Ameryka PółnocnaCiekawostki

Ciekawostki i zaskakujące fakty o Honolulu

Honolulu

Honolulu jest jedynym miastem w całych Stanach Zjednoczonych, w którym znajduje się prawdziwy pałac królewski. Pałac Iolani znajduje się w samym centrum Honolulu przy ulicy 364 South King Street. Zanim w 1893 roku obalono monarchię hawajską, w Pałacu Iolani mieszkał król Kalakaua i królowa Lili’uokalani. Po zamachu stanu, pałac był używany jako budynek rządowy, aż do czasu, gdy został odrestaurowany i otwarty dla publiczności w 1978 roku. Dziś można go odwiedzić.

Turystyka jest główną gałęzią przemysłu w Honolulu, a następnie eksport produktów rolnych (głównie ananasów).

Od 2015 roku Honolulu zajęło wysokie miejsce w światowych rankingach dotyczących żywotności, a także drugie miejsce w rankingu najbezpieczniejszego miasta w USA. Jest to również najbardziej zaludnione miasto Oceanii poza Australią i zajmuje drugie miejsce po Auckland jako najbardziej zaludnione miasto w Polinezji.

Na Hawajach był zamach stanu. W 1893 roku grupa antymonarchiczna obaliła rząd, marząc o tym, by zostać zaanektowanym przez Stany Zjednoczone. Kiedy to się stało, Honolulu zyskał dwie rzeczy – hotele i kurorty, oraz obecność wojskową USA.

Honolulu tłumaczy w języku angielskim na „osłoniętą zatokę”.

Obszar Honolulu został zbombardowany przez Japonię w niespodziewanym ataku na nieprzygotowaną bazę marynarki amerykańskiej w Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku. Akcja ta zmusiła Stany Zjednoczone do przystąpienia do II wojny światowej. „Remember Pearl Harbor” stał się słynnym amerykańskim hasłem wojennym.

Honolulu oznacza „chroniony port” lub „spokojny port”. Dawna nazwa to Kou, dzielnica obejmująca w przybliżeniu obszar od Nuuanu Avenue do Alakea Street i od Hotel Street do Queen Street, która jest sercem obecnej dzielnicy śródmiejskiej. Miasto jest stolicą Wysp Hawajskich od 1845 roku i zyskało historyczne uznanie po ataku Japonii na Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku, w pobliżu miasta.

Pałac Iolani otrzymał oświetlenie elektryczne na cztery lata przed powstaniem Białego Domu.

Forbes stawia Honolulu na drugim miejscu, z 60 godzinami marnotrawstwa czasu w ruchu drogowym na osobę rocznie.

Honolulu ma ponad 33 świątynie buddyjskie.

Honolulu jest głównym centrum finansowym wysp i Oceanu Spokojnego. Liczba ludności Honolulu wynosiła 337.256 mieszkańców w spisie powszechnym z 2010 roku, podczas gdy liczba mieszkańców Honolulu CCD wynosiła 390.738, a liczba ludności skonsolidowanego miasta i powiatu 953.207.

Już w 1814 roku Rosja próbowała się wprowadzić, a rosyjscy żołnierze zbudowali bastion na skraju portu. Flaga brytyjska została podniesiona w 1843 roku, a siły francuskie zajęły Honolulu w 1849 roku. Za każdym razem kontrola wracała do niezależnego, rodzimego królestwa bez rozlewu krwi. W 1898 r. grupa Amerykanów zakończyła projekt – aneksja do Stanów Zjednoczonych. Honolulu zostało włączone jako miasto w 1907 roku.

Podczas gdy angielski i hawajski są oficjalnymi językami Hawajów, często słyszysz ludzi mówiących coś zupełnie innego, nawet w telewizji lub w reklamie. Ten mniej oficjalny język Hawajów to hawajski Pidgin, język kreolski, który rozwinął się od imigrantów z Chin, Japonii, Filipin, Portugalii i innych krajów starających się komunikować ze sobą w XIX wieku.

Waikikiki Beach przyciąga ponad 70 tys. turystów każdego dnia.

Jest to jeden z ostatnich obszarów na świecie, który został zbadany i eksploatowany przez Europejczyków. Po raz pierwszy odwiedził go brytyjski kapitan James Cook w 1778 r.

Duke Kahanamoku jest powszechnie uznawany za twórcę surfingu od mało znanej hawajskiej rozrywki do znanego na całym świecie sportu. Dorastał w Waikikiki i okolicach, ucząc się surfować i pływać na plaży Waikikiki.

Honolulu jest stolicą i największym miastem Hawajów, na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Oahu. Miasto jest prawnie współistniejące z hrabstwem Honolulu, które obejmuje całą wyspę Oahu i większość północno-zachodnich wysp hawajskich, od Nihoa do Kure Atoll, z wyjątkiem Midway.

Honolulu jest najbardziej oddalonym miastem na świecie i jest zarówno najbardziej wysuniętym na zachód, jak i najbardziej wysuniętym na południe dużym miastem Stanów Zjednoczonych.

Czytaj dalej: ciekawostki o Hawajach