Ameryka Północna

100 Interesujących Ciekawostek o Kanadzie

Comox Valley
Comox Valley / Kanada

Kanada to państwo w Ameryce Północnej i drugi największy kraj na świecie po Rosji. Kojarzy się z wielkimi metropoliami, ale również ze wspaniałą przyrodą. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się sto ciekawostek na jej temat.

1. Powierzchnia Kanady wynosi ponad 9 900 000 kilometrów kwadratowych i jest ona jednym z nielicznych państw na świecie, które ma dostęp do trzech oceanów.

2. Granica między Kanadą i Stanami Zjednoczonymi jest najdłuższą na świecie granicą lądową. Jej długość to 8893 kilometrów.

3. Jak na tak wielkie państwo, Kanada jest słabo zaludniona. Ilość mieszkańców to zaledwie 37 milionów osób.

4. Kanada jest monarchią konstytucyjną, której głową jest monarcha brytyjski. W kraju funkcjonuje parlament oraz premier.

5. Nazwa Kanady nawiązuje do języka rdzennych mieszkańców tych terenów. Kanata w języku plemienia Irokezów oznacza osadę.

6. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kanady jest liść klony. Znajduje się na fladze państwa, w godle i na monetach, a także niemal na wszystkich pamiątkach produkowanych w tym kraju.

7. Kanada jest tak wielkim krajem, że obowiązuje w niej sześć stref czasowych, dlatego różnica w czasie między jej wschodnią i zachodnią częścią jest dość duża.

8. W Kanadzie obowiązują dwa języki, a mianowicie angielski i francuski. Wielu obywateli tego państwa jest dwujęzycznych.

9. Stolicą Kanady jest Ottawa znajdująca się we wschodniej części prowincji Ontario. Jest stolicą od 1857 roku, o czym zadecydowała Królowa Wiktoria.

10. Kanada przez wiele lat była kolonizowana przez Anglię i Francję, stąd też dwa obowiązujące tutaj języki. Niepodległość uzyskała dopiero w 1867 roku.

11. W 1000 roku w Kanadzie pojawili się pierwsi przybysze i odkrywcy z Europy, a byli nimi Wikingowie. Dopiero na przełomie średniowiecza i renesansu swoje badania prowadzili tutaj Anglicy i Francuzi na zlecenie władców.

12. Linia brzegowa granicy morskiej Kanady jest najdłuższa linią brzegową na świecie. Jej długość to aż 202 000 kilometrów.

13. Na granicy Kanady i Stanów Zjednoczonych znajduje się wodospad Niagara, który jest największym na świecie wodospadem, biorąc pod uwagę objętość wody. Stanowi on ogromną atrakcję turystyczną dla
turystów z całego świata.

14. Wody z wodospadu Niagara zasilają dwie elektrownie wodne, z czego jedna znajduje się w Kanadzie, a druga na terenie Stanów Zjednoczonych.

15. Ponad 800 tysięcy mieszkańców Kanady ma korzenie polskie.

16. W Kanadzie znajduje się najdłuższa ulica na świecie. Nazywa się Yonge Street, ma aż 2000 kilometrów, zaczyna się nad Jeziorem Ontario i biegnie aż do granicy z Minnesotą.

17. Toronto to największe miasto w Kanadzie, które czasami błędnie nazywane jest jego stolicą. Kwitnie tutaj życie kulturalne i gospodarka, a liczba mieszkańców wynosi ponad 2 500 000 osób.

18. W Kanadzie obowiązuje prawo, na mocy którego kierowca może otrzymać mandat pochwalny, jeśli dobrze zachowuje się na drodze.

19. Około 20 procent słodkiej wody znajdującej się na Ziemi to jeziora i rzeki kanadyjskie.

20. Góra Logan jest najwyższym szczytem w Kanadzie. Znajduje się w pobliżu granicy z Alaską i ma aż 5959 metrów wysokości.

21. Mackenzie to najdłuższa rzeka w Kanadzie. Ma 4241 kilometrów i przepływa przez Prowincję Alberta oraz Terytoria Północno-Zachodnie. Jej nazwa pochodzi od Alexandra Mackenzie, który podróżował nią,
próbując dopłynąć do Pacyfiku.

22. Za rdzennych mieszkańców Kanady uznaje się Inuitów, Metysów oraz Indian. Indianie w Kanadzie różnią się w zależności od zamieszkiwanego regionu. Dzieli się ich na przykład na Grupę Doliny św. Wawrzyńca, Grupę Arktyczną czy Grupę Preriową.

23. Dzieci piszące listy do św. Mikołaja, mogą je wysłać do Kanady pisząc na kopercie „HOH oHo”. Zajmują się nimi pracownicy kanadyjskiej poczty, a dzieci niemal zawsze dostają odpowiedź.

24. Wiele osób sądzi, że najwięcej sera produkują Szwajcarzy czy Francuzi, ale to Kanada króluje w tym zakresie. Kanadyjczycy produkują setki tysięcy ton sera rocznie i to w dziesiątkach odmian. Uwielbiają też dodawać ser do najróżniejszych potraw.

25. Pizza hawajska z dodatkiem ananasa została wymyślona przez Kanadyjczyka mieszkającego w Ontario. Nie ma więc zbyt wiele wspólnego z Hawajami.

26. Aż trzydzieści procent powierzchni Kanady pokrywają lasy.

27. Kanadyjska prowincja Quebek jest znana na całym świecie z produkcji syropu klonowego. Produkuje się tutaj aż 77% światowego syropu.

28. Kanada posiada więcej jezior niż jakikolwiek inny kraj na naszej planecie. Sporty wodne, aktywność fizyczna oraz rybołówstwo są więc tutaj bardzo popularne.

29. Kanada ma swój odpowiednik potwora z Loch Ness. Jest nim mityczny stwór o nazwie Ogopogo, który ma zamieszkiwać głębiny jeziora Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej.

30. Kanada jest jedynym państwem na Ziemi, w którym obserwuje się tak diametralne skoki temperatury. W latach sześćdziesiątych XX wieku temperatura w Pinczer Creek wzrosła w ciągu godziny z minus 19 stopni do plus 22 stopni Celsjusza.

31. Mac and cheese, czyli makaron z serem, to bardzo popularna potrawa w Kanadzie. Sondaże wykazują, że Kanadyjczycy jedzą go więcej niż jakikolwiek inny naród na świecie.

32. Poutine to tradycyjne frytki serwowane powszechnie w Kanadzie. Są one podawane z rozlewającym się serem cheddar, a często również okraszone dodatkowo sosem.

33. Kanadyjczycy są wielkimi fanami keczupu. Chipsy marki Lay’s o smaku keczupowym można kupić wyłącznie w Kanadzie.

34. W Kanadzie hymn państwowy jest śpiewany w połowie po francusku i w połowie po angielsku, żeby uwzględnić oba języki urzędowe.

35. Kanadyjczycy uwielbiają mięso, dlatego też oferty kanadyjskich sklepów mięsnych są bardzo bogate. Można w nich kupić nie tylko drób, wołowinę czy wieprzowinę, ale również mięso strusia, kangura czy też wielbłąda.

36. Kanada jest jednym z niewielu państw, w których emigracja jest bardzo mile widziana. Kanadyjczycy wiedzą, że emigranci wzbogacają ich gospodarkę, ale również kulturę.

37. Kanada uznawana jest za jedno z najszczęśliwszych państw na całym świecie.

38. Według badań Kanadyjczycy charakteryzują się bardzo luźnym podejściem do życia. W ich kalendarzu znajduje się mnóstwo świąt i wykorzystują oni każdą okazję, aby się bawić.

39. Prawie 92 procent śmieci w Kanadzie podlega recyklingowi, a władze wyjątkowo dbają o czystość. W związku z tym jest to jeden z najczystszych krajów na świecie.

40. Marihuana jest legalna w Kanadzie, a w sklepach można kupić ciasteczka, czekolady i inne przekąski z jej dodatkiem.

41. Podatek nie jest w sklepach doliczany do ceny, dlatego zawsze trzeba liczyć się z tym, że cena za dany produkt będzie wyższa o kilkanaście procent.

42. Konstytucja Kanady została uchwalona dopiero na początku lat osiemdziesiątych XX wieku. Proklamowała ją królowa Elżbieta II.

43. Po drugiej wojnie światowej Kanada stała się członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jest też założycielem i członkiem NATO.

44. Kanada jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym. Na jej terenie żyją między innymi Anglicy, Francuzi, Szkoci, Włosu czy Irlandczycy, a także rdzenni mieszkańcy Kanady.

45. Do najpopularniejszych sportów w Kanadzie należą hokej na lodzie oraz lacrosse, czyli gra zespołowa pochodzenia indiańskiego, która jest dyscypliną letnią, ale była pierwowzorem hokeja na lodzie.

46. Pierwszymi ludźmi na terenie Kanady byli przodkowie Inuitów oraz Indian, którzy pojawili się tam około 12 tysięcy lat temu.

47. Alert jest najbardziej wysuniętą na północ miejscowością zamieszkaną przez ludzi nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie.

48. Rzeka Świętego Wawrzyńca we wschodniej części Kanady tworzy jedno z największych estuariów na świecie, przeistaczając się w tym miejscu w Zatokę Świętego Wawrzyńca. Tuż przy ujściu znajduje się wyspa Nowa Fundlandia.

49. W Górach Skalistych znajduje się pole lodowcowe o nazwie Columbia Icefield, które jest geograficznym unikatem na skalę światową. Jest to zlewisko oceanów Arktycznego, Spokojnego i Atlantyckiego.

50. Warunki naturalne w Kanadzie i niewielkie zaludnienie sprawia, że jest ona domem dla wielu zwierząt. Wyróżnić należy przede wszystkim niedźwiedzia czarnego i niedźwiedzia brunatnego, a także łosie.

51. Na terenie Kanady znajdują się aż czterdzieści cztery parki narodowe.

52. Lucy Maud Montgomery, czyli autorka „Ani z Zielonego Wzgórza”, urodziła się na kanadyjskiej Wyspie Księcia Edwarda. To właśnie ta wyspa została opisana w książce.

53. Dom Maryli i Mateusza, którzy w powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”, byli opiekunami tytułowej Ani w rzeczywistości należał do krewnych autorki. Obecnie znajduje się w nim muzeum poświęcone
pisarce i jej najsłynniejszej powieści. Rocznie odwiedzane jest przez tysiące miłośników powieści, którzy mają tutaj okazję poznać biografię autorki oraz ciekaowstki na temat samej powieści.

54. NC Tower w Kanadzie jest najsłynniejszą wieżą telewizyjną na świecie. Przez wiele lat była najwyższym budynkiem na świecie.

55. Bazylika Notre Dame w Montrealu jest najstarszym kościołem katolickim w całej Kanadzie. Została wybudowana, a należący do niej cmentarz na wzgórzu Mont Royal jest największą nekropolią w kraju.

56. Bóbr jest jednym z symboli Kanady, ponieważ ma tutaj warunki idealne do życia i występuje bardzo powszechnie.

57. W kopalni miedzi i cynku Timmins w Ontario naukowcy odnaleźli najstarszą wodę na świecie. Badania wykazały, że może mieć ona 2,64 miliardów lat.

58. Z Kanady pochodzi wiele gwiazd światowego formatu, a wśród nich Justin Bimber, Celine Dion, Ryan Gosling, Bryan Adams czy Alanis Morisette.

59. Od zakończenia drugiej wojny światowej Holendrzy co roku wysyłają Kanadzie tysiąc cebulek tulipanów. Jest to gest wyrażający wdzięczność za udzielenie pomocy holenderskiej księżniczce podczas wojny.

60. W związku z tradycją wiążącą Kanadę i Holandię, w Ottawie co roku odbywa się Festiwal Tulipanów.

61. Narodowymi alkoholami Kanadyjczyków są piwo oraz whisky z żyta, która wyróżnia się bardzo charakterystycznym smakiem.

62. Policja kanadyjska nakleja na drogach nalepki, które wyglądają jak dziur. Sposób ten działa, tak jak zakładano, a więc doprowadza do tego, że kierowcy jeżdżą wolniej i ostrożniej.

63. Poza Montrealem, w całej Kanadzie legalne jest skręcanie w prawo na czerwonym świetle. Koniecznej jest wówczas zachowania prawa pierwszeństwa.

64. Kierowcy z Churchill w Kanadzie zostawiają otwarte drzwi do aut, na wypadek gdyby ktoś potrzebował schronić się przed atakującym niedźwiedziem polarnym. Zwierzęta te występują tutaj bardzo powszechnie, a mieszkańcy musieli nauczyć się sobie z nimi radzić.

65. Niedźwiedzie polarne z okolic Churchill mogą trafić do więzienia, gdzie są narażone na głodówkę. W ten sposób ludzie próbują je oduczyć
atakowania.

66. Manicouagan to jezioro znajdujące się w prowincji Quebec, które ma kształt pierścienia i nazywane jest często okiem Quebecu.

67. W prowincji Quebek co roku budowany jest lodowy hotel, który stanowi wielką atrakcję turystyczną dla Kanadyjczyków i turystów z innych części świata.

68. Sark Prison znajduje się na kanadyjskiej wyspie Sark i jest najmniejszym więzieniem na świecie. Zostało zbudowane w połowie XIX wieku i może pomieścić maksymalnie 2 osoby.

69. Człowiek otrzymujący kanadyjskie obywatelstwo dostaje roczny karnet wstępu do wielu miejsc, dzięki czemu może poznawać kulturę i historię kraju.

70. Do wynalazków, które zawdzięczamy Kanadyjczykom należą między innymi telewizja, koszykówka czy pralka.

71. W Kanadzie każda prowincja ma inną dewizę i są one umieszczane na tablicach rejestracyjnych.

72. Kanadyjczycy wyróżniają się wysoką kulturą, a ponadto przestępczość w kraju nie jest na wysokim poziomie. Wobec tego ludzie rzadko zamykają drzwi na klucz i nie tworzą płotów między posesjami.

73. Na terenie kraju przeklinanie i picie alkoholu w miejscach publicznych grozi grzywną. Dlatego też nawet po zmroku ulice zazwyczaj są bezpieczne, a zachowania ludzi nie budzą niepokoju.

74. W Kanadzie, przy tak dużych odległościach, samochód jest niezbędny. Większość ludzi korzysta z samochodów, a mało kto porusza się pieszo.
W związku z tym część społeczeństwa ma problem z otyłością.

75. Kanadyjscy Inuici wytwarzają piękne rzeźby z kamienia oraz kości. W niektórych miejscach można kupić oryginalne artefakty na pamiątkę.

76. Zimowy Karnawał w Quebek City to impreza, podczas której każdy może wykazać się umiejętnością rzeźbienia w lodzie. Na miejscu często powstają prawdziwe arcydzieła, tym bardziej że impreza odwiedzana jest przez mistrzów w tej dziedzinie.

77. Syrop klonowy na początku był pozyskiwany przez Indian. Z czasem jednak przybysze z Europy usprawnili ten proces.

78. Smore to tradycyjny przysmak z Kanady, który kojarzy się przede wszystkim z ogniskami. Składa się z pianki marsmallow, kostki czekolady i dwóch krakersów typu graham. Przekąska ta bardzo popularna jest również w Stanach Zjednoczonych.

79. Popularny w wielu miejscach na świecie Sos Tysiąca Wysp zawdzięcza swoją nazwę regionowi Tysiąc Wysp na pograniczu Ameryki i Kanady. To właśnie tam mieszkała jego wynalazczymi.

80. Capiano Suspension Bridge Park to wielka atrakcja turystyczna. Most zawieszony jest nad wierzchołkami drzew i pozwala na podziwianie pięknych widoków.

81. Park Narodowy Banff był pierwszym parkiem tego rodzaju w Kanadzie i po Yellowstone drugim w całej Ameryce Północnej.

82. Na terenie Parku Narodowego Banff żyje wiele rzadkich gatunków zwierząt, takich jak jeleń wirginijski, wydra kanadyjska, rosomak czy bielik amerykański.

83. Niemal 90 procent wszystkich Kanadyjczyków żyje jakieś 200 kilometrów od granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

84. Zatoka Hudson jest największą zatoką Kanady. Została odkryta w XVII wieku.

85. Średnia długość życia w Kanadzie wynosi około 81 lat. Potwierdza to tezy, że Kanada należy do państw, w których standard życia jest wysoki, co przekłada się na dostęp do służby zdrowia i warunki codziennego
życia.

86. Bardzo popularnym wtrąceniem w Kanadzie jest słowo „eh”, którego obywatele kraju często używają. Słowo to widnieje nawet w słownikach.

87. Superman i Wolverine to superbohaterowie, których wymyślili twórcy pochodzący z Kanady.

88. W Kanadzie zakazane jest posiadanie komiksów, które przedstawiają czyny przestępcze. Jest to sposób na unikanie niebezpiecznych inspiracji, które mogą wpłynąć na rzeczywiste działania młodych ludzi.

89. W Parku Narodowym Alberta’s Banff wiadukty, które przechodzą przez autostrady, są tam tylko dla fauny i flory. Państwo z wyjątkowym pietyzmem traktuje przyrodę.

90. Kościół Westboro oraz jego członkowie mają zakaz wstępu na teren Kanady. Jest to kontrowersyjna fundamentalistyczna organizacja chrześcijańska, która ma czterdziestu członków.

91. Stare Quebec wciąż jest zamurowane i znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Rocznie przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

92. Wodospad Niagara o wiele lepiej prezentuje się po stronie kanadyjskiej niż amerykańskiej, ponieważ widać z tej strony całą kaskadę. Rocznie przyciąga około 30 milionów turystów.

93. Już w pierwszej połowie XIX wieku odbywały się turystyczne rejsy po Niagarze, dzięki którym można było podpłynąć niemal pod samą kaskadę. Dziś również jest to jedna z najbardziej emocjonujących atrakcji na Niagarze.

94. Montreal ma największą liczbę restauracji na jedną osobę w całej Kanadzie. W mieście znajduje się sporo knajpek włoskich oraz azjatyckich, które usytuowane są w China Town.

95. Każda stacja metra w Montrealu została zaprojektowana przez innych projektantów, dlatego każda z nich reprezentuje inny styl i motyw przewodni.

96. „Give Peace a Chance”, czyli słynna piosenka Johna Lennona została napisana w Montrealu w hotelu Queen Elizabeth.

97. Montreal ma najtańsze czesne w całej Kanadzie, dlatego młodzi ludzie z całego kraju bardzo chętnie wybierają studia właśnie w tym mieście.

98. W ostatni poniedziałek przed 25 maja w Kanadzie obchodzone jest święto narodowe z okazji urodzin królowej Wiktorii.

99. Toronto nazywane jest Hollywoodem Północy. Dofinansowania ze środków publicznych pozwalają tworzyć tutaj mnóstwo cenionych filmów, w tym również amerykańskich. Z Kanady pochodzi również wielu popularnych w Hollywwod aktorów i aktorek.

100. Królewskie Muzem Ontario to największe muzeum w Kanadzie. Poza wystawami stałymi odbywają się tutaj wystawy czasowe oraz prelekcje. To idealne miejsce, żeby poznać bogactwo kulturowe Kanady oraz jej historię.