Ameryka PołudniowaCiekawostki

Mało znane informacje i ciekawostki o mieście Santiago w Chile

Santiago

Santiago, stolica Chile i regionu Metropolitalnego de Santiago, nad rzeką Mapocho. Jest to serce polityczne, handlowe i finansowe kraju, choć Valparaiso jest siedzibą chilijskiego kongresu od 1990 roku.

Duża część chilijskiego przemysłu jest dystrybuowana wśród innych miast, ale Santiago jest aktywnym centrum produkcyjnym. Produkowane są tekstylia, żywność, odzież, obuwie i inne towary.

W mieście znajdują się również duże odlewnie żelaza i stali, które posiadają metro i międzynarodowe lotnisko.

Miasto zostało założone i nazwane Santiago de Nueva Estremadura 12 lutego 1541 roku przez Pedro de Valdivia.

Założone zgodnie z planem Valdivii w układzie siatkowym pomiędzy wzgórzem Santa Lucía i Mapocho, potok górski, Santiago rozprzestrzenił się na szerokiej równinie doliny i jest dziś jednym z największych miast w Ameryce Południowej.

Santiago, nazywane miastem Wzgórz Wyspiarskich, liczy 6,2 mln mieszkańców mieszkających na obszarze 641 km2.

Region metropolitalny Santiago jest podziałem administracyjnym, który obejmuje nie tylko stolicę Chile, ale również większość węzłów handlowych i administracyjnych kraju, jak również międzynarodowe lotnisko Arturo Merino Benítez. Region metropolitalny liczy 7,2 mln ludzi na powierzchni 2030 km2.

Gęstość zaludnienia jest o wiele większa w stolicy Chile. Jest to średnio 9600 osób na kilometr kwadratowy.

Chile uzyskało niepodległość od Hiszpanii 18 września 1810 roku.

W okresie kolonialnych rządów hiszpańskich wzrost był powolny.

Santiago jest centrum kolei państwowych. Autostrady i drogi łączą miasto z portami San Antonio na zachodzie i Valparaíso na północnym zachodzie, zapewniając tym samym ujście do Oceanu Spokojnego.

Miasto posiada system metra, a usługi lotnicze są świadczone przez międzynarodowe lotnisko w Pudahuel i lotnisko w Los Cerrillos, które obsługuje loty krajowe.

Życie kulturalne miasta jest kosmopolityczne, a jego rodzime instytucje wykazują silne wpływy europejskie i północnoamerykańskie.

W mieście znajdują się Archiwa Narodowe oraz liczne biblioteki i muzea.

Jednym z najbardziej niewiarygodnych miejsc w Santiago jest słynne mauzoleum klaunów w południowej części Cementerio General. Wyróżnia się kolorowymi dekoracjami.

Naukowcy odkryli skamielinę nieznanej rasy dinozaurów w Santiago w kwietniu 2015 roku. Zespół chilijskich naukowców odkrył zestaw skamieniałości należących do dinozaura, który wyglądał jak platypus. Nazywany „Chilesaurus diegosuareza”, naukowcy wierzyli, że istota ta wędrowała wokół Patagonii 145 milionów lat temu, w późniejszej części okresu jurajskiego.

Instytucje edukacyjne to Uniwersytet Chile (założony w 1842 r.), Katolicki Uniwersytet Chile (1888 r.) i Państwowy Uniwersytet Techniczny (1947 r.).

Pomimo statusu Santiago jako stolicy kraju, Kongres Narodowy spotyka się nie w Santiago, ale w Valparaíso, 140 km na północny zachód.