Ameryka Północna

17 Ciekawostek dla Dzieci o Kanadzie

flaga Kanady

Oto kilkanaście fascynujących faktów, informacji i ciekawostek o Kanadzie dla dzieci, które zostały wybrane przez naszych milusińskich.

Ludność: 35 mln osób (2016 r.)
Stolica: Ottawa 970 000 mieszkańców (2016 r.)
Nazwa: Kanada
Rząd: demokracja
Języki: angielski, francuski i angielski
Religia: głównie chrześcijanie (katolicy i protestanci)
Waluta: 1 dolar kanadyjski (CAD) = 100 centów kanadyjskich
Symbole krajowe: Liść klonowy i Bóbr

1. Kanada znajduje się w Ameryce Północnej i graniczy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Kanada i USA mają w rzeczywistości najdłuższą międzynarodową granicę na świecie. Ma długość 8891 kilometrów.

2. Do znanych kanadyjskich gwiazd należą Justin Bieber, James Cameron, Jim Carrey, Alanis Morissette, Celine Dion, Bryan Adams, Ryan Gosling, Avril Lavigne.

3. Kanada jest drugim co do wielkości krajem na świecie, po Rosji.

4. Jest krajem mało zaludnionym, większość ludzi mieszka w pobliżu granicy USA-Kanada. Znajdują się tam główne obszary miejskie, takie jak Vancouver, Quebec, Montreal.

5. Prawie 90% Kanadyjczyków mieszka w odległości 200 km od granicy Kanady z USA.

6. Najdłuższą rzeką Kanady jest rzeka McKenzie na północnym zachodzie. Rzeka ma długość 4241 km.

7. Większość kanadyjskich rodzin ma korzenie angielskie i francuskie, przez kolonizacje tego kraju przez Francuzów i Brytyjczyków, a tym samym wiele rodzin ze „starego świata” wyemigrowało do Kanady.

8. Najwyższą górą w Kanadzie jest 5959 metrowa Góra Logan na Terytorium Jukonu na granicy z Alaską.

9. Kanada ma największe wodospady według objętości wody. Są to wodospady Niagara.

kanada ciekawostki dla dzieci

10. Główne języki to angielski i francuski.

11. Kanada posiada dwa języki urzędowe: angielski i francuski. Prawie połowa ludności zna oba języki. Większość Kanadyjczyków mówi po angielsku jako pierwszy język, ale język francuski jest głównym językiem prowincji Quebec. Również w Quebecu prawie połowa ludności jest dwujęzyczna, co oznacza, że potrafi biegle posługiwać się oboma językami.

12. Największa zatoka Kanady, Zatoka Hudson, została odkryta w 1610 roku. Od XVI wieku krajem rządzili zarówno francuscy, jak i angielscy królowie. Kanada uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1867 roku.

13. Średnia długość życia wynosi 81 lat.

14. Kanada jest domem dla najdłuższej ulicy na świecie. Yonge Street w Ontario zaczyna się nad jeziorem Ontario i biegnie na północ przez Ontario do granicy z Minnesotą, w odległości prawie 2000 km.

15. Kanada ma najdłuższą linię brzegową – 202 tysięcy kilometrów.

16. Rozległe lasy Kanady są domem dla dzikiej fauny i flory, od niedźwiedzi, wilków, bobrów, jeleni i owiec po mniejsze zwierzęta, takie jak szopy, wydry i króliki. Krajowe jeziora i rzeki, które zawierają około 20 procent słodkiej wody na Ziemi, są pełne ryb takich jak pstrąg i łosoś.

17. Kanadyjczycy ciężko pracują nad ochroną rodzimej przyrody. Kanada posiada 41 parków narodowych i trzy obszary ochrony środowiska morskiego.

Czytaj dalej: Wspaniałe zdjęcia z Kanady i ciekawostki