, który wygląda jakby był za duży dla jego ciała. Ale nie dajcie się zwieść! Ten dziób jest lekki i pełni wiele funkcji, od zbierania pokarmu po przyciąganie partnera.

3. Kapibara – Olbrzymi Gryzoń

Spotkajcie kapibarę, największego gryzonia świata! Ten spokojny mieszkaniec mokradeł wygląda jak ogromna świnka morska i uwielbia wodne kąpiele. To prawdziwy przyjaciel dla wielu innych zwierząt, które często odpoczywają na jego szerokim grzbiecie.

4. Ameiwa – Zaskakujący Jaszczur

Ameiwa może wyglądać jak typowy jaszczur, ale kiedy czuje się zagrożony, staje na dwóch nogach i zaczyna biec! Tak, biec! To jedno z nielicznych jaszczurek, które mają taką umiejętność.

5. Sępy Królewskie – Władcy Niebios

Choć sępy mogą wydawać się ponure, sępy królewskie to prawdziwi arystokraci wśród ptaków. Mają niesamowicie szerokie skrzydła, które pozwalają im szybować wysoko w niebie, i niezwykłe, kontrastowe upierzenie.

6. Rzekotka Drzewna – Mała i Kolorowa

Wśród liści można dostrzec rzekotkę drzewną. Te malutkie żabki mają niesamowite kolory – od jasnozielonych po niebieskie, różowe, a nawet żółte! Ale uwaga, ich piękno jest zwodnicze – niektóre z nich są bardzo trujące!

7. Mrówkojad – Specjalista od Mrówek

Nasz kolejny bohater to mrówkojad, którego długi, lepki język jest doskonałym narzędziem do łapania tysięcy mrówek i termitów. Mrówkojad nie posiada zębów, ale kto by ich potrzebował, mając taki język?