Ameryka PołudniowaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Urugwaju – Piękne zdjęcia z Urugwaju

Ukryty klejnot Ameryki Południowej gości jedne z najsławniejszych miejsc na świecie i zrelaksowany styl życia. Urugwaj, drugi najmniejszy kraj na kontynencie, od dawna pozostawał w cieniu politycznym i gospodarczym sąsiednich republik Brazylii i Argentyny, z którymi łączy go wiele podobieństw kulturowych i historycznych. Na mapie, otoczony przez swoich dużych sąsiadów, Urugwaj wydaje się malutki. Jest tutaj pięć razy więcej ziemi niż w Holandii i pięć razy mniej mieszkańców. Oto lista ciekawostek, informacji i faktów o Urugwaju.

Informacje o Urugwaju

1. Urugwaj wyróżnia się w Ameryce Łacińskiej tym, że jest społeczeństwem egalitarnym i charakteryzuje się wysokim dochodem na mieszkańca, niskim poziomem nierówności i ubóstwa oraz niemal całkowitym brakiem skrajnego ubóstwa.

2. Oficjalna nazwa kraju brzmi República Oriental del Urugwaj (Wschodnia Republika Urugwaju).

3. Nazwa Urugwaj pochodzi od rzeki Urugwaj, co oznacza „rzekę malowanych ptaków” w języku Guarani. Rzeka zaczyna się w Brazylii, a kończy w dorzeczu Rio de la Plata, który tworzy granicę wodną między Urugwajem a Argentyną.

4. Urugwaj, niepodległy kraj od 1828 roku, silnie związany z Wielką Brytanią, Francją i Włochami, rozwijał się przez większą część XX wieku jako jedno z bardziej postępowych społeczeństw Ameryki Łacińskiej

5. Urugwaj jest najmniej skorumpowanym krajem Ameryki Łacińskiej. Zajmuje pierwsze miejsce w regionie pod względem demokracji, pokoju, braku korupcji, jakości życia, e-administracji, wolności prasy, wielkości klasy średniej, dobrobytu i bezpieczeństwa.

6. W lipcu 2013 roku Bank Światowy umieścił Urugwaj na liście krajów o wysokim dochodzie. Do 2016 r. dochód narodowy brutto na mieszkańca wynosił 16 722 USD. W Polsce wynosił on 13 823 USD

7. Do 1985 roku krajem rządziła dyktatura wojskowa. W 2009 r. generał Gregorio Conrado Álvarez, ostatni dyktator kraju, został skazany na 25 lat więzienia za 37 przypadków morderstw i naruszeń praw człowieka.

8. Ponad połowa z 3,3 mln mieszkańców kraju mieszka w stolicy, Montevideo.

9. Surinam jest jedynym krajem w Ameryce Południowej, który jest mniejszy niż Urugwaj.

10. Umiarkowane ubóstwo wzrosło z 32,5% w 2006 r. do 9,4% w 2016 r., podczas gdy skrajne ubóstwo praktycznie zniknęło: w tym samym okresie spadło z 2,5% do 0,2%.

11. Urugwaj ma wilgotny, umiarkowany klimat. Jednak ze względu na brak pobliskich gór, które pełnią rolę barier pogodowych, wszystkie lokalizacje są szczególnie podatne na gwałtowne zmiany pogody.

12. Urugwaj został odkryty przez hiszpańskiego Adelantadosa pod koniec XVI wieku i był częścią Zjednoczonych Prowincji rzeki De la Plata do 1811 roku.

13. Kiedy Buenos Aires wydalił ostatniego wicekróla, Baltasar Cisneros, stolica wicekrólekcji przeniosła się do Montevideo. Marynarka wojenna rebeliantów wypłynęła z Buenos Aires, próbując pokonać hiszpańskie wojska w tym mieście, wspomagane przez lokalne oddziały rebeliantów.

14. Argentyńska wojna domowa, która spustoszyła ten kraj w XIX wieku, nie była obca Urugwajowi, który wkrótce dał początek dwóm przeciwstawnym partiom: liberałom i czerwonym, co w końcu doprowadziło do wojny domowej w Urugwaju.

15. Hymn narodowy Urugwaju, który trwa ponad pięć minut, jest najdłuższym na świecie hymnem narodowym w czasie występów.

Ciekawostki o Urugwaju

16. José Mujica, prezydent Urugwaju w latach 2010-2015, przekazał 90% swoich dochodów na cele charytatywne i zyskał przydomek najuboższego prezydenta świata.

17. Przy średniej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 4,54% w latach 2003-2016, dobre wyniki gospodarcze Urugwaju zapewniły mu większą odporność gospodarczą na wstrząsy zewnętrzne.

18. Najwyższym punktem w Urugwaju jest Cerro Catedral na wysokości zaledwie 514 metrów nad poziomem morza.

19. Urugwaj jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który znajduje się całkowicie poza obszarem tropikalnym.

20. Każdy dom w Urugwaju ma swoją unikalną nazwę.

21. Podobno jest to miejsce narodzin tanga (podobnie jak Argentyna).

22. Urugwaj, z zaledwie 46% ludności katolickiej, jest jednym z najmniej religijnych krajów Ameryki Łacińskiej.

23. Urugwajczycy dwukrotnie wygrali Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Byli pierwszymi gospodarzami i zwycięzcami turnieju w 1930 r. i wygrali go ponownie w 1950 r.

24. W 2009 roku Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie, który zapewnił każdemu uczniowi bezpłatny dostęp do laptopa i sieci bezprzewodowej.

25. Urugwaj był pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który jako pierwszy ustanowił państwo opiekuńcze.

Piękne zdjęcia z Urugwaju