AzjaCiekawostki

Jokohama – Informacje i ciekawostki

Jokohama

Drugie pod względem gęstości zaludnienia miasto Japonii, Yokohama, do niedawna było tylko małą wioską rybacką. To właśnie wtedy Japonia zaczęła handlować z innymi krajami na całym świecie – w połowie XIX wieku, miasto naprawdę zaczęło się rozwijać. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Jokohamie.

Ciekawostki o Jokohamie

1. Jokohama i Tokio są rywalami. Jeśli zapytacie kogokolwiek z Jokohamy, to powiedzą wam, że Jokohama jest lepsza od Tokio.

2. Liczba ludności Jokohamy, licząca 3,7 miliona osób, jest na tyle duża, że sama w sobie czyni z Jokohamy jedno z największych miast świata.

3. Pierwsza japońska gazeta codzienna, lampy uliczne zasilane gazem i linie kolejowe zostały tu wprowadzone na początku lat 70-tych XIX wieku, a miasto zostało również docenione na arenie międzynarodowej poprzez włączenie go do słynnej powieści przygodowej Julesa Verne’a wydanej w 1873 roku, „Around the World in Eighty Days”.

4. Metro Miejskie zostało otwarte w 1972 roku, podczas gdy system tramwajów i trolejbusów został zamknięty w tym samym czasie. Największy projekt urbanistyczny Minato Mirai 21 rozpoczął się w 1983 roku na terenach zrekultywowanych.

5. Samuel Cocking, kupiec z Wielkiej Brytanii, zbudował pierwszą elektrownię w mieście pod koniec lat 80-tych XIX wieku, która później stała się bazą Yokohama Cooperative Electricity Light Company.

6. Wraz ze wzrostem handlu przyszedł wyższy standard życia, ponieważ zamożne rodziny przeniosły się do miasta. Jednak nie tylko zamożni napływali do miasta, ponieważ fabryki te potrzebowały również robotników. Przybyli ludzie z całego kraju, a także z Korei, co doprowadziło do powstania największego w tym czasie w Japonii slumsu Kojiki-Yato, w którym mieściły się wszystkie te zakłady.

7. Jokohama i jej ogromny port są przemysłowym sercem Japonii. W latach 60-tych XX wieku Jokohama przedstawiła śmiały plan przekształcenia swojego przemysłowego krajobrazu miejskiego w futurystyczne miasto rywalizujące z Tokio.

8. Wybudowano linie kolejowe, zburzono magazyny i stworzono wyspy stworzone przez człowieka.

9. Minato Mirai, dosłownie „przyszły port” jest ikoną Yokohamy. Jest to obszar biurowy, rozrywkowy, handlowy i kulturalny na Zatoce Tokijskiej. Wiele z najlepszych atrakcji Yokohamy znajduje się w tej okolicy.

10. Yokohama Chinatown szybko się rozwinęła, po tym jak port Yokohama był jednym z pierwszych japońskich portów otwartych na handel zagraniczny w 1859 roku. Stał się rezydencją wielu chińskich kupców, którzy osiedlili się w mieście. Dziś w tym rejonie jest więcej przedsiębiorstw niż faktycznych mieszkańców.

11. Przy wejściach do Chinatown stoją cztery kolorowe bramy, a w obrębie Chinatown znajduje się jeszcze pięć bram. Kanteibyo jest krzykliwie kolorową świątynią w centrum Chinatown. Zbudowana w 1873 roku przez chińskich mieszkańców, jest poświęcona chińskiemu bogu biznesu i dobrobytu.

12. Główną atrakcją Chinatown Yokohama jest jednak kuchnia oferowana w wielu restauracjach i stoiskach gastronomicznych.

13. Wielkie trzęsienie ziemi nawiedziło Jokohamę w 1923 r., niszcząc znaczną część miasta. 30.000 osób zginęło, a prawie 48.000 zostało rannych z ówczesnej populacji 435.000 osób, w tym najbardziej śmiertelnym dniu w historii Jokohamy.

14. Miasto zostało odbudowane, a jego parki odzyskały dawną świetność, z których najbardziej znanym był popularny park Yamashita położony wzdłuż wybrzeża. Jednak naloty lotnicze w czasie drugiej wojny światowej w 1945 r. zniszczyły ponownie znaczną część miasta.