Ameryka Południowa

Zaskakujące informacje o mieście Lima

centrum miasta

Prawie każdy, kto przyjeżdża do Peru musi zatrzymać się w Limie. Nawet od czasów przed-hiszpańskich Lima służyła jako miejsce administracyjne, gdzie podejmowane są ważne decyzje.

Lima jest stolicą Republiki Peru i znajduje się w centralnej części regionu przybrzeżnego kraju. Miasto jest częścią rozbudowanego ekosystemu, który obejmuje rzeki Chillón, Lurín i Rímac. Z miasta rozciąga się malowniczy widok na Ocean Spokojny.

Oto kilka ciekawostek i mało znanych informacji na temat miasta.

Lima jest piątym co do wielkości miastem w Ameryce Południowej, zamieszkiwanym przez około 9 milionów ludzi na obszarze metropolitalnym.

Jest drugą co do wielkości stolicą na pustyni po Kairze w Egipcie. Miasto położone jest na pustynnym pasie pomiędzy Oceanem Spokojnym i Andami.

Miasto zajmuje powierzchnię 2700 kilometrów kwadratowych i posiada linię brzegową o długości 80 kilometrów.

Lima jest połączona z peruwiańską wyżyną za pomocą centralnej autostrady, która przecina malownicze krajobrazy.

Historia Limy sięga tysięcy lat przed podbojem. W rzeczywistości można zobaczyć ślady starszych kultur, które zamieszkiwały pustynię i umożliwiły wodzie dotarcie do całego miasta poprzez wybudowane przez nie kanały.

Przed Inkami dominującą kulturą w Limie były Yschmas, które pozostawiły ślady po swoich świątyniach i ośrodkach administracyjnych, takich jak Pachacamac – zdumiewające archeologiczne sanktuarium na południowym wybrzeżu miasta – czy Huaca Pucllana, w samym sercu Miraflores.

Będąc miastem pustynnym, nigdy nie doświadcza prawdziwego deszczu. Raczej doświadcza mżawek.

Lima została założona 18 stycznia 1535 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Pizarro.

Kaplica Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Rimac w centrum Limy jest nadal nazywana przez peruwiańskich wiernych najmniejszym kościołem na świecie, ponieważ posiada wszystkie cechy normalnego rozmiaru kościoła: ołtarz główny, sklepienie, wieże, obrazy i ambonę.

Dla turystów dostępny jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w Parque Central de Miraflores. Należy pamiętać, że połączenie internetowe może być zawodne.

Lima była nazywana La Ciudad de los Reyes, co tłumaczy się jako „Miasto królów”. Stolica Perú stała się stolicą wicekróla Perú, aż do uzyskania przez Perú niepodległości. Lima miała długą i czasami niespokojną przeszłość, ale obecnie przeżywa bardziej stabilne czasy.

Jeśli chcesz przeżyć wakacje, o których nigdy nie zapomnisz, wybierz Limę. Będąc przy nim, upewnij się, że zrobisz  fantastyczne zdjęcia.