Ameryka PółnocnaCiekawostki

54 zaskakujące ciekawostki oraz mało znane informacje o Gwatemali

Gwatemala

Starożytne ruiny Majów leżące w dżungli, kolorowe kolonialne miasto Antigua, wspaniałe wulkany w całym kraju. Gwatemala ma wiele godnych uwagi miejsc do odkrycia. Mieszka tutaj prawie 17 mln. ludzi. Powierzchnia kraju wynosi 108 890 km2, czyli 3 razy mniej niż ma Polska. Oto zaskakujące ciekawostki oraz mało znane informacje o Gwatemali.

1. Hymn narodowy Gwatemali nie został napisany przez Gwatemalczyka, ale przez Kubańczyka – José Joaquína Palmę.

2. Językiem urzędowym jest hiszpański, którym posługuje się 90% ludności. Jednak istnieją również długoletnie korzenie Majów, Xinca i Garífuna.

3. Rzeka Motagua jest najdłuższą rzeką w Gwatemali. Rzeka jest główną arterią transportową dla kawy, bananów i innych owoców, które rosną w dolinach wschodniego regionu kraju.

4. 15 września obchodzony jest Dzień Niepodległości w Gwatemali. Jest to święto niepodległości kraju od Hiszpanii z 15 września 1821 roku.

5. Jezioro Atitlán w Gwatemali jest najgłębszym jeziorem w Ameryce Środkowej, o maksymalnej głębokości około 340 metrów. Jest ono również uważane za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie.

6. Gwatemalczycy wynaleźli pierwszy w historii batonik czekoladowy. Majowi „czcili” drzewo kakaowe. Czekoladę nazywają „pokarmem bogów”. I wierzą, że czekolada ma niesamowite wartości odżywcze, takie jak obniżenie ciśnienia krwi. Dziś Gwatemala jest dużym producentem i eksporterem wyrobów czekoladowych.

7. Muzeum Archeologii i Etnologii w Gwatemali jest siedzibą jednej z największych kolekcji artefaktów Majów na świecie.

8. Miguel Ángel Asturias Rosales był laureatem Nagrody Nobla – gwatemalskim poetą-dyplomatą, powieściopisarzem, dramaturgiem i dziennikarzem.

9. Gwatemala uzyskała niepodległość w 1821 roku.

10. Marimba gwatemalska jest jednym z najmniej granych instrumentów muzycznych w dzisiejszym świecie. Proces jej tworzenia jest bardzo złożony, a gra na tym instrumencie jednocześnie od 6 do 12 osób.

11. Drzewo narodowe Gwatemali to Puchowiec. Rośnie w całym kraju i osiąga wysokość 50 m. Rdzenna ludność kraju nadal uważa, że Puchowiec jest świętym drzewem i odpoczywa w cieniu zielonych olbrzymów.

12. Kraj posiada narodowy kwiat oficjalnie założony 21 lutego 1934 roku. Jest to Lycaste skinneri, znana tutaj jako „biała zakonnica”.

13. Rolnictwo wytwarza jedną czwartą PKB Gwatemali: głównymi produktami są kawa, banany i cukier.

14. Ze względu na działanie prohibicji, wszystkie bary w Gwatemali zamykają się o 01:00 rano, ale istnieją specjalne miejsca, zwykle „zakamuflowane” jako garaże, gdzie można pić do 3:30 rano.

15. Nazwa Gwatemala przekłada się na ziemię drzew w języku Majów. Dziś kraj ten posiada największe rezerwy drzew w Ameryce Środkowej.

16. Mixco Viejo to archeologiczne miejsce kultury Majów, które znajduje się zaledwie 35 minut jazdy samochodem od stolicy. Jest to wspaniałe miejsce do obserwacji ptaków: żyjące tu gatunki mają jasne upierzenie.

17. W Gwatemali znajduje się ponad 30 wulkanów. Najbardziej znanym uwagi jest Tajumulco. Jest to najwyższy szczyt w Ameryce Środkowej o wysokości 4202 metrów.

18. Flaga Gwatemali nie jest jedynym państwem Ameryki Środkowej, które w swoim projekcie wykorzystuje błękit i biel. Flagi Kostaryki, Salwadoru, Hondurasu i Nikaragui mają podobne kolory. Dzieje się tak, ponieważ te pięć krajów było kiedyś jednym suwerennym państwem zwanym Republiką Federalną Ameryki Środkowej, która używała białych i niebieskich pasów poziomych na swojej fladze. Gwatemala wyróżnia się, pokazując kolory w pionie.

19. Pomimo zewnętrznego chłodu, temperatura wody w jeziorze Atitlan w Gwatemali wzrasta w czasie świtu. Do tej pory naukowcy nie byli w stanie znaleźć przyczyn tego zjawiska.

20. W lagunie Lachua, która znajduje się w Coban, połowy są zakazane, więc żyjące tam ryby spotykają się z nurkami. Jeśli któryś z nich przez jakiś czas się nie rusza, ryby zbliżają się do niego na bardzo bliską odległość.

21. Większość niezamężnych osób dorosłych będzie mieszkać z rodzicami do dnia, w którym wyjdą za mąż/ożenią się.

22. Gwatemala jest jednym z trzech państw członkowskich ONZ, które posiadają broń na swojej fladze. Pozostałe to Mozambik i Haiti.

23. Alvaro Arzu Irigoyen Enrique, 32. prezydent Gwatemali, został pięciokrotnie wybrany na burmistrza stolicy i został uznany za jednego z najlepszych „monarchów miasta” świata.

24. Spośród ponad 30 wulkanów tylko trzy są aktywne: Fuego, Pacaya i Santiaguito.

25. Gwatemala dzieli się na 3 główne części: słabo zaludnione równiny północne, wulkaniczne, ale w dużej mierze zaludnione wyżyny centralne oraz rolnicze niziny Pacyfiku. Znana jest jako „kraina wiecznej wiosny”, ponieważ charakteryzuje się ciepłym, tropikalnym klimatem.

26. Kąpiel przy wulkanie Quetzaltenango jest naturalnie ogrzewana przez wulkaniczny otwór.

27. Gwatemala City składa się z 25 stref. Ulice tutaj w zasadzie nie mają nazw, są oznaczane liczbami.

28. Nueva Guatemala de la Asunción, która jest również największym miastem i stolicą Gwatemali, znana jest jako Gwatemala City.

29. Pogrzeby w Gwatemali odbywają się zaraz po śmierci osoby. Tradycją jest, aby pogrzeb odbył się szybko, aby dusza osoby mogła wcześniej przejść do nieba. Pogrzeby są często udekorowane wieloma świecami i rumem wypitym na pamiątkę zmarłego. Głośny płacz i żałoba zdarza się tylko na pogrzebach dorosłych, dzieci są opłakiwane po cichu.

30. Nawet jeśli oficjalną walutą kraju jest Quetzal, wiele większych firm akceptuje dolara amerykańskiego.

31. Park Narodowy Tikal zdobył tytuł pierwszego mieszanego światowego dziedzictwa UNESCO za swoje cuda kultury i przyrody. Ruiny Majów Tikal są osadzone w dżungli.

32. Gwatemala jest częścią umowy o wolnym handlu między Republiką Dominikańską a Ameryką Środkową, co oznacza, że może prowadzić swobodny handel między Stanami Zjednoczonymi i wieloma innymi krajami Ameryki Środkowej.

33. W Gwatemali rośnie odmiana Arabiki zwana Maragogype. Jej szczególną cechą jest szczególnie duże ziarno, którego wielkość przekracza około 2-krotnie wielkość ziarna innych odmian.

34. BBC wymienione Gwatemala w pierwszym miejscu na liście 10 najlepszych miejsc wypoczynkowych w sektorze kultury.

35. Gwatemala jest jednym z popularniejszych miejsc na świecie do kręcenia filmów i teledysków

36. Kraj działa pod rządami jednolitej republiki prezydenckiej. Wybierają nowego prezydenta i wiceprezydenta na każdą kadencję.

37. Gwatemala została zdobyta przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Alvarado w 1524 roku.

38. Niektórzy Gwatemalczycy czczą świętego o imieniu Maximón. Legenda mówi, że kiedy ludzie z wioski wyruszali do pracy, Maximón przespał się ze wszystkimi swoimi żonami. W konsekwencji mężczyźni odcięli Maximónsowi ręce i nogi, co wyjaśnia, dlaczego większość jego wizerunków powstaje bez rąk.

39. Gwatemala ma jeden z najwyższych wskaźników przestępczości z użyciem przemocy w Ameryce Łacińskiej. W 2014 r. w Gwatemali zginęło 6 tys. osób z powodu przemocy. W 2016 r. odnotowano średnio 101 morderstw tygodniowo.

40. Do 1880 r. kawa stanowiła 90% eksportu Gwatemali i nawet dziś jest jednym z głównych źródeł dochodu i eksportu tego kraju. Kawa ma wyraźny smak, typowo pełnoziarnisty i bogaty smak czekolady i kakao.

41. Gwatemala jest głównym dostawcą najwyższej jakości kawy dla firmy „Starbucks”.

42. Pozostałości czekolady z lat 460-480 n.e. znaleziono w starożytnym zbiorniku w Gwatemali.

43. Trzeci uniwersytet w obu Amerykach został założony w Gwatemali. Jest to Uniwersytet San Carlos.

44. Najdłuższa wojna domowa w historii Ameryki Łacińskiej, która toczyła się między prawicowymi grupami i lewicowymi rebeliantami, trwała dobre 36 lat. Do końca wojny domowej zginęło 200 tys. obywateli.

45. Majowie byli pierwszą cywilizacją, która określiła liczbę zero.

46. Święty ptak Majów i Azteków jest reprezentowany na fladze Gwatemali. Jest to kwezal herbowy. Przy okazji, waluta narodowa Gwatemali ma tę samą nazwę. Sam kwezal herbowy żyje teraz w lasach Ameryki Środkowej.

47. Na brzegach jeziora Izabal znajduje się wodospad Paraiso. Jego wyjątkowość polega na tym, że woda opadająca z wysokości około 8 metrów jest gorąca.
Śniadanie w Gwatemali składa się zazwyczaj z mieszanki jaj, tortilli, fasoli z owocami takimi jak papaja, banany, mango czy awokado. Obiad i kolacja zazwyczaj opierają się wtedy na kukurydzy, fasoli, ryżu, serze i tortilli, zupach czy gulaszu. Nachos, nadziewane papryką są również popularne w Gwatemali, podobnie jak w Meksyku.

48. Gwatemala jest drugim co do wielkości producentem trzciny cukrowej na świecie i piątym eksporterem tego produktu.

49. 15 kwietnia 2018 r. społeczeństwo Gwatemali zagłosowało za podjęciem długotrwałego sporu granicznego z Belize przed ONZ. Jeśli się powiedzie, ponad połowa lądu Belize stanie się częścią Gwatemali. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że Belize musi przeprowadzić własne referendum, zanim ONZ się zaangażuje, nie wydaje się prawdopodobne, aby miało to miejsce w najbliższym czasie.

50. Tradycyjna żywność w Gwatemali nadal opiera się na żywności spożywanej przez Majów. Ich dieta opiera się w dużej mierze na kukurydzy i fasoli.

51. Podczas świąt Bożego Narodzenia Gwatemalczycy chodzą do kościoła i spędzają czas ze swoimi rodzinami.

52. W kraju rośnie bardzo duża liczba różnych gatunków drzew iglastych, które służą do produkcji drewna.

53. Proces produkcji kawy rozpuszczalnej został wynaleziony w Gwatemali przez George’a Washingtona, wynalazcę i biznesmena pochodzenia anglo-belgijskiego.

54. Gwatemala ma bardzo nierówny podział dochodów. Ponad połowa kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, podczas gdy wielu innych obywateli ma wysoko płatną pracę.