Ameryka PółnocnaCiekawostki

22 ciekawostki o Hawajach

hawaje

1. Stan Hawaje składa się z ośmiu głównych wysp: Niihau, Kauai, Oahu, Maui, Molokai, Molokai, Lanai, Kahoolawe i Big Island of Hawaii.

2. Hawaje to najbardziej odizolowane skupisko ludności na powierzchni ziemi. Hawaje znajdują się w odległości 3900 km od Kalifornii, 6200 km od Japonii, 7900 km od Chin i 8500 km od Filipin.

3. Podmorskie wulkany, które wybuchły tysiące lat temu, utworzyły wyspy Hawaje.

4. Hawaje jest jedynym stanem, w którym rośnie kawa.

5. Od wschodu do zachodu Hawaje są najszerszym stanem w Stanach Zjednoczonych.

6. Ponad jedna trzecia dostaw ananasów na świecie pochodzi z Hawajów.

7. W alfabecie hawajskim znajduje się tylko 12 liter: A, E, I, O, U: H, K, L, M, N, N, P, W, I, O, U

8. Archipelag hawajski składa się z ponad 130 rozproszonych miejsc, rozciągających się na długości około 2500 km od Atol Kure na północy na wyspę Hawaje na południu.

9. Pierwszym azjatyckim Amerykaninem w Senacie Stanów Zjednoczonych był Hiram Fong. W 1959 r. Fong, potomek wywodzący się od chińskich imigrantów, został wybrany do Senatu.

10. Hawaje byli 50. państwem przyjętym 20 sierpnia 1959 roku.

11. Hawaje ma swoją własną strefę czasową

12. Wszystkie minerały podziemne należą do stanu. Poza wodą państwową, niektórymi kamieniami i drobnymi granitami oraz minerałami półszlachetnymi, istnieje niewiele podziemnych minerałów.

13. Hawaje jest jedynym amerykańskim stanem, gdzie komercyjnie rośnie kawa, kakao i ziarna wanilii. Uprawa pojedynczej fasoli waniliowej może potrwać do pięciu lat.

14. Aloha jest jednym z czterech miejsc, gdzie zakazane są billboardy. (Inne to Alaska, Maine i Vermont)

15. Zakazane są również węże. Jedyne legalne węże znajdują się w ogrodach zoologicznych.

16. Wielka Wyspa powiększa się każdego roku o ponad 42 akrów – dzięki wulkanowi. Erupcja trwa od 30 lat. Mauna Loa, jeden z największych na świecie wulkanów, znajduje się również na Wielkiej Wyspie. Astronauci ćwiczyli tutaj kiedyś podróż księżycową, spacerując po utwardzonych polach lawy. Ostatnio sześciu badaczy finansowanych przez NASA spędziło miesiące na północnym zboczu, symulując pracę na stacji kosmicznej na Marsie.

17. Niihau, siódma co do wielkości wyspa na Hawajach, jest domem dla zaledwie 130 mieszkańców, bez samochodów i brukowanych dróg.

18. Na wyspie Maui znajduje się wiele znanych atrakcji, takich jak krater Haleakala, stare miasto Lahaina, droga do Hany i plaży Kaanapali.

19. Zatoka Hulope, położona na wyspie Kaho’ olawe, jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie.

20. W wieku 800.000 lat Wielka Wyspa jest najmłodszą z sieci wyspiarskiej. Była to jednak pierwsza wyspa odkryta przez Polinezyjczyków.

21. W centrum wyspy dominują dwie najwyższe góry Pacyfiku – Mauna Kea i Mauna Loa.

22. Większość orzechów makadamia uprawiana jest na Wyspie Hawajskiej.

Znasz inne ciekawostki o Hawajach? Podziel się nimi w komentarzu.

Czytaj dalej: Ciekawostki o stolicy Hawajów