Ciekawostki

10 Ciekawostek i Zaskakujących Informacji o Kawkach

kawka

Kawka to ptak koloru czarnego, który zamieszkuje, głównie Europę i Azję. W Polsce można je spotkać szczególnie zimą, kiedy to przylatują z północy i wschodu. Poniżej 10 ciekawostek o kawkach:

1. Kawka to ptak, który często występuje kulturze innych krajów. W utworze „Opera żebracza”, jest ona symbolem złodziejstwa i chciwości. W Walii natomiast jest uważana za święte zwierzę z powodu tego, że zakładała gniazda na wieżach kościelnych.

2. Kawka to ptak o średniej wielkości, jej długość to maksymalnie 39 cm, a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 73 cm.

3. Dieta kawki jest bardzo różnorodna. Obejmuje ona różne owady i owoce lub po prostu to co znajdzie na drzewach lub śmietniskach. Czasami poluje one w locie, gdzie potrafi uchwycić małego ptaka lub nietoperza.

4. Kawka ma powszechną opinię złodziejki, gdyż często interesuje ją błyszczące przedmioty na przykład biżuteria, którą potrafi ukraść.

szukanie jedzenia

5. Gniazda kawki często można znaleźć w różnego rodzaju szczelinach, a ciekawym przykładem może być komin domku jednorodzinnego. Gniazdo zbudowane jest przeważnie z suchej trawy, patyków, a nawet sierści zwierząt.

6. Kawki po około jednym roku życia łączą się w pary w celu osiągnięcia potomstwa. Najczęściej z gnieździe może znaleźć się do 6 jaj, które samica wysiaduje około 17 dni. Pisklęta osiągają samodzielność po kilku tygodniach.

7. Kawka może niczym papuga nauczyć się i mówić jak człowiek. Niestety są to zazwyczaj tylko pojedyńcze słowa.

8. Kawka została po raz pierwszy sklasyfikowana w XVIII wieku przez Karola Linneusza.

9. Kawki łączą się w duże stada, w których panuje hierarchia. Przykładowo samiec, który znajduje się na samym szczycie może połączyć się z samicą, która również znajduje się najwyżej w hierarchii samic.

10. Kawki mają swój system porozumiewania się poprzez wydawanie różnych dźwięków. Piskliwe i metaliczne krakanie to zwyczajna rozmowa, kiedy zaś ostrzegają inne ptaki przed niebezpieczeństwem ich odgłosy są długie i ochrypłe.