Ameryka PółnocnaCiekawostki

Informacje i ciekawostki o Kostaryce dla dzieci

Kostaryka ciekawostki dla dzieci

Przedstawiamy informacje i ciekawostki o Kostaryce dla dzieci. Kostaryka jest częścią cieśniny Ameryki Środkowej i graniczy z Nikaraguą na północy, Panamą na południu, Oceanem Atlantyckim na wschodzie i Oceanem Spokojnym na zachodzie.

1. Kostaryjczycy nazywają siebie Ticos (mężczyźni) i Ticas (kobiety).

2. Ticos często określa swoich znaczących innych jako „media naranja”. Oznacza to „drugą połowę ich pomarańczy”.

3. Kostaryka posiada ponad 121 formacji wulkanicznych, z których siedem jest aktywnych.
Wulkan Poás ma drugi co do wielkości krater na świecie, a Arenal jest jednym z dziesięciu najaktywniejszych wulkanów na świecie.

4. Kostarykańskie kobiety nie przyjmują imienia męża. I zamiast tego użyj ich pełnej panieńskiej nazwy na całe życie. Dzieci biorą imię ojca, ale dodają nazwisko panieńskie matki do imienia i nazwiska.

5. Zamiast mówić kobiecie „urodziła dziecko”, Ticos mówią „ella dio a luz”. Znaczy, „dała światło”.

6. Ponad jedna czwarta gruntów w kraju jest przeznaczona na ochronę przyrody. Turyści i miejscowi uwielbiają cieszyć się i doceniać naturalne piękno Kostaryki. Rząd jest zaangażowany w utrzymanie go w ten sposób. Wszystkie te działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego przyczyniają się do tego, że 26% gruntów jest w ten czy inny sposób chronionych.

7. Ogromna różnorodność piękna przyrody, różnorodność krajobrazów i ciepłe powitanie sprawiają, że Kostaryka jest popularnym celem wycieczek turystycznych. W 2015 roku Kostaryka ustanowiła nowy rekord, witając 2,6 miliona turystów.

8. Kostaryka posiada cztery obiekty światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Aby obiekt został wybrany, musi spełniać zestaw dziesięciu kryteriów. Należą do nich Park Narodowy La Amistad, który rozciąga się wzdłuż wspólnej granicy Kostaryki i Panamy.

9. Kostaryka to 1 z 23 krajów, które zniosły swoją armię. Kostaryka rozwiązała swoją armię narodową w 1948 r. po rewolucji zbrojnej, która przewróciła istniejący rząd. Zwycięscy przywódcy utworzyli nową partię i stworzyli Konstytucję w 1949 roku.

10. Każdego ranka o 7 rano radiostacje kostarykańskie grają w hymn narodowy.

11. Jeszcze kilka lat temu noszenie spodenek było oznaką braku szacunku. A budynki rządowe nie wpuszczałyby gości, gdy nie mieli długie spodnie.

12. Kostaryka uważana jest za jedno z najbardziej cenionych miejsc na świecie pod względem ochrony środowiska.

13. Do zwiedzania jest ponad 100 obszarów chronionych, a 25% kraju posiada chronione lasy i rezerwaty.

14. Kostarykę można łatwo nazwać nieoficjalną, stolicą kolibrów. W kraju żyje ponad 52 gatunki kolibrów.

15. Kostaryka ma wyjątkowo wysoką średnią długość życia wynoszącą 79 lat i należy do najwyższych na świecie.

16. I cieszy się międzynarodowym uznaniem za nowoczesny system opieki zdrowotnej, który przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zajmuje 36. miejsce na świecie.

17. Zazwyczaj nie ma nazw ulic ani adresów. Ludzie po prostu przyzwyczajają się więc do wyznaczania kierunków przez punkty orientacyjne. Podając komuś adres domowy, Ticos zwykle mówią coś w rodzaju: „Jest to czerwony dom na południe od miejsca, w którym stoi żółty budynek”.